Opublikowano 12 komentarzy

Zabawy Taneczne

zabawy taneczne

Taneczne Dzień Dobry!

Skąd pomysł na wpis blogowy o zabawach tanecznych? Jeśli masz moją książkę (Nie)typowe Święta – 600 zabaw z grupą dzieci, z pewnością wiesz, że 29 kwietnia mamy Międzynarodowy Dzień Tańca! Tak…, ja wiem, że w książce masz cały rozdział na temat zabaw tanecznych, ale nie uciekaj jeszcze. W tym wpisie blogowym znajdziesz dodatkowe zabawy, także łącznie z tymi w książce masz już całkiem pokaźny zbiór możliwości 🙂

Przedstawiam – Zabawy Taneczne

„Taniec wychowuje człowieka.
Pomaga osiągnąć równowagę i oswobodzenie, uskrzydla fantazję, odpręża i rozluźnia”
Bernard Wosien

 • Pokazy taneczne. Włączamy muzykę, jedno dziecko pokazuje taneczny ruch, reszta naśladuje… hm… zróbmy z tego show! Wspólnie wybieramy piosenkę, dzielimy ją na tyle fragmentów, ile jest dzieci. Jeśli mamy dużą grupę, wybierzemy 2 lub 3 piosenki. Każde dziecko wymyśla sobie ruch taneczny, pasujący do swojego fragmentu. Starszaki mogą pracować w grupach. Każda grupa otrzyma jedną zwrotkę lub refren. Ponownie dziecko ma swój ruch sceniczny, ale zadaniem grupy jest tak dobrać kolejne kroki, aby stanowiły w miarę spójną całość, aby lekko się przechodziło od jednego kroku do następnego. Na początek robimy próbę lub kilka. Po kolei każdy pokazuje swój ruch, reszta naśladuje. Uczymy się kroków oraz kolejności, w jakiej występują dzieci. Kiedy nadchodzi pora show, dzieci stoją w rozsypce, w odpowiednim momencie każde dziecko wychodzi na środek, pokazuje swój krok, najlepiej przodem do publiczności, reszta naśladuje z łatwością, ponieważ już to wcześniej ćwiczyliśmy. Przebrania mile widziane.
 • Podawanie balona. Jako dziecko uwielbiałam patrzeć jak dorośli bawią się w tę zabawę na weselach. Dzisiaj wciąż ją uwielbiam! Dzieci stoją w kole, włączamy muzykę. Prowadzący daje kilka balonów. Zadaniem dzieci jest podawanie sobie balona lub innego rekwizytu zgodnie z poleceniami prowadzącego, np. kolanami, łokciami, stopami, szyją itp. 
 • Miks muzyczny. Przygotowujemy kilka piosenek, do których dzieci znają “układy”, mam tu na myśli charakterystyczne kroczki. Jeśli mamy możliwość, to tniemy te piosenki i sklejamy w jedno, a jeśli nie, to szybko zmieniamy piosenki. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zatańczenie “układów”. Jakie to mogą piosenki…? Zależy od wieku dzieci i tego, co akurat jest na topie. Z pewnością będzie nam łatwiej, jeśli znamy dzieci i już coś wcześniej z nimi ćwiczyliśmy. Przykłady takich utworów z charakterystycznymi krokami:
 • Baby shark
 • A Ram zam zam
 • Socu Baci Vira
 • Kaczuszki
 • Macarena
 • Taniec Ekipy
 • Gangnam Style
 • Style taneczne. Podobnie jak poprzednio potrzebujemy kilku utworów, które będziemy dość szybko zmieniać. Dzieci mogą tańczyć pojedynczo bądź w parach. Tym razem przeplatamy różne style taneczne, np. balet, walc, tango, kankan, twist, hip hop, samba, country itp. W drugiej rundzie, te same utwory, ale pary mogą otrzymać jakiś rekwizyt, utrudniający taniec, np. piłkę na łyżce, jedna noga w wiadrze lub para stoi na gazetach.
 • Zwariowane koło. Włączamy skoczną muzykę. Dzieci tworzą koło, trzymając się za ręce. Biegną w kole, poruszając się krokiem dostawnym. Na dźwięk tamburyna zmieniają kierunek. Z czasem przyspieszamy zmianę kierunku. (Zabawa pochodzi z mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.)

I na koniec zapraszam Cię do wspólnego świętowania! Zatańczmy razem jeden z moich ulubionych układów dla dzieci: El Pollito Pio. Ta piosenka istnieje też w wersji polskiej, a jej tytuł to: Kurczaczek

Dość gadania, TAŃCZMY!!!!

Wybierz swoją wersję „(Nie)typowych Świąt”

Opublikowano 16 komentarzy

8 marca Dzień Kobiet 10 marca Dzień Mężczyzn

dzień kobiet

Dzień Kobiet to kolejna ważna data dla osób pracujących z dziećmi, którą połączymy sobie z Dniem Mężczyzn, tak aby wszyscy mieli świetną zabawę.

Jeśli jesteś na tej stronie, to zakładam, że właśnie planujesz zorganizować spotkanie dla dzieci.

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabawy, które oczywiście będą przydatne również przy innych okazjach.

M. Pawlikowska-Jasnorzewska 
”Święto Kobiet”

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów –
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.. 

autor nieznany
Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

Laurka. Przygotowujemy dwie maszyny losujące (np. miski, kapelusze), w jednej są imiona dziewczynek, w drugiej chłopców. Po kolei każdy podchodzi i losuje jedno imię, chłopiec losuje imię dziewczynki, a dziewczynka imię chłopca. Jeśli dzieci nie potrafią czytać, to możemy do kopert wrzucić zdjęcia dzieci lub prowadzący na ucho będzie mówił, kogo udało się wylosować. Następnie każdy przygotowuje laurkę dla wylosowanej osoby. Po wykonaniu wkłada do koperty i okleja zdjęciem lub napisem. Po zakończeniu prac, dzieci obdarowują się laurkami. Można to zrobić tradycyjnie. Dziewczynki stoją w rzędzie, a chłopcy razem podchodzą do nich i wręczają lub możemy dodać element, uczący współpracy, o tym w kolejnej zabawie

Współpraca popłaca. Do tej zabawy niezbędne jest, aby dzieci czytały imiona  na kopertach muszą być przyklejone zdjęcia. Układamy koperty z laurkami imionami (lub zdjęciami) do dołu. Na słowo start każdy szuka swojej laurki. Robi się zamieszanie, a my obserwujemy co się dzieje. Może się zdarzyć, że dzieci same wpadną na współpracę, ale jeśli nie to robimy zabawę stop i tłumaczymy, że szybciej będzie, jeśli zamiast przerzucać koperty w poszukiwaniu swojej, zaczną brać po jednej i przekazywać ją właścicielowi. Tę samą zabawę możemy zrobić z balonami. Balony podpisujemy imionami uczestników, dla zmyłki możemy dać balony nieopisane lub z imionami, których nie ma w grupie i ponownie dzieci muszą odnaleźć swoje i odkrywają, że szybciej znajdą balon jeśli będą je sobie przekazywać niż przerzucać.

Konkurs śmiechu. Zwycięzców możemy wybierać poprzez głosowanie, jury, głośne brawa lub zadbać o to, aby każdy wyszedł z dyplomem za jakiś rodzaj śmiechu. Jak mnie znasz, pewnie wiesz, że jestem zwolenniczką tej ostatniej formy, chociaż wymaga więcej pracy. Jak to zrobić? Potrzebujemy wielu kategorii. Dzięki temu możemy przyznawać dyplomy za zajęcie I miejsca w kategoriej X, za zajęcie II miejsca  w kategorii X, z zajęcie I miejsca w kategorii Y itd. Dodatkowo możemy dodać wśród dziewczynek i wśród chłopców, dzięki czemu mamy dwa pierwsze miejsca w każdej kategorii. Kategorie mogą być wspólne lub z podziałem na chłopców i dziewczynki.

Przykłady kategorii w Konkursie Śmiechu:

 • głośny śmiech;
 • śmiech myszki;
 • śmiech czarownicy lub śmiech czarnoksiężnika;
 • królewski śmiech
 • zabawny śmiech
 • żabi śmiech
 • najszerszy uśmiech (mierzymy linijką)

Tropienie prezentów. Aby przeprowadzić tę zabawę, będą potrzebne upominki, od dziewczynek dla chłopców i od chłopców dla dziewczynek. Zabawę najlepiej przeprowadzić na dworze, np. w lesie lub w parku. Wyznaczamy orientacyjną trasę do przejścia. Najpierw trasą ruszają chłopcy i ukrywają upominki dla dziewczynek. Następnie ruszają dziewczynki i starają się je odnaleźć. Ważne jest, aby odnaleźć wszystkie przedmioty, w przeciwnym wypadku ktoś zostanie bez prezentu. W drugiej rundzie, jeśli mamy możliwość zmieniamy trasę przejścia i dziewczynki chowają upominki dla chłopców. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta).

Coś miłego. Siedzimy w kole. Przydatny będzie rekwizyt w postaci berła, balonu czy też piłki. Dzieci będą przekazywać sobie berło. Wszyscy po kolei wypowiadają jakieś miłe zdanie na temat osoby trzymającej berło. Za co ją lubią, w czym jest dobra, może jest coś, za co ją podziwiamy, może ciekawie opowiada, albo świetnie tańczy, może pomaga chętnie innym i dzieli się zabawkami. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta).

Piosenki na Dzień Kobiet:
https://youtu.be/lx8cCeqpYvw
https://youtu.be/Kdu2-LVEoLs
https://youtu.be/s-VuCIL46Eo
https://youtu.be/XbrIeQUpMmc
https://youtu.be/w_JSttYjgoY

Piosenki na Dzień Chłopaka:
https://youtu.be/tu0EWGslkQg
https://youtu.be/_m86ILIzA1U

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, jak Ci się spodobał ten wpis i czy przyda Ci się w pracy.

Opublikowano 25 komentarzy

Dzień Kota

dzień kota

Ciekawa jestem, ile dzieci zaznaczyło sobie Dzień Kota jako ważne święto, które koniecznie trzeba obchodzić…?

Dzień Kota to świetna okazja do kociej zabawy, rozmowy na temat swoich zwierzaków, ale też możliwość do zdobywania wiedzy

 • przyrodniczej (ciekawostki na temat całej kociej rodziny), 
 • społecznej (jak się kotem opiekować, jak zachowywać się wobec kota spotkanego na ulicy), 
 • polonistycznej (nauka wierszy, czytanki o kotach), 
 • muzycznej (nauka piosenek), 
 • matematycznej (liczenie kotów na obrazku, misek z mlekiem, tworzenie zbiorów, ocenianie, w którym koszyku jest więcej kotów)

Poniżej znajdziesz kilka propozycji na zabawy w kociej tematyce oraz linki do kocich piosenek.

Gdzie jest kotek? Jedno z dzieci siedzi na środku i ma zasłonięte oczy. Pozostali siedzą w kole. Prowadzący wskazuje jedno z dzieci, które cichutko miauczy. Dziecko na środku idzie na czworaka w stronę miauczącego. Jeśli go dotknie, dziecko miauczące idzie na środek.

Kocie wyścigi. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotarcie z linii startu do linii mety, ale na czworaka i tocząc małą piłeczkę lub kłębek włóczki.

Teraz zabawa pochodząca z mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.

Kocia gimnastyka. Koty to mistrzowie w rozciąganiu się i wyginaniu kręgosłupa w różne strony. Dla zdrowia naszych pleców spróbujmy naśladować kotki:

 • rozciągamy cały ciało, budzimy się, wyciągamy wysoko ręce, naprężamy nogi, rozszerzamy palce u rąk i u nóg,
 • klęk podparty, wyginamy plecy w łuk i do neutralnej pozycji, powtarzamy kilka razy;
 • zostajemy na czworaka, wyginamy się w lewo i w prawo, patrzymy raz na nasz prawy bok, raz na lewy;
 • robimy kółka tułowiem;
 • sadzamy pupę na piętach, a ręce wyciągamy przed siebie, staramy się sięgnąć jak najdalej;
 • przenosimy ciężar ciała na dłonie, prostujemy ręce, całe nogi leżą na ziemi;
 • turlamy się na plecy;
 • leżąc na plecach, zarzucamy nogi za głowę;

Kocia muzyka. Poniżej podrzucam linki do piosenek, które mogą się przydać na ten dzień:

Skąd ten kot? Pokazujemy dzieciom obrazki znanych kotów. Zadanie dzieci polega na odgadnięciu ich imion lub tytułu bajki, z której pochodzą. Przykłady: Klakier, Garfield, Kot Sylwester, Kot ze Shreka (Puszek Okruszek) Kot w Butach, Filemon i Bonifacy, fioletowy Kot z Alicji w Krainie Czarów (Kot z Cheshire), Tom (Tom i Jerry), Hello Kitty, Meowth (Pokemony), Simba, Kicia Kocia, itd.


Po więcej kocich zabaw zapraszam do mojej książki (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci, w której Dzień Kota jest jednym z 60 (nie)typowych dni.

Opublikowano 10 komentarzy

Kalendarz Świąt Nietypowych

Kalendarz Świąt Nietypowych

Witaj w Nowym Roku! Wchodzę w niego pełna radosnego oczekiwania, że to będzie dobry rok. Tobie życzę tego samego. Aby ten Rok był cudowny, aby zrealizowały się Twoje postanowienia, cele, a wszystkie projekty, które zaplanujesz okazały się sukcesem.

Wiele osób pracujących z dziećmi szuka inspiracji w kalendarz-u świąt nietypowych, dlatego ten wpis blogowy będzie spisem nietypowych świąt, które możemy wykorzystać planując naszą pracę.

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, które z tych świąt chcesz zorganizować po raz pierwszy, a może które jest Twoim ulubionym?

Jeśli chcesz mieć taki Kalendarz Świąt Nietypowych w formie papierowej, kolorowy, ilustrowany z zaznaczonymi świętami, to na końcu tego wpisu znajdziesz link do kalendarza. Jest idealny do zawieszenia w klasie, sali zabaw, bibliotece, świetlicy czy w pokoju dziecka.

Styczeń

 • 1.01 Nowy Rok
 • 6.01 Święto Trzech Króli
 • 6.01 – 1.03 Karnawał (2022)
 • 7.01 Dzień Dziwaka
 • 8.01 Dzień Sprzątania Biurka
 • 11.01 Dzień Wegetarian
 • 14.01 Dzień Logiki
 • 16.01 Dzień Śniegu
 • 18.01 Dzień Kubusia Puchatka
 • 21.01 Dzień Babci
 • 22.01 Dzień Dziadka
 • 26.01 Dzień Australii
 • 29.01 Dzień Puzzli
 • 31.01 Dzień Zebry

Luty

 • 2.02 Dzień Niedźwiedzia
 • 9.02 Dzień Pizzy
 • 14.02 Walentynki
 • 15.02 Dzień Hipopotama
 • 17.02 Dzień Kota
 • 22.02 Dzień Harcerza
 • 24.02 Tłusty Czwartek (2022)
 • 26.02 Dzień Dinozaura
 • 27.02 Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Marzec

 • 1.03 Dzień Piegów
 • 3.03 Dzień Pisarza
 • 5.03 Dzień Dentysty
 • 6.03 Dzień Olimpijczyka
 • 8.03 Dzień Kobiet
 • 10.03 Dzień Mężczyzn
 • 12.03 Dzień Matematyki
 • 13.03 Dzień Klejnotów
 • 14.03 Dzień Robala
 • 16.03 Dzień Pandy
 • 17.03 Dzień Św. Patryka
 • 19.03 Dzień Wędkarza
 • 21.03 Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Lasu
 • 22.03 Dzień Bałtyku i Dzień Foki
 • 25.03 Dzień Gofra
 • 27.03 Dzień Teatru
 • 28.03 Dzień Żelków
 • 31.03 Dzień Budyniu

Kwiecień

 • 1.04 Prima Aprilis
 • 2.04 Dzień Książki Dla Dzieci
 • 3.04 Dzień Tęczy
 • 4.04 Dzień Marchewki i Dzień Myszy
 • 6.04 Dzień Sportu
 • 7.04 Dzień Bobrów
 • 9.04 Dzień Jednorożca
 • 10.04 Dzień Rodzeństwa
 • 14.04 Dzień Delfina
 • 15.04 Dzień Sztuki
 • 17.04 Wielkanoc (2022)
 • 18.04 Lany Poniedziałek (2022)
 • 20.04 Dzień Języka Chińskiego
 • 22.04 Dzień Ziemi
 • 23.04 Dzień Języka Hiszpańskiego
 • 24.04 Dzień Weterynarza
 • 25.04 Dzień Pingwina
 • 29.04 Dzień Tańca
 • 30.04 Dzień Konia

Maj

 • 3.05 Dzień Słońca; Dzień Konstytucji 3 Maja
 • 4.05 Dzień Europy
 • 5.05 Dzień Europy
 • 7.05 Dzień Kosmosu
 • 8.05 Dzień Bibliotek
 • 9.05 Dzień Unii Europejskiej
 • 10.05 Dzień Przytulania
 • 12.05 Dzień Pielęgniarki
 • 15.05 Dzień Rodzin
 • 18.05 Dzień Muzeów
 • 19.05 Dzień Bliźniąt
 • 21.05 Dzień Herbaty
 • 23.05 Dzień Żółwia
 • 24.05 Dzień Ślimaka
 • 25.05 Dzień Królewny
 • 26.05  Dzień Matki
 • 30.05 Dzień Soku
 • 31.05 Dzień Bociana

Czerwiec

 • 1.06 Dzień Dziecka
 • 3.06 Dzień Roweru
 • 6.06 Dzień Języka Rosyjskiego
 • 8.06 Dzień Cyrku Bez Zwierząt
 • 11.06 Dzień Rysia
 • 14.06 Dzień Kąpieli
 • 15.06 Dzień Dogoterapii
 • 16.06 Dzień Żonglerki
 • 21.06  Pierwszy Dzień Lata
 • 23.06 Dzień Ojca; Dzień Olimpijski
 • 24.06 Dzień Przytulania
 • 25.06 Dzień Smerfa
 • 29.06 Dzień Ratownika

Lipiec

 • 1.07 Dzień Owoców; Dzień Psa
 • 2.07 Dzień UFO
 • 3.07 Dzieć Cioci i Wujka
 • 4.07 Dzień Mleka
 • 7.07 Dzień Czekolady
 • 8.07 Dzień Żaby
 • 14.07 Dzień Rekina
 • 16.07 Dzień Węża
 • 17.07 Dzień Lodów
 • 19.07 Dzień Czerwonego Kapturka
 • 20.07 Dzień Księżyca
 • 23.07 Dzień Włóczykija
 • 24.07 Dzień Policjanta
 • 29.07 Dzień Tygrysa
 • 30.07 Dzień Przyjaźni

Sierpień

 • 1.08 Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
 • 3.08 Dzień Arbuza
 • 8.08 Dzień Pszczoły; Dzień Transportu
 • 10.08 Dzień Lwa
 • 12.08 Dzień Młodzieży
 • 15.08 Święto Wojska Polskiego
 • 18.08 Dzień Latarni Morskiej
 • 19.08 Dzień Fotografii
 • 21.08 Dzień Optymisty
 • 22.08 Dzień Wróżki Zębuszki
 • 26.08 Dzień Ziemniaka
 • 27.08 Dzień Brokatu
 • 28.08 Dzień Lotnictwa
 • 30.08 Dzień Rekina Wielorybiego

Wrzesień

 • 8.09 Dzień Marzyciela
 • 13.09 Dzień Kolejarza
 • 15.09 Dzień Kropki
 • 19.09 Dzień Mówienia Jak Pirat
 • 20.09 Dzień Przedszkolaka
 • 22.09 Dzień Nosorożca
 • 23.09 Pierwszy Dzień Jesieni; Dzień Spadającego Liścia
 • 26.09 Dzień Królika
 • 27.09 Dzień Turystyki
 • 28.09 Dzień Jabłka
 • 30.09 Dzień Chłopaka

Październik

 • 1.10 Dzień Muzyki; 
 • 2.10 Dzień Anioła Stróża
 • 4.10 Dzień Zwierząt
 • 6.10 Dzień Borsuka
 • 7.10 Dzień Uśmiechu (2022)
 • 9.10 Dzień Poczty
 • 10.10 Dzień Drzewa
 • 11.10 Dzień Dziewczynek
 • 14.10 Dzień Nauczyciela
 • 15.10 Dzień Owoców i Warzyw
 • 16.10 Dzień Chleba
 • 18.11 Dzień Listonosza
 • 21.10 Dzień Bez Skarpetek
 • 24.10 Dzień Origami
 • 25. 10 Dzień Kundelka; Dzień Makaronu
 • 31.10 Święto Dyni

Listopad

 • 1.11 Uroczystość Wszystkich Świętych
 • 2.11 Zaduszki
 • 5.11 Dzień Postaci z Bajek
 • 8.11 Dzień Zdrowego Śniadania
 • 10.11 Dzień Jeża
 • 11.11 Święto Niepodległości
 • 14.11 Dzień Łamańców Językowych
 • 16.11 Dzień Tolerancji
 • 18.11 Dzień Myszki Miki
 • 20.11 Dzień Praw Dziecka
 • 21.11 Dzień Życzliwości
 • 22.11 Dzień Kredki
 • 24.11 Dzień Buraka
 • 25.11 Dzień Pluszowego Misia
 • 26.11 Dzień Ciasta
 • 29.11 Andrzejki

Grudzień

 • 1.12 Dzień Jubilera
 • 3.12 Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
 • 4.12 Dzień Górnika
 • 5.12 Dzień Ninja
 • 6.12 Mikołajki
 • 10.12 Dzień Piłki Nożnej
 • 12.12 Dzień Guzika
 • 13.12 Dzień Skrzypiec
 • 14.12 Dzień Małpy
 • 21.12 Pierwszy Dzień Zimy
 • 24.12 Wigilia
 • 25 – 26.12 Boże Narodzenie
 • 27.12 Dzień Kleksa
 • 28.12 Dzień Gry w Karty
 • 31.12 Sylwester

Kalendarz Świąt Nietypowych – KLIK

Opublikowano 24 komentarze

Zabawy Sylwestrowe

Zabawy Sylwestrowe

Większość z Nas Sylwestra spędzi w gronie rodzinnym lub ze znajomymi w domowym “zaciszu”. Na takich imprezach często towarzyszą nam dzieci, dlatego przygotowałam zabawy sylwestrowe, które możemy przeprowadzić zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Wszystkie zabawy pochodzą z mojej nadchodzącej książki „(Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci”, która pojawi się w sprzedaży w styczniu 2022 roku.

A teraz kilka zabaw, z którymi pożegnamy Stary Rok i pełni nadziei powitamy Nowy Rok.

Księga wspomnień. Zabawa żegnająca Stary Rok. Każdy uczestnik rysuje jakieś miłe wspomnienie. Następnie wszystkie prace sklejamy w jedną Księgę Wspomnień ubiegłego roku. W ten sposób mamy piękną pamiątkę rodzinną lub grupy dzieci, z którą pracujemy.

Postanowienia. Każdy zapisuje lub rysuje na kartce 3 – 5 postanowień noworocznych. Wszystkie wrzucamy do kapelusza. Następnie jedna osoba je odczytuje. Uczestnicy odgadują czyje to postanowienia.

Sylwestrowe Kalambury. Uczestnicy zabawy na kartkach zapisują wydarzenia z minionego roku. Dorośli mogą poruszać się w kategoriach politycznych, sportowych, naukowych, skandali, muzyki czy filmu. Dzieci natomiast pomyślą o wydarzeniach z ich małego świata, np. urodził się braciszek, dostałem zwierzątko, odbyła się moja Komunia, było wesele cioci, brałam udział w jasełkach itp. Jeśli uważamy, że nasi podopieczni mogą mieć z tym problem, możemy przygotować takie hasła, zwłaszcza jeśli pracowaliśmy z dziećmi i sami te wydarzenia organizowaliśmy. Kiedy hasła są gotowe, wrzucamy je do kapelusza, losujemy i bawimy się w kalambury.

Ciasteczkowe wróżby. Na stole stawiamy ciasteczka z wróżbą. Takie ciasteczka możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy kupić puste rurki i do środka wsunąć karteczkę z wróżbą. Oczywiście muszą to być pozytywne wróżby, np. czeka cię wspaniała podróż, spełni się twoje wielkie marzenie, zdobędziesz prawdziwego przyjaciela itp.

Pierwszy krok. Na przekór powszechnej opinii, nasze postanowienia chcemy spełnić. Każdy wybiera jeden ze swoich celów. Mówi, jaki pierwszy krok musi wykonać, aby go spełnić i deklaruje kiedy go zrobi. Dalej możemy się rozejrzeć, kto komu może pomóc, lub zastanówmy się, czy możemy coś razem wymyślić, np. osoby, które chcą zostać aktorami lub piosenkarzami mogą założyć swoje mini kółko teatralne itp.

Życzę Ci wspaniałego Nowego Roku, spełnienia marzeń, realizacji postanowień oraz ogromu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym!

Wszystkiego dobrego!!!

PS Daj znać w komentarzu, które zabawy sylwestrowe wykorzystasz


Opublikowano 46 komentarzy

Mikołajki

Mikołajki

Dla osób niewtajemniczonych Mikołajki są 6 grudnia. Ale każda osoba, która pracuje z dziećmi, wie że Mikołajki tak naprawdę trwają cały grudzień. To piękny, magiczny czas pełen uroczych dekoracji, wypowiadanych życzeń oraz radosnej zabawy. I właśnie w tym ostatnim chcę Ci trochę pomóc.

Poniżej znajdziesz zestaw 10 zabaw o tematyce mikołajkowej, a na końcu tego wpisu zapis 7 – godzinnej konferencji właśnie na temat Mikołajek. 

Poszukiwania zaginionego renifera. Jedno dziecko staje się Elfem – woźnicą, a drugie reniferem. Renifer otrzymuje dzwoneczek. Elf ma zasłonięte oczy, ponieważ jest noc i panuje śnieżyca, a renifer się zgubił. Trzeba go odnaleźć po dzwoneczku. W trakcie tej zabawy panuje cisza lub jeśli dzieci dobrze sobie radzą z nasłuchiwaniem dzwoneczka, możemy dodać nowy element. Pozostałe dzieci szumią, udając wiatr, nieco utrudniając zadanie odnalezienia renifera.

Kominy. Zabawa w parach: rodzic + dziecko. Na podłodze ustawiamy złożone od spodu kartony. Jest ich o 1 mniej niż par. Gdy muzyka gra, pary tańczą, a gdy cichnie, rodzic musi podnieść swoje dziecko i włożyć je do kartonu. Pierwsza runda na próbę. W kolejnych rundach odpada para, która nie zdąży wskoczyć do kartonu.

Znajdź Mikołaja. (wszak to Mikołajki Nie patrzę, a wiem. Dzieci siadają na krzesełkach w kręgu, Mikołaj również. Jedno dziecko ma zawiązane oczy i stoi pośrodku koła. Kręcimy nim kilkukrotnie. Teraz Mikołaj mówi ho ho ho, i dziecko stara się podążać w jego stronę.

Eksperyment. Ten eksperyment potrzebuje czasu. Można go przeprowadzić wtedy, kiedy wiemy, że spotkamy się z dziećmi następnego dnia. Wlewamy wodę do szklanej butelki i zakręcamy. Następnie wystawiamy ją na mróz i zostawiamy na noc. Rano butelka będzie popękana, dlatego warto ją umieścić wcześniej na jakiejś podstawce, aby zapanować nad szkłem. Dzięki eksperymentowi dzieci obserwują, że woda, gdy zamarza, poszerza swoją objętość.

Sztuczny śnieg. Staramy się wyrobić ciasto, tak aby można było ulepić kulkę. Warto również substancję włożyć do lodówki na około godzinę, wówczas nasz śnieg będzie chłodny. Ze śniegu możemy zrobić bałwanka, śnieżki lub z pomocą zabawek stworzyć zimowy krajobraz z małymi ludzikami, samochodami, zwierzętami w lesie itp. Przykładowy przepis: mąka ziemniaczana i olej. Do mąki dodajemy powolutku olej, aż otrzymamy lepiącą się konsystencję.

Świąteczne zapachy. Napełnij małe słoiczki wodą i do każdego włóż coś, czego zapach kojarzy się ze świętami, np. gałązka świerku, laska cynamonu, skórka pomarańczy, goździki, kawa, laska lub ekstrakt wanilii. Zakręcamy i zostawiamy na 2-3 dni. Po tym czasie wyjmij przedmioty z wody. Zadanie polega na tym, aby dzieci za pomocą węchu próbowały odgadnąć co to za zapach. 

Po choince. Na podłodze rysujemy zarys choinki. Dzieci umieszczają bombkę na dużej, drewnianej łyżce. Następnie idą po zarysie choinki tak, aby bombka nie spadła z łyżki.

Kalambury. W miejscu pracy elfów jest duży rozgardiasz i hałas, dlatego elfy często pokazują sobie różne gesty. Każdy elf wymyśla sobie jaki prezent chce pokazać, a następnie pokazuje go pozostałym.

Ukryty obraz. Duży rysunek z Mikołajem zasłaniamy  inną pociętą kartką. Zadajemy dzieciom pytania, to dziecko, które zna odpowiedź, podchodzi i odsłania jeden fragment. Odpowiedzi na wszystkie pytania odsłonią cały obrazek. Dodatkowo można wprowadzić numerację pytań i fragmentów. Wówczas dziecko odkrywa tylko ten fragment, który odpowiada numerowi pytania.

Prezenty. Przygotowujemy duży arkusz czerwonego papieru w kształcie worka. Dzieci rysują swoją wymarzone prezenty, wycinają i przyklejają do worka.

Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen cudów i wspaniałych wydarzeń. Musimy tylko pamiętać, że samo nic się nie wydarzy. To my musimy zadbać o to, aby tworzyć piękne chwile w gronie rodzinnym. Jestem przekonana, że Tobie się to uda!

Korzystając z okazji życzę Cię przepięknych świąt! Ciesz się każdą magiczną chwilą!

Wszystkiego dobrego! Niech dzieją się cuda!

Martyna – Pomysły na Animacje

Jeśli chcesz komuś sprawić prezent na Mikołajki … a może Sobie? Zobacz mój kalendarz na 2022 rok z zaznaczonymi świętami (nie)typowymi 🙂

KLIK!

Opublikowano 14 komentarzy

Dzień Owoców i Warzyw

W kalendarzu świąt nietypowych dzień owoców i warzyw przypada na 15 października. 

Nie wiem, jak Tobie, ale mi cały październik kojarzy się ze zbiorami. To właśnie w październiku organizuje się takie dni jak Dzień Jabłka, Dzień Pieczonego Ziemniaka czy Święto Dyni. 

W tym wpisie blogowym pobawimy się z 10 różnymi owocami i warzywami. Pomimo, że zabawy są przypisane do konkretnych przedstawicieli, to jednak można je wykorzystać do innych owoców czy warzyw, a nawet zrobić miks. 

Zaczynajmy od tego, które najbardziej kojarzy się z jesienią, a potem już sięgniemy po różnych przedstawicieli, nawet egzotycznych.

Dynia

Błoto. Na całej sali rozkładany kartki papieru. Dzieci muszą dostać się na drugą stronę sali, ale poruszając się tylko po kartkach. To jednak nie koniec zadania. Nie wystarczy tylko przejść, trzeba jeszcze przeturlać dynię. Zejście z kartki oznacza wpadnięcie do błota. W drugiej turze, zamiast turlania, dzieci mogą przenieść małą dynię. A starszakom w kolejnej turze możemy utrudnić, składając kartki na pół.

Marchewka.

Wyznaczamy jedno dziecko na farmera. Pozostałe dzieci to szpaki. Na podłodze rozrzucamy pomarańczowe piłeczki, to będą marchewki. Na ustalony dźwięk, szpaki wpadają do ogródka i starają się zebrać, jak największa liczbę warzyw, na inny dźwięk, szpaki uciekają na drzewo (rozłożone pod ścianą hula hop), a Farmer stara się je złapać. Złapany szpak porzuca zebrane marchewki i zastyga. Sprawdzamy, ile Farmerowi udało się ochronić marchewek i zmieniamy farmera. 

Jabłko

Zbiory. W sali zabaw w różnych miejscach ukrywamy jabłka. Każde dziecko otrzymuje koszyczek. Wyznaczamy ile jabłek musi zebrać każde dziecko, np. pięć. Na słowo start, dzieci ruszają w teren, zbierają jabłuszka do koszyka i wracają. Następnie pokazujemy jakie jabłka udało się zebrać, odkrywamy różne odmiany jabłek, różniące się kształtem, kolorem i wielkością. A jak ze smakiem? Która odmiana najbardziej zasmakuje naszym ogrodnikom?

Pomidor

Przenieśmy się teraz do słonecznej Hiszpanii, gdzie co roku w sierpniu w miejscowości Buńol odbywa się wielka bitwa na pomidory, czy La Tomatina. Poniższa zabawa pochodzi z mojej książki Poznaj Europę przez Zabawę.

Sposoby na zorganizowanie bitwy La Tomatina:

 • Dwie drużyny po przeciwnych stronach liny. Na pierwszy gwizdek, dzieci szybko starają się zgnieść jak najwięcej kulek z gazet. Na drugi gwizdek, zaczynają obrzucać się kulkami, trzeci gwizdek to zatrzymanie zabawy i liczymy po czyjej stronie jest więcej kulek.
 • Wykonanie kul z czerwonej bibuły. Rzucanie kulami z linii startu, sprawdzamy, kto dalej rzucił swoją kulą. Rzuty bibułą są bardzo trudne, dlatego potem możemy dać dzieciom piłeczki i spróbujmy teraz. Z pewnością idzie dużo lepiej.
 • Zabawa latem, zamiast pomidorów użyjemy bomb wodnych i do dzieła! Zabawa uwielbiana przez dzieci… i przez dorosłych.

Ziemniak

Potrawy. Nasze pole zabawy zamienia się w wielką kuchnię. Dzieci poszukują obrazków z potrawami. Następnie spośród znalezionych obrazków wybierają tylko te potrawy, które są zrobione z ziemniaka i układają na stole. Przez chwilę każde dziecko mówi, jaka jest jego ulubiona potrawa z ziemniaka. Przykłady: frytki, ziemniak z ogniska, ziemniak gotowany, zupa kartoflanka, zapiekanka ziemniaczana, łódeczki ziemniaczane z pieca, placki ziemniaczane, kopytka ziemniaczane, sałatka ziemniaczana, chipsy, pyzy.

Ogórek

Zabawa edukacyjna. Dzieci układają ogórki od najdłuższych do najkrótszych, liczą je, dodają, odejmują. Wreszcie możemy przejść do nauki warzenia i zabawy w sklep.

Truskawka

Edukacja przyrodnicza. Dzieci otrzymują obrazki z różnymi obliczami truskawki. Zadanie polega na tym, aby ułożyć w odpowiedniej kolejności obrazki: sadzonka, białe kwiatki, zielony owoc, czerwona truskawka.

Pietruszka

Praca plastyczna. Dzieci przemieniają się w projektantów. Każdy dostaje kontur pietruszki. Zadaniem dzieci jest zaprojektować strój wieczorowy dla pietruszki, która wybiera się na bal. Technika dowolna, może być rysunek lub wyklejanka plasteliną.

Pomarańcza

Zamknięte oczy. Na stole układamy okrągłe owoce i warzywa. Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku znaleźć pomarańczę. Druga tura. Wciąż z zasłoniętymi oczami, dzieci wąchają owoce i warzywa i starają się znaleźć pomarańczę. Aby ułatwić sprawę maluchom. Na początek dajemy powąchać pomarańczę, a dopiero potem zasłaniamy oczy. Maluchy bawią się z mniejszą liczbą owoców i warzyw niż starszaki. 

Banan

Zabawa z posiłkiem. Dzieci kroją banana tępym nożem na plasterki. Następnie na talerzyku układają obrazek z bananowych kółek. Oglądamy swoje dzieła i przechodzimy do konsumpcji.

Dziękuję Za Przeczytanie Do Końca 🙂

Jak Ci się spodobał wpis? Przyda Ci się? Masz pomysł jak go wykorzystać? Daj znać w komentarzu 🙂

Opublikowano 8 komentarzy

Jesienne Dni Tematyczne

Jesienne Dni Tematyczne

Jesień to pora roku, która jednym kojarzy się z szarugą, deszczem i końcem wakacji, a dla innych to kolorowy czas, pełen okazji do zorganizowania ciekawych przygód. Jeszcze bywa ciepło, dary jesieni są cudowne, a zbiory zachęcają do organizowania różnego rodzaju dożynek i festynów.

Osoby pracujące z dziećmi, jesienią mają pełne ręce roboty. Tyle fantastycznych nietypowych świąt czeka na zorganizowanie. Kalendarz pęka w szwach!

W tym wpisie blogowym poruszę temat najważniejszych świąt jesiennych. Znajdziesz tutaj 10 propozycji zabaw, a każda dotyczy innej tematyki. 

W jednym wpisie trudno zawrzeć zestawy zabaw na całą jesień, dlatego stworzyłam kurs online: Akademia Zabaw Jesiennych, w którym znajdziesz ogrom pomysłów na fabułę oraz zabawy na każde z tych świąt. Jeśli ciekawią Cię szczegóły tego kursu, zapraszam po ten link:

Naszą przygodę rozpoczniemy od powitania jesieni, a zakończymy Mikołajkami. Znajdziesz tutaj pomysły, jak rozpocząć tematyczne spotkanie z dziećmi, jak zakończyć, pomysł na pracę plastyczną, zajęcia ruchowe oraz zabawę w terenie, znajdzie się też coś edukacyjnego i wyruszymy w podróż dookoła świata. Wszystkie zabawy pochodzą z Akademii Zabaw Jesiennych, dzięki temu możesz zobaczyć, jakie inspirujące perełki się w niej znajdują. Zaczynajmy!

Dzień Jesieni

Poszukiwania skarbów. Dzieci dzielą się na grupy. Prowadzący wywiesza listę przedmiotów, które należy odnaleźć. Dzieci mają na to wyznaczony czas, np. pół godziny. Mogą to być: kasztany – 5 szt., żołędzie – 7 szt., czerwony liść – 2 szt., owoc dzikiej róży – 1 szt. Zabawę możemy zrobić na dwa sposoby. Łatwiejszy: rozdajemy każdej grupie listę z przedmiotami do odnalezienia. Trudniejszy: jest tylko jedna lista i każda grupa musi znaleźć sposób, aby zapamiętać wszystkie punkty, w przeciwnym wypadku traci czas na to, aby wracać i sprawdzać.

Dzień Ptaków

Kukułcze jaja. Kukułka słynie z tego, że podrzuca swoje jaja innym ptakom. Nasza kukułka zapomniała gdzie je podrzuciła i teraz próbuje je odnaleźć. Czy dzieci pomogą jej w tych poszukiwaniach? Jeśli rodzice wyrażają chęci na przygotowanie takiej niespodzianki, możemy ukryć dzieciom właśnie czekoladowe jajka niespodzianki i ta zabawa odbędzie się na finał naszej przygody. Inna opcja: w miejscu naszej zabawy ukrywamy obrazki z pisklętami, których będziemy szukać. Jako kontynuacja tej zabawy: odnalezione pisklęta różnych gatunków należy dopasować do ich rodziców. W ten sposób kukułka również odnajdzie swoje dziecko.

Święto Dyni

Zbiory. Na zakończenie spotkania pięknie posprzątamy nasze dynie, przy okazji dobrze się bawiąc. Dzieci stoją obok siebie. Związujemy nogi sąsiadującym dzieciom, w ten sposób tworzymy długiego węża. Zadaniem polega na tym, aby sprzątać dynie, podając je sobie. Od ostatniego dziecka do pierwszego. Jeśli nie sięgamy, to cały rządek musi się przesuwać albo zrobić rozkrok. 

Halloween

Słodka zabawa plastyczna: Duszek Łakomczuszek. Przybory: lizak okrągły typu chupa chups, wata, chusteczki higieniczne, gumka recepturka, marker, tasiemka. Każde dziecko otrzymuje lizaka. Zadanie polega na tym, aby z powyższych przedmiotów wykonać słodkiego duszka. W tym celu, dziecko okłada lizaka watą, umieszcza go na środku chusteczki higienicznej. Wszystkie cztery rogi ściągamy w dół do patyczka i umieszczamy gumkę recepturkę tuż pod lizakiem. W ten sposób powstaje nam sylwetka duszka. Malujemy oczy i uśmiech lub groźną minę. A gumkę możemy zasłonić wstążką. Nasz słodki duszek stanie się elegancki

Bal Wszystkich Świętych

Cytaty świętych. Dzieci losują cytaty świętych, które zabierają do domu na pamiątkę. Losowanie może odbywać się na wiele sposobów:        

 • Cytaty są ukryte w balonach, które trzeba przebić;
 • Paski z cytatami wkładamy do słodkich, pustych rurek;
 • Dzieci poszukują cytatów w pomieszczeniu naszej zabawy, kto odnajdzie jeden, siada w kole;    
 • Mamy maszynę losującą, a cytaty ukryte są w żółtych pojemniczkach po jajkach niespodziankach;

Zestaw cytatów świętych zamieściłam w Akademii Zabaw Jesiennych, a tutaj podrzucam jeden przykładowy:

“Drogą, która wiedzie naprawdę do nieba jest radość” – św. Filip Nereusz

No dobrze, jeszcze jeden… mój ulubiony:

“Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego” – św. Franciszek z Asyżu

Dzień Postaci z Bajek

Dzień Postaci z Bajek jest potężnym tematem. W zasadzie można stworzyć tydzień postaci z bajek i pomysłów by nie zabrakło. Dlatego w moim kursie Akademia Zabaw Jesiennych poświęciłam temu aż trzy, blisko godzinne filmy. Pierwszy z filmów dotyczy scenariusza na spotkanie z różnymi postaciami z bajek. Drugi film dotyczy samych księżniczek, a trzeci superbohaterów. Kursanci mogą sobie dowolnie wybierać zabawy i decydują, jaki miks bajkowych zabaw stworzą.

Tradycyjnie pora na zabawę, która pochodzi z Akademii. Tym razem wyzwanie sportowe:

 • bieg w siedmiomilowych butach (za duże gumiaki);
 • skakanie jak żaba;
 • slalom czarownicy (na miotle);
 • pokonanie dystansu z jabłkiem na głowie
 • wdrapywanie się po fasoli – pokonanie drabinki
 • wszystkie dzieci na 3-4 startują na czworaka ze startu do mety – 101 dalmatyńczyków
 • 1,2,3 baba jaga patrzy na różne sposoby, np. Czarownica patrzy, 
 • Tarzan – pokonanie dystansu naśladują chody zwierząt lub berek
 • spacer z piłeczką między kolanami jak pingwiny z madagaskaru
 • skakanie po krach w krainie Królowej Śniegu
 • Jesteśmy w krainie Liliputów (kubeczki), musimy ją przejść, tak aby nie zgnieść Liliputa.

Święto Niepodległości

Transport rannych. Dzielimy dzieci na drużyny, które od tego momentu nazywamy brygadami. Każda drużyna otrzymuje koc. Brygada wyznacza 3-4 osoby, które będą rannymi. Na słowo “start”, należy przetransportować rannych w kocu z miejsca startu do miejsca mety. Jeśli zadanie jest zbyt proste możemy dodać tor przeszkód do pokonania z rannymi.

Andrzejki 

Poszukiwania skarbów. Nasze Andrzejki możemy rozpocząć od poszukiwania magicznych przedmiotów, potrzebnych nam do wróżenia. Przykładowe magiczne przedmioty: maszyna losująca, opaska na oczy, szklana kula, karty, zestaw symboli lub obrazków z zawodami, świeca, klucz, kubeczki, monety, serca z imionami, ciasteczka, księga wróżb, z której będziemy czytać znaczenie symboli. Kiedy już wszystko zostało odnalezione, możemy przystąpić do wróżb. 

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie sobie Księgi Wróżb. Jest to rekwizyt, który będzie przydatny podczas całego dnia. W kolejnych wróżbach dzieci mogą losować kwiaty, kolory, przedmioty. Za każdym razem wróżka może sięgać do swojej księgi i odczytywać znaczenie tych symboli.

Mikołajki

Legitymacja Elfa. Na początek rozdajemy Legitymacje Elfa. Dzieci zbierają pieczątki za wykonanie kolejnych świątecznych zadać. Trzeba zdobyć 3 pieczątki, aby zostać pomocnikiem św. Mikołaja, 4 pieczątki to status: Świąteczny Elf, a 5 – Elf do zadań specjalnych.

Dzieci mają ogromną frajdę z dekorowania swoich legitymacji i zbierania pieczątek. W scenariuszu, który stworzyłam dla Akademii Zabaw Jesiennych znajdziesz nie tylko zabawy mikołajkowe, ale również zabawy nawiązujące do tradycji z różnych krajów świata, np. Rosja, Hiszpania, Peru czy Włochy. 6 grudnia możemy wsiąść do sani św. Mikołaja i razem z nim podróżować po świecie. A za odwiedziny w danym kraju i wykonanie zadanie dziecko otrzymuje pieczątki do legitymacji lub paszportu.

Wow! To chyba najdłuższy wpis blogowy, jaki dotychczas popełniłam, a to zaledwie wierzchołek góry pomysłów, jaka znajduje się w kursie Akademia Zabaw Jesiennych. 

Dołączyć do kursu możesz do czwartku 23 września 2021 r.

Od razu po zakupie otrzymujesz link do logowania i możesz korzystać z materiałów o dowolnej porze, z dowolnego miejsca. A jak długo…? 

Uwaga! Zawsze! Nie ma ograniczenia czasowego! Dostęp do platformy jest dożywotnio. Możesz się logować dziś, za rok, dwa. Kiedy tylko zechcesz, dostęp do setek pomysłów na zabawy jesienne masz zawsze pod ręką.

Zapoznaj się ze szczegółami kursu o tutaj:

AKADEMIAFRAJDY.PL

Opublikowano 20 komentarzy

Zabawy Weselne Dla Dzieci

Zabawy Weselne Dla Dzieci grafika

Zabawy Weselne Dla Dzieci – garść pomysłów

Dzień wesela jest niezwykle emocjonujący dla Pary Młodej. Ale najmłodsi goście również niezwykle entuzjastycznie przeżywają zbliżającą się uroczystość.

Państwo Młodzi planując każdy detal tego wyjątkowego dnia, pamiętają o wszystkich swoich gościach, a dla najmłodszych starają się przygotować niezwykłe atrakcje.

Ten wpis blogowy pt. „Zabawy weselne dla dzieci”, mam nadzieję, będzie przydatny zarówno dla animatorów, jak i dla Pary Młodej, a może nawet trafi się jakaś ciocia czy wujek, która zapragnie zaskoczyć Najmłodszych niespodziankami.

Zabawy taneczne

Taniec robotów. Prowadzący mówi, jaka część ciała tańczy: biodra, głowa, ręka, biodro i ręka, palec u ręki, lewa noga, łokieć i stopa, bark, język, całe ciało

Limbo w parach. Popularne i lubiane limbo możemy wykonać w troszkę inny sposób. Dzieci dobierają się w pary, stojąc w kole lub w rzędzie. Dwie osoby trzymają linę lub szal. Zadaniem dzieci jest przechodzenie pod liną, nie przerywając tańca i nie puszczając rąk. Stopniowo obniżamy linę.

Niespodziankowe pary. Ustawiamy dzieci w dwóch kołach. Wewnątrz mogą być same dziewczynki, a w kole zewnętrznym chłopcy. Możemy też zrobić koła mieszane. Włączamy muzykę. Koło wewnętrzne kręci się w prawo, a zewnętrzne w lewo. Na gwizdek, wszyscy się zatrzymują, dzieci z koła wewnętrznego odwracają się twarzami do dzieci z koła zewnętrznego i podają sobie ręce, zaczynają tańczyć. Dzieci bez pary tańczą same lub szukają innych „niesparowanych”. Zabawę możemy urozmaicić, dodając polecenia typu: Tańczymy jakbyśmy byli śpiący! Tańczymy skacząc! Na kolejny gwizdek, dzieci ponownie formułują koła i bawimy się jeszcze raz.

Prezenty od dzieci dla Pary Młodej

Księga gości. Każde dziecko otrzymuje kilka kartek papieru, podkładkę oraz garść flamastrów. Dzieci ruszają do gości weselnych i proszą ich, aby na kartkach napisali życzenie dla Pary Młodej. Goście pojedynczo lub parami zapisują i dekorują kartkę. Kiedy dzieci wykonają zadanie, wszystkie kartki spinamy, tworzymy stronę tytułową, ozdabiamy wstążkę i piękna pamiątka gotowa.

Origami. Naucz dzieci wykonywać proste kwiaty z kawałka papieru, w ten sposób stworzycie bukiet, który podarujecie Parze Młodej.

Słoik z życzeniami. Każde dziecko wycina serduszko, na którym pisze krótkie życzenia. Następnie ozdabia serduszko wstążką, cekinami, koralikami itp. Wszystkie serduszka włóż do pięknie ozdobionego słoika i zanieście Młodej Parze.

Niespodzianki od Pary Młodej dla dzieci

Piknik. Wiele sal oferuje dla dzieci osobne menu. Najmłodsi często dostają nuggetsy i frytki, do tego czekoladowa fontanna i owoce na patyczkach, muffinki, żelki itp. Pełnia szczęścia. Ale ciekawym pomysłem jest również przygotowanie miejsc dla dzieci w formie pikniku. Na dworze byłoby idealnie, ale w środku też da radę. Rozłóż duży, kolorowy koc, udekoruj go poduszkami i pluszakami. Na środku postaw kosz, wypełniony przekąskami. W miarę możliwości możemy rozwiesić nad tym tiul i powstanie nam piękny namiot.

Kuferek niespodzianek. Dla każdego dziecka można przygotować kuferek, wypełniony niespodziankami. Kuferek ten może czekać na dzieci, w miejscu, gdzie siedzą lub wszystkie można ustawić w miejscu zabaw. W kuferku można umieścić różne drobne niespodzianki, np. kolorowankę i kredki, świecącą bransoletkę, bańki mydlane, maskotkę (np. pacynki – dzieci będą mogły stworzyć teatrzyk), łakocie, karty do gry, do tego jakaś pamiątka, np. magnes ze zdjęciem Młodej Pary).

Poszukiwacze skarbów. Dzieci otrzymują mapę z terenem otaczającym salę. Podążając z mapą odwiedzają miejsca zaznaczone na mapie. W odnalezionych miejscach, zbierają upominki lub odnajdują karteczki z zadaniami. Po przejściu całej mapy, dzieci docierają do skarbu, np. czekoladowej fontanny, kosza słodyczy lub do kącika plastycznego.

Szalonej zabawy życzę Parze Młodej oraz jej wspaniałym gościom!

Masz już mój pakiet „Poznaj Europę Przez Zabawę” ? -> KLIK

Opublikowano 6 komentarzy

Dzień W Kosmosie

Zanim rozpoczniemy kosmiczną tematykę, wspomnę, że inspiracje pochodzą z mojego kursu online: Animacje na Wakacje. Jeśli chcesz zobaczyć jakie jeszcze tematyki znajdują się w kursie, wejdź koniecznie na stronę:

AKADEMIAFRAJDY.PL

Na początek kilka pomysłów na rozwinięcie fabuły:

 • Podróż astronauty – naszą przygodę rozpoczynamy na ziemi, potrzebujemy stroju, rakiety i wyruszamy w kosmiczną podróż
 • Kosmos edukacyjnie – na takim spotkaniu skupiamy się na kosmicznych faktach, uczymy się o planetach, gwiazdach i księżycu
 • Obca planeta – przenosimy się na inną planetą, gdzie spotykają nas same cuda i dziwy
 • Odwiedziny Obcych – tutaj udajemy się świat fantazji, odwiedzają nas Kosmici, z którymi przeżywamy różne przygody

Kilka propozycji zabaw na kosmiczny dzień:

 • Kosmiczny taniec. Kosmita stoi po środku koła, pozostali są nieruchomi. Kosmita dotyka wybraną część ciała uczestnika i tylko ta część ciała tańczy.
 • Znajdź ufoludka. Jedno z dzieci odwraca się tyłem. pozostałe dzieci na chuście kulą się na kolanach, twarzami do siebie. Wyznaczamy ufoludka, który będzie wydawał dźwięk: pipi, pozostałe dzieci mówią: szszszzz. Wybrane dziecko krąży wokół skupiska i próbuje usłyszeć, które dziecko jest ufoludkiem i wydaje dźwięk: pipipi.
 • Berek: Dzień i Noc. Kartki z księżycem i słońcem. Prowadzący podnosi kartki, słońce – dzieci bawią się w tradycyjnego berka, księżyc – zasypiają tu gdzie stoją.
 • Ufo w rozsypce. Pocięte paski z ufoludkami, dzieci próbują ułożyć. Maluchy mogą dostać zestaw dla jednego ufoludka, starszakom możemy utrudnić zbierając wszystkie paski z różnych ufoludków na jedną stertę. 
 • Tajny język kosmiczny. Dzieci stoją w rzędzie zwrócone w jedną stronę, np. w prawo. Ostatnie dziecko z rzędu odwraca się w lewo i otrzymuje hasło. Stuka w plecy kolegi, ten się odwraca. Dziecko, które otrzymało hasło, pokazuje je gestami koledze. Gdy ten przyjmie, stuka kolejną osobę, która się odwraca itd., aż pierwsze dziecko z rzędu powie, jakie było hasło.

Kosmiczny dzień dopełni nam podkład muzyczny.

Poniżej kilka propozycji na kosmiczne piosenki:

NutkoSfera W układzie słonecznym: https://youtu.be/yxVMhKt-cvI

NutkoSfera Małe ciała niebieskie: https://youtu.be/1Uz9NqDV5ZM

NutkoSfera Ballada Księżycowa: https://youtu.be/5Am8X_iHzz4

Śpiewające Brzdące Układ Słoneczny https://youtu.be/MqrAV8D2zMg

Śpiewające Brzdące Ufoludki na urlopie: https://youtu.be/N1QVEO9D4Kw

Śpiewające Brzdące Oli i kosmiczna podróż: https://youtu.be/vDCbBi_difY

Fasolki Ufoludki: https://youtu.be/Jtm4_sbUaDI

Dziecięce Przeboje Kosmiczna Żabka: https://youtu.be/58IpZcC7KNk

I na zakończenie mam dla Ciebie, Drogi Czytelniku, zabawny wstęp do lekcji o Dniu w Kosmosie. Każda lekcja w moim kursie: Animacje na Wakacje, zaczyna się właśnie taką zabawną historyjką, potem przechodzę do omawiania sposobów jak można taką tematykę przeprowadzić, a pod filmem kursanci znajdują ebooka z zestawem zabaw na kosmiczny dzień oraz przygotowane do druku materiały, takie jak dyplomy, łamigłówki, krzyżówki oraz grafiki przydatne do zabaw.

Jeśli chcesz poczytać więcej o kursie, zobaczyć spis treści, a także 2 bezpłatne lekcje, to zapraszam na stronę:

AKADEMIAFRAJDY.PL