Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawy w tematyce Unii Europejskiej

zabawy w tematyce europejskiej

Witajcie Drodzy nauczyciele, animatorzy i wszyscy, którzy poszukują kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci!

Dzisiaj przygotowałem dla Was specjalny wpis na temat Unii Europejskiej. Znajdziecie w nim garść ciekawostek, a także propozycje na zorganizowanie Dnia Unii Europejskiej z Waszymi podopiecznymi

Ciekawostki o Unii Europejskiej:

 • 1 maja 2004 – przystąpienie Polski do UE
 • Flaga UE ma niebieskie tło i 12 złotych gwiazd ułożonych w kółko
 • W Unii jest 27 państw, w 20 walutą jest euro
 • Parlament Europejski znajduje się w Brukseli
 • Maskotką Unii Europejskiej jest niebieska stonoga Syriusz
 • Między krajami Unii można podróżować bez kontroli na granicach, jak po jednym wielkim kraju.
 • 9 maja obchodzony jest Dzień Europy
 • Parlament Europejski znajduje się w stolicy Belgii – Brukseli

Pomysły na zabawy w tematyce Unii Europejskiej

 1. Warsztaty kulinarne. Dzielimy dzieci na grupy. Przygotowujemy kilka stanowisk, tyle ile planujemy mieć grup. Na każdym stanowisku umieszczamy flagę oraz kilka produktów, charakterystycznych dla danego kraju. Zadaniem dzieci jest przygotowanie potraw, używając tych produktów. Kulminacyjnym punktem wydarzenia jest degustacja.

 2. Unia Europejska. W koszyczku mamy karteczki z nazwami państw należących do Unii oraz ich stolicami. Dzieci losują, a następnie szukają się parami: państwo i stolica. Kiedy już się odnajdą, podchodzą do stolika, gdzie leżą flagi państw członkowskich, szukają swojej i wspólnie ją kolorują. Dla młodszych dzieci zamieszczamy na karteczkach flagi i dzieci szukają się parami. Mówimy dzieciom jaka jest dokładna liczba państw członkowskich, w zabawie używamy tyle, ile mamy par dzieci. (Zabawa pochodzi z książki: Poznaj Europę przez Zabawę. 250 zabaw z grupą dzieci).

 3. Syriusz. Dzieci kolorują obrazek z Syriuszem, mogą używać kolorów z flagi wybranego kraju. Zabawa w Syriusza. Dzieci ustawiają się jak do pociągu, ale pomiędzy brzuch a plecy kolegi wkładają balon. W ten sposób powstała gąsienica Syriusz, która porusza się w rytm muzyki. Możemy w ten sposób odwiedzać różne kraje. (Zabawa pochodzi z książki: Poznaj Europę przez Zabawę. 250 zabaw z grupą dzieci).

 4. Podróż do… Na podłodze rozkładamy kartki z nazwami państw oraz ich stolicami, mniej więcej zachowując rzeczywiste położenie na mapie Europy. Te same stolice piszemy na karteczkach i wrzucamy do pojemnika. Dziecko losuje stolicę i musi do niej dotrzeć skacząc po kartkach, czyli  innych państwach. Nie może dotknąć podłogi.

 5. Przewodnik turystyczny. Dzielimy dzieci na grupy. Każda grupa losuje jedno państwo. Ich zadaniem jest przygotowanie przewodnika na temat zabytków w wylosowanym kraju. Jeśli wcześniej dzieci nie edukowały się na temat turystyki w Europie, przydatne będą książki, gazety, wydruki z internetu.
  Przewodnik może mieć różne formaty:
 • Przewodnik w wersji papierowej. Dzieci rysują zabytki, jeśli potrafią piszą kilka słów na ten temat i zszywamy wszystko w formacie książki. Zanosimy do biblioteki i nasze przewodniki ląduje na półce, będą służyć innym.
 • Przewodnik w wersji filmowej. Dzieci przygotowują ciekawostki na temat wylosowanego kraju, rysują lub wyklejają zabytki, przebierają się, przygotowują muzykę a także kilka fraz  w języku obcym. Następuje prezentacja przed zgromadzonymi. Jeśli mamy możliwość całość nagrywamy, montujemy i następnego dnia wyświetlamy na projektorze.
 • Przewodnik w rzeczywistości. Przenosimy się w wyobraźni do innego kraju. Dzieci wcielają się w rolę przewodnika. W grupie zmieniają się tak, aby każdy miał szansę zostać przewodnikiem. W różnych miejscach sali wieszają zabytki i rozpoczynamy oprowadzanie. Pamiętając, że oprócz ciekawostek na temat zabytków trzeba jeszcze wprowadzić turystów w atmosferę danego kraju, opowiedzieć coś o pogodzie, lokalnej kuchni czy przyrodzie. Jeśli mamy możliwość, dzieci mogą zbudować zabytki z klocków, np. Lego.

Mam nadzieję, że te pomysły okażą się przydatne w Twojej pracy, a dla dzieci będą interesującą i atrakcyjną propozycją zabawy i nauki jednocześnie. 

 A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej pomysłów na zabawy w tematyce europejskiej, to pamiętaj o mojej książce: Poznaj Europę przez Zabawę, gdzie znajdziesz 250 zabaw z grupą dzieci właśnie w tej tematyce. Książka pomogła już setkom osób zorganizować Dzień Podróżnika. Z pewnością, pomoże też Tobie 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Dzień Barbie

Dzień Barbie

W kalendarzu świąt nietypowych Święto Barbie wypada 9 marca.

To właśnie tego dnia w 1959 r. na targach zabawek w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawił się prototyp lalki, który stworzyła Ruth Handler.

Był to prawdziwy przełom w świecie zabawek dla dziewczynek, które wcześniej bawiły się lalkami bobasami. Tymczasem pojawiła się lalka wyglądająca jak dorosła kobieta, ideał piękna. Ruth wpadła na ten pomysł, obserwując swoja córkę Barbarę podczas zabawy. Dziewczynka bawiąc się swoimi papierowymi lalkami nadawała im role dorosłych. Ruth uznała, że brakuje zabawek przedstawiających dorosłych i opowiedziała o tym mężowi, który jednak na początku nie zapałał entuzjazmem. Ruth jednak mocno wierzyła w swój pomysł i wreszcie dopięło swego.

Lalka o pełnym imieniu Barbara Millicent Roberts odniosła niebywały sukces.

Barbie przez te wszystkie lata miała wiele imion, przyjaciół, zawodów, uprawiała różne sporty, mieszkała w wielu miejscach, poruszała się różnymi środkami transportu, miała różne fryzury oraz kolory skóry. Przyjmowała również baśniowe formy: księżniczki, syrenki, wróżki.

Wreszcie pojawiła się również kolekcja Shero, przedstawiająca prawdziwe, niezwykłe kobiety. które zmieniają oblicze świata. Do tego zaszczytnego grona dołączyły również Polki: Martyna Wojciechowska, Anita Włodarczyk oraz Iwona Blecharczyk.

Mimo wielu kontrowersji i krytyki, niezmiennie Barbie podbija serca małych dziewczynek, a wśród tych starszych wywołuje falę sentymentu.

Ostatni produkcja filmowa ponownie rozbudziła zainteresowanie tematem Barbie.

Dlatego w tym wpisie blogowym podrzucam kilka propozycji na Dzień Barbie.

Zabawa integracyjna. Włączamy piosenkę LIZZO – Pink. Dzieci dobierają się w pary i tańczą. Na sygnał prowadzącego, np. gwizdek, następuje zmiana pary. Z czasem zmiany robimy coraz szybciej, a dzieci muszą pilnować, aby nie tańczyć dwa razy z tą samą osobą. Podczas zabawy witamy się słowami jak w filmie: Cześć Barbie, Cześć Ken lub po angielsku: Hey Barbie, Hey Ken.

Wyzwanie Kena – będziemy pracować nad naszymi muskułami. Ustawiamy tor przeszkód. Zadaniem dzieci jest pokonanie toru w jak najszybszym czasie. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci będą chciały powtórki, aby poprawić swoje wyniki, oczywiście pozwólmy im na to. W ten sposób pokazujemy, że ćwiczenia poprawiają naszą sprawność. 

Aerobik Barbie. Tym razem poćwiczymy sprawność w stylu Barbie. Włączamy podkład muzyczny, np. Aqua “Barbie” i rozpoczynamy ćwiczenia:

 • mocno machamy prawą ręką
 • mocno machamy lewą ręką
 • machamy obiema rękami na wysokości klatki piersiowej
 • podnosimy wysoko ręce i machamy nad głowami
 • chodzimy po kole na samych paluszkach
 • nie zginając kolan robimy skłon do przodu
 • i oczywiście szpagat na koniec, kto jak umie 🙂 

Praca plastyczna dowolną techniką: Jak dzieci rozumieją hasło z filmu: Barbie has a great day every day (Barbie ma świetny dzień każdego dnia), pamiętając, że to my dzisiaj jesteśmy Barbie.

Poczęstunek (inspiracja z filmu): gofry w kształcie serduszka z bitą śmietaną. W zdrowszej wersji z jogurtem naturalnym i owocami.

SPA. Przygotowujemy kilka stanowisk, na których nasze Barbie będą korzystać z upiększających zabiegów. Propozycje stanowisk:

 • malowanie paznokci lakierem dla dzieci
 • zaplatanie kolorów warkoczyków lub przewiązanie na włosach różowej wstążki
 • malowanie buziek atestowanymi farbkami i ozdabiane cekinkami, ewentualnie zestaw do makijażu dla dzieci
 • położenie ciepłego ręcznika na twarzy
 • nakładanie kremu dla dzieci na twarz i ogórków na oczy
 • moczenie stópek w ciepłej wodzie z płatkami kwiatów i gładkimi, białymi kamieniami
 • tworzenie biżuterii

Przygody Barbie. Dzieci dzielą się na grupy. Każda z grup ma zadanie przygotować występ, w którym przedstawią jedną z przygód Barbie. Aby ułatwić dzieciom zadanie, możemy wyświetlić kilka zdjęć i pokazać, jakie modele lalek się ukazały. Dzieci mogą wybrać Barbie o dowolnym zawodzie, wykonującą dowolny sport czy w dowolnej formie, np. Dzień z życia Barbie Weterynarz albo Barbie Syrenki. Możemy też przypomnieć jakie imiona mieli jej przyjaciele oraz rodzina. Barbie w czasie swojego istnienia miała ponad 50 zwierzaków, one również mogą pojawić się w tej inscenizacji. Atrakcyjności zabawie dodadzą przebrania. Jeśli każda dziewczynka przyniosła ze sobą Barbie, wówczas taką scenkę możemy odegrać w formie teatrzyku kukiełkowego, czyli wprowadzamy zabawę, w którą dziewczynki zawsze się bawią z lalkami.

Pokaz mody: Dziwna Barbie. Dzieci bawią się w grupach. Każda grupa otrzymuje worek losowych ubrań i gadżetów. Należy wybrać jedną lub kilka chętnych osób i przebrać je w ubrania, tak aby stworzyć Dziwną Barbie. Odpowiedni makijaż, wykonany atestowanymi kosmetykami lub farbkami do twarzy i Dziwna Barbie jest gotowa aby zaprezentować się na czerwonym dywanie. Włączamy muzykę, Dziwne Barbie zapraszamy do pokazu, a prowadzący przez mikrofon zabawnie komentuje pojawiające się kreacje. Krótkie wyjaśnienie dla tych, którzy nie oglądali filmu… Dziwna Barbie to Barbie po przejściach… Czyli taka, której właścicielka obcięła włosy, pomalowała twarz, rozłożyła nogi do szpagatu i cisnęła w kąt.

Playlista Barbie. Poniżej podrzucam piosenki z filmu Barbie (2023) oraz z bajek o Barbie. Okażą się przydatne jako podkład do zabaw. Możemy również zakończyć nasze spotkanie mini balem Barbie, pozwalając dzieciom na swobodny taniec do muzyki Barbie, z różowymi balonami w otoczeniu pastelowej dekoracji.

 • „Here I Am” z filmu „Barbie: Księżniczka i piosenkarka”
 • „Connected” z filmu „Barbie i diamentowy pałac”
 • „Shooting Star” z filmu „Barbie: Mariposa i bajkowe księżniczki”
 • „To Be a Princess” z filmu „Barbie i różowa baśń”
 • „If You Love Me for Me” z filmu „Barbie: Jej królewska wysokość”
 • Lizzo “Pink” : Barbie (2023)
 • Dua Lipa “Dance The Night”: Barbie (2023)
 • Ryan Gosling “’I’m Just Ken”: Barbie (2023)
 • Aqua “Barbie Girl”
 • Ryan Gosling – Push 
Opublikowano 4 komentarze

Teleturniej Mikołajkowy

Teleturniej to narzędzie, które możemy wszechstronnie wykorzystywać w pracy z grupą dzieci, zarówno młodszymi, jaki i starszymi. Wystarczy odpowiednio dobrać poziom trudności.

Przy mniejszej grupie, do 5-6 osób, dzieci mogą grać indywidualnie, a przy większej z podziałem na drużyny.

Jeśli pracujemy z dziećmi dłużej niż jednorazowe spotkanie, możemy już wcześniej podkręcać atmosferę wokół teleturnieju. Ogłaszamy casting, rozwieszamy plakaty, przygotowujemy studio, przebrania – mamy program zajęć na wiele godzin.

Aby stworzyć taki teleturniej tworzymy kilka kategorii. Każda kategoria ma od 5 do 10 pytań/zadań.

Najprostsza wersja: wywieszamy kategorie na tablicy, a pod nimi numerki zadań. Jeśli dzieci wybiorą któryś numerek, to zdejmujemy go z tablicy.

Wersja bardziej zaawansowana i wymagająca od nas większego przygotowania, każda kategoria ma inną formę wizualną. Przykłady różnych form znajdziesz poniżej.

Przykładowe konkurencje:

 1. Quiz. Pytania umieszczamy w pojemniczkach po jajkach niespodziankach.  Pytania mogą dotyczyć bajkowego świata, związanego z Mikołajem, tradycji świątecznych, wiedzy religijnej, ale też możemy zamieścić pytania otwarte, pobudzające kreatywność, np. jaki prezent chciałaby dostać mama/tata? Jak Mikołaj mieści się do komina? Jakie dobre uczynki mogą robić dzieci w wieku, w którym są. 

Przykładowe pytania:

 • Ile potraw jest na Wigilijnym stole
 • Co leży pod obrusem?
 • Co wieszamy na Choince?
 • Co łamiemy przed wigilijną kolacją?
 • Jak nazywa się msza o północy?
 • Jaką roślinkę wieszamy pod sufitem na szczęście?
 • Jak nazywają się pieśni śpiewane podczas świąt?
 • Gdzie urodził się Jezus?
 • Wymień imiona Trzech Króli?
 • W jaki sposób królowie trafili do Stajenki?
 • Gdzie mieszka św. Mikołaj?
 • Jak Mikołaj rozdaje prezenty?
 • Jak nazywa się czerwononosy Renifer?
 • Kto został sam w domu?

 1. Kalambury. Przedstawiciel drużyny losuje hasło, następnie pokazuje lub rysuje. Drużyna zdobywa punkt, gdy odgadnie hasło. Hasła możemy umieścić w małych balonikach. Do tablicy korkowej przyczepiamy papierową choinkę, a do choinki baloniki z hasłami, które staną się bombkami. Baloniki przymocuj szpilkami, przekłuwając ustnik przed wiązaniem

Przykładowe hasła do kalambur:

 • Mikołaj wchodzi do komina
 • Lepienie bałwana
 • Latające renifery
 • Lampki na choinkę
 • Gorąca czekolada
 • Rozpakowywanie prezentów
 • Ubieranie choinki
 • Łamanie się opłatkiem

Lub prostsze:

 • Święty Mikołaj
 • Prezent
 • Śnieg
 • Renifer
 • Jazda na nartach
 • Jazda na łyżwach
 • Sanki
 1. Muzyka. Wieszamy girlandę z nutkami. Na każdej nutce jest numerek odpowiadający piosence świątecznej. Konkurencja polega na tym, że puszczamy fragment piosenki, drużyna musi dośpiewać resztę. Do tej konkurencji możemy użyć kolęd lub znanych dzieciom piosenek świątecznych. Przykładowe piosenki:
 • Arka Noego – Gwiazdeczka
 • Majka Jeżowska – Kochany Panie Mikołaju
 • Zima, zima , zima…
 • Choinko piękna jak las
 • Pada Śnieg
 • De Su – Kto wie
 • Kraina Lodu – Ulepimy dziś Bałwana
 • Kayah – Ding Dong
 • Ich Troje – Ding Dong
 • Skaldowie – Z kopyta kulig rwie
 • Ania Szarmach “Coraz bliżej święta”
 • Czerwone gitary “Dzień jeden w roku”
 • Feel “Gdy Wigilia Jest”
 1. Język angielski. W małe pierniczki wciskamy na wykałaczkach flagi brytyjskie. Na każdej fladze jest numerek. Podajemy dziecku słowo w języku angielskim lub polskim, a jego zadaniem jest je przetłumaczyć. Warto przygotować tyle haseł, ile uczestników, aby każdy miał szansę na ciasteczko. Przykładowe słówka:

Christmas – Boże Narodzenie
Santa Claus – Święty Mikołaj
Reindeer – Renifer
Sleigh – Sanie
Christmas Tree – Choinka świąteczna
Decorations – Dekoracje
Lights – Światełka
Stocking – Skarpeta na prezenty
Presents/Gifts – Prezenty
Snowman – Bałwan
Snowflake – Płatek śniegu
Snowball fight – Bitwa na śnieżki
Christmas Eve – Wigilia Bożego Narodzenia
Mistletoe – Jemioła
Candy Cane – Laska cukrowa
Hot Chocolate – Gorąca czekolada
Christmas Carols – Kolędy
Jingle Bells – Dzwoneczki
Snow – Śnieg
Star – Gwiazda
Christmas Card – Kartka świąteczna
Bauble – Bombka
Carp – karp
Twelve dishes – 12 potraw
Winter – Zima
Ice – Lód
Cold – Zimno
Frost – Mróz
Snowstorm – Burza śnieżna
Skiing – Narciarstwo
Snowboarding – Snowboard
Ice Skating – Jazda na łyżwach
Hat – Czapka
Scarf – Szalik
Gloves – Rękawiczki
Northern Lights – Zorza polarna
New Year – Nowy Rok
Carol – kolęda

 1. Dotyk. W worku Świętego Mikołaja umieszczamy różne przedmioty związane ze świętami, np. zabawki. Przedstawiciel drużyny ma zasłonięte oczy. Wyciągamy przedmiot z worka, pokazujemy uczestnikom, a następnie odgadujący za pomocą dotyku próbuje podać nazwę trzymanego przedmiotu.
 1. Łamigłówki. W ponumerowanych kopertach znajdują się łamigłówki. Drużyny mają określony czas na wykonanie zadania. Przykłady łamigłówek:
 • szyfr
 • zakodowany alfabet
 • labirynt
 • rozsypanki literowe
 • rozsypanki wyrazowe
 • rebusy
 • zadania matematyczne

Tak przygotowany teleturniej zapewni dzieciom świetną zabawę, a jednocześnie niezauważenie wplatamy elementy edukacyjne do zabawy. Rywalizacyjny charakter zabawy złagodzimy poprzez hojne rozdzielanie punktów, np. za zadanie dzieci otrzymują 10 punktów. W ten sposób szybko osiągną magiczną setkę. Na zakończenie wręczamy pamiątkowych dyplom dla wszystkich uczestników zabawy.

Opublikowano 14 komentarzy

Andrzejki

zabawy na andrzejki

Andrzejki

Andrzejki, czyli wieczór wróżb odbywał się w Wigilię św. Andrzeja z 29 na 30 listopada. Najstarsza wzmianka o Andrzejkach na ziemiach polskich pochodzi z 1557 roku. Wówczas traktowane były bardzo poważnie, a wróżono sobie w samotności. Dopiero z czasem przybierały one coraz bardziej rozrywkową formę.

A dzisiaj ta staropolska tradycja jest pielęgnowana głównie przez najmłodszych. Gdyby nie zaangażowanie osób pracujących z dziećmi, już dawno byśmy pożegnali się z tym intrygującym obyczajem.

Na początek przypomnijmy sobie najbardziej tradycyjne wróżby andrzejkowe:

 • rzut sznurówką przez ramię, przyglądając się ułożonemy kształtowi, odgadujemy pierwsza literę przyszłego męża czy żony
 • wyścigi butów do drzwi
 • przebijanie serca z imionami lub obrazkowymi prezentami
 • lanie wosku przez dziurkę od klucza

Balonowe przepowiednie. Do balonów chowamy wróżby. Zadaniem dziecka jest przebicie balona i odczytanie wróżby lub pokazanie obrazka Wróżce, która odczytuje znaczenie. Przepowiednie są oczywiście pozytywne i bardzo ogólne, np. 

 • Będziesz mieć wyjątkowe święta. 
 • Spełni się Twoje marzenie.
 • Znajdziesz wspaniałego przyjaciela.
 • Będziesz mieć gościa.
 • Czeka cię wspaniała podróż.
 • Ucieszysz się z niespodzianki

Szczekanie psa. Dawniej w dniu św. Andrzeja, młode dziewczyny wstawały wcześnie rano, aby nasłuchiwać szczekania psa. Odgłos szczekania wskazywał skąd nadejdzie przyszły mąż. Do zabawy przygotujmy nagranie szczekania psa. Dziecko z zawiązanymi oczami próbuje odgadnąć skąd dochodzi szczekanie. Inna  wersja, dzieci stoją w kole, jedno pośrodku ma zasłonięte oczy. Prowadzący wskazuje, które dziecko ma udawać szczekającego psa. Dziecko po środku odgaduje skąd dochodzi szczekania, starszaki mogą odgadywać do kogo należy głos. Wersja najbardziej zaawansowana. Mamy zacienione pomieszczenie lub dziecko ma zawiązane oczy i nasłuchuje skąd dochodzi szczekanie, a następnie próbuje dotrzeć do źródła dźwięku

Trzy miski. Do zabawy potrzebujemy trzech nieprzezroczystych misek. Do każdej wrzucamy inny przedmioty: pierścień, klucz i monetę. Uczestnik w ciemno wybiera jedną z misek. Pierścień – tradycyjnie oznacza szybki ślub, my możemy wprowadzić, że oznacza miłość i przyjaźń, moneta – bogactwo, klucz – podróże. 

Zaprzyjaźnione koreczki. Każde dziecko ma inny korek od butelki. Należy zapamiętać który jest czyj, można również je podpisać, pierwszą literką imienia. Następnie kładziemy korki w naczyniu z wodą, tak aby powstały maleńkie łódeczki. Obserwujemy co się dzieje. Korki, które się zetkną – oznaczają przyjaźń. Do zabawy możemy również użyć podpisanych łupinek orzecha.

Zawód przyszłości. Wycinamy z kartek chmurki. Piszemy na nich zawody lub przyklejamy obrazki. Chmurki układamy na podłodze, napisem lub obrazkiem do dołu. Włączamy muzykę, dzieci skaczą po chmurkach, tak aby nie dotknąć do ziemi i nie wpaść na siebie nawzajem. Na muzyka stop, podnosimy kartkę i sprawdzamy jaki jest nasz zawód przyszłości, ale nie pokazujemy innym. Teraz dzieci siadają na dywanie i przechodzimy do zabawy w kalambury. Każdy po kolei pokazuje, co wylosował, reszta stara się odgadnąć.

A może inny zawód? Jeśli nie podobała nam się wróżba z poprzedniej zabawy, to spróbujmy inaczej. To worka wrzucamy rekwizyty, symbolizujące zawody. Dzieci losują nie patrząc. Oglądają wylosowany przedmiot i próbują odgadnąć, jaki zawód będą wykonywać, np. łyżka – kucharz, szczotka – fryzjer, myszka – informatyk, pluszowy zwierzak – pracownik zoo 😉 Może też pokusić się o bardziej żartobliwe zawody. We wróżbach wszystko zależy od interpretacji wróżki.

Tyle ode mnie 🙂 

Daj mi proszę znać, czy wpis jest dla Ciebie przydatny, zostawiając komentarz 🙂

A po więcej zabaw (już nie tylko na Andrzejki), zapraszam do mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.

Dziękuję za Twoją obecność na moim blogu, jeśli Ci się podobało, zostaw proszę komentarz, zawsze wszystkie czytam z ogromną ciekawością 🙂

Opublikowano 18 komentarzy

Dzień Dyni

Dzień Dyni

Jesień w Polsce jest przecudnej urody. Kolory na drzewach, pachnące liśćmi i deszczem powietrze, a ogrodach i dekoracjach dominują ogromne, piękne dynie.

Chociaż nie ma ustalonej daty, to jednak przyjęło się, że w październiku wypada zrobić święto dyni. W tym kolorowym miesiącu odbywają się liczne festyny, pikniki, w których główną rolę gra dynia. Przedszkolaki również nie zostają w tyle. Nadchodzi taki dzień, gdzie wszystkie przychodzą ubrane na pomarańczowo i oczekują wspaniałych przygód w Dyniowym Królestwie. 

W tym wpisie blogowym znajdziesz ciekawostki, pomysły na zabawy, a także materiały do pobrania, takie jak fiszki z quizem, dyplom dla dzieci oraz plakat zapraszający na Dzień Dyni. Zaczynajmy!

Jeśli mamy prawdziwe dynie to wspaniale, a jeśli nie to posłużymy się pomarańczowymi piłkami, woreczkami czy szarfami. 

Jeśli pracujemy w przedszkolu, to możemy spróbować wspólnymi siłami zebrać kilka dyń i wymieniać się między grupami. Animatorzy mają troszkę trudniej. Ja kiedyś wiozłam cały bagażnik z dyniami na spotkanie z dziećmi… i każdą dynię musiałam nosić pojedynczo 😀 

Ratunkiem dla animatorów mogą być takie balonowe dynie lub pomarańczowe balony.

Ciekawostki o dyniach:

 • Jest ładna i wytrzymała (w chłodnym pomieszczeniu, może leżeć nawet kilka miesięcy).
 • Kwiaty, liście, miąższ i pestki dyni są jadalne.
 • Im kolor miąższu jest intensywniejszy tym więcej zawiera witamin.
 • Dynię uprawiano na terenach dzisiejszego Peru już ok 7000 lat p.n.e., gdzie używano jej nie tylko do jedzenia, ale również do czarów. 
 • Najcięższa dynia – 1054 kg (2010 r.) Największe ciasto z dyni – 1678 kg (2010 r.), Polska – najcięższa dynia ważyła 493 kg i została wyhodowana przez Jana Styra 
 • Na jeziorze w Tualatin w USA odbywają się wyścigi dyniowych Łodzi (polecam wyszukać zdjęcia w internecie, na pewno spodobają się naszym dzieciom).
 • Dynia według różnych źródeł, ma od 14 do 20 gatunków, natomiast liczy się, że aż 800 odmian, z czego ok. 200 jest jadalnych.
 • Niektóre odmiany dyni mają tak twardą skorupę, że dawniej służyły jako naczynia do noszenia wody.
 • Wiadomo również, że jeszcze przed naszą erą podawano dynię smażoną w miodzie.
 • Dopiero w XV w. Kolumb przywiózł dynię do Europy.
 • W Polsce jeszcze można usłyszeć, że dynię nazywa się banią.

Zabawy z dyniami:

 1. Dynia wysportowana:
 • przysiady z trzymaniem małej dyni;
 • slalom między dyniami;
 • przeskakiwanie przez coraz większe dynie;
 • turlanie się po dyniach;
 • pokonanie dystansu w pozycji raka z dynią na brzuchu;
 • drużyna podaje sobie dynie w kole na czas;
 • turlanie dyni na metę;
 1. Zabawa muzyczna

Dzieci stoją w kole. Jedno z nich trzyma dynię. Prowadzący uderza w bębenek lub tamburyn. Zadanie dzieci polega na tym, aby dzieci podawały sobie dynię do rytmu, wygrywanego przez prowadzącego.

 1. Taniec. 

Włączamy muzykę i uczestnicy tańczą wokół swojej dyni, możemy podpowiadać, np. przeskocz dynię obunóż do przodu, przeskakuj z boku na bok, okrąż ją, przyklęknij na kolanko, podnieś dynię wysoko, obróć się z nią, zróbcie koło, podaj dynię sąsiadowi, kładziemy dynie na podłodze obok siebie, tańczymy w kole, omijając slalomem dynie, łapiemy się za ręce, tańczymy do środka, na zewnątrz – przeskakujemy przez dynie itp.

 1. Zabawa sensoryczna – smak

Dzieci próbują różnych potraw z dyni i oceniają, która potrawa smakuje najlepiej. Taka komisja jak w masterchefie 🙂

 1. Zabawa sensoryczna- dotyk

Wydrążanie dyni, dotykanie różnych odmian dyń, ich faktur, która w dotyku podoba nam się najbardziej, rozpoznawanie po dotyku dyni z zasłoniętymi oczami pośród innych warzyw i owoców.

A w tym miejscu możesz pobrać materiały, mam nadzieję, że się przydadzą

Fiszki z dyniowym quizem

Plakat zapraszający na Dzień Dyni

Dyplom dla dzieci

Dziękuję za Twoją obecność na moim blogu, jeśli Ci się podobało, zostaw proszę komentarz, abym wiedziała, czy tworzyć więcej takich materiałów.

A po więcej dyniowych zabawa i nie tylko, zapraszam do mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.

Opublikowano 12 komentarzy

Zabawy Jesienne Na Świeżym Powietrzu

jesienne zabawy

Wrzesień chociaż oficjalnie to letni miesiąc, to bardziej kojarzy nam się z jesienią. Liście zmieniają kolory, na drzewach wisi już jarzębina, a kasztany powoli wypadają ze swoich kolczastych mundurków.

Wrzesień, a jeśli mamy odrobinę szczęścia również październik, to czas, kiedy w ciepłe, słoneczne dni możemy zabrać dzieci na świeże powietrze. A tam czeka nas mnóstwo przygód, nie tylko obserwacja zachodzących zmian w przyrodzie, ale również wspólna zabawa.

W tym wpisie blogowym podrzucę kilka pomysłów na zabawy jesienne na świeżym powietrzu, pasujące do tematyki jesieni.

Ścieżka sensoryczna.

Taką ścieżkę możemy zbudować z elementów, które znajdziemy podczas spaceru. Musimy upewnić się jednak, czy wszystkie przedmioty są bezpieczne. A do budowy ścieżki użyjemy takich elementów jak: mech, kasztany, liście, gładkie patyki, gładkie kamienie, ziarna kukurydzy, kora, siano, szyszki, błoto itp.

Zabawy na wyścigi, na czas, na wykonanie.

Poniższe „zabawy jesienne” mogą być wykorzystane przy wyścigach rzędów. Ja akurat rzadko stosuję tę formę. Przy młodszych dzieciach takie zadania organizuję “na wykonanie”, czyli wielkie brawa dla każdego, komu się udało. A starszakom tworzę tor przeszkód i mierzymy czas. Dzieci mają szansę powtórki i poprawienia swojego wyniku.

 • Pokonanie slalomu tocząc piłkę lekarska jak wiewiórka orzeszek
 • Przenoszenie kasztanów na tacy do celi
 • Podrzucanie kasztanem, klaśnięcie i złapanie kasztana
 • Rzucanie żołędziem do celu, np, otwór w kartonie, to dziupla
 • Przysiady, ale wyciągnięte ręce przed siebie, a na nich kasztany, nie można zaciskać pięści.
 • Zbieranie kasztanów na czas – indywidualnie: wyznaczamy 30 sekund i każdy musi zebrać 10 kasztanów
 • Liść między kolanami i pokonanie dystansu tak żeby nie wypadł
 • Pokonanie deski z liściem na głowie, starszaki mogą mieć deskę na lekkim podwyższeniu
 • Pokonanie dystansu z łupinką kasztana na nosie
 • Pokonanie slalomu z kasztanem pod brodą
 • przysiady z trzymaniem małej dyni
 • slalom między dyniami
 • przeskakiwanie przez coraz większe dynie
 • turlanie się po dyniach
 • pokonanie dystansu w pozycji raka z małą dynią na brzuchu
 • drużyna podaje sobie dynie w kole na czas
 • turlanie dyni na metę

Poszukiwania skarbów.

Dzieci dzielą się na grupy. Prowadzący wywiesza listę przedmiotów, które należy odnaleźć. Dzieci mają na to wyznaczony czas, np. pół godziny. Mogą to być: kasztany – 5 szt., żołędzie – 7 szt., czerwony liść – 2 szt., owoc dzikiej róży – 1 szt. Zabawę możemy zrobić na dwa sposoby. Łatwiejszy: rozdajemy każdej grupie listę z przedmiotami do odnalezienia. Trudniejszy: jest tylko jedna lista i każda grupa musi znaleźć sposób, aby zapamiętać wszystkie punkty, w przeciwnym wypadku traci czas na to, aby wracać i sprawdzać. Młodszym dzieciom zamiast napisów przygotujemy listę obrazkową.

I jak dzisiejsze pomysły? Skorzystasz? 

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, abym wiedziała, że to, co tworzę jest przydatne.

A jeśli chcesz jeszcze więcej zabaw na wrzesień, to zapraszam Cię po moją książkę “(Nie)typowe Święta – 600 zabaw z grupą dzieci”, w której jest aż 60 nietypowych świąt.

We wrześniu są takie rozdziały jak: Dzień Marzyciela, Dzień Pirata, Pierwszy Dzień Jesieni, Dzień Królika, Dzień Turystyki.

W październiku znajdziesz: Dzień Muzyki, Dzień Zwierząt, Dzień Uśmiechu, Dzień Bez Skarpetek, Święto Dyni.

A w listopadzie z pewnością przydadzą się pomysły na: Dzień Postaci z Bajek, Święto Niepodległości, Dzień Kredki, Dzień Pluszowego Misia oraz Andrzejki.

Po książkę zapraszam tutaj:  https://pomyslynaanimacje.pl/?product_cat=seria-nietypowe-swieta

Dziękuję za Twój czas, poświęcony lekturze tego bloga i życzę pięknej jesieni :*

Opublikowano 4 komentarze

Zabawy z dziećmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich

Zabawy z dziećmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich

Dzisiaj zapraszam Cię do gościnnego wpisu blogowego. Tym razem ja nie jestem autorką poniższych pomysłów, ale moja przyjaciółka Malwina, która jest terapeutką i pracuje z osobami niepełnosprawnymi. 

Zapraszam do czytania, nawet jeśli nie pracujesz z dziećmi na wózkach na inwalidzkich. Większość zabaw jest uniwersalna.

     Dzieci uwielbiają zabawę! Zabawa rozwija wyobraźnię, odpręża, uczy i pomaga w nawiązywaniu relacji z innymi. Pomaga odnaleźć radość! Każde dziecko ma prawo do zabawy. Dziecko z niepełnosprawnością ruchową również, jednak organizując zabawy musimy uwzględnić kilka dodatkowych czynników. Wbrew pozorom możemy zorganizować sporo zabaw ruchowych, wszystko zależy od naszej grupy podopiecznych i naszej otwartości oraz elastyczności.

  Wybierając zabawy ruchowe musimy uwzględnić, czy dziecko swobodnie włada kończynami górnymi, jak również inne niepełnosprawności sprzężone. Jak zawsze wszystko zależy od naszej grupy i naszych pomysłów – ale o to nie musicie się martwić – bo mamy kilka w zanadrzu!

Zabawy z chustą animacyjną na wózkach inwalidzkich:

– Graj w gry, takie jak robienie fal, odbijanie piłek lub strzelający popcorn na chuście.

Sztafeta na wózkach:

– Stwórz tor wyścigowy sztafety z różnymi stacjami.

– Dzieci mogą ścigać się na wózkach inwalidzkich, mijając przedmioty lub wykonując zadania na każdej stacji.

Balonowa siatkówka na wózku inwalidzkim:

– Ustaw siatkę lub linę w wyznaczonym obszarze, na odpowiedniej wysokości

– Dzieci mogą grać w siatkówkę, siedząc na wózkach inwalidzkich, uderzając balonem w tę i z powrotem nad siatką. Możemy każdemu dziecku wręczyć miecz balonowy, który zwiększy zasięg ruchowy naszych uczestników.

Bule

Spróbuj rzucić piłkę w  kierunku białej kulki. Poprawiaj swą celność przy każdym kolejnym rzucie!

Artystyczny portret

Rozciągnij folię streczową  na wysokości twarzy uczestników. Usadź osoby po obu stronach przezroczystej folii. Rozdaj kilka kolorowych markerów. Zadaniem uczestników jest namalować portret osoby, po drugiej stronie streczu.

 Gąsienica

Gąsienica to bardzo długie stworzenie ale to jej nie przeszkadza w zgrabnym poruszaniu się. Ustaw uczestników w rzędzie i wydając polecenia zmieniaj kierunek ruchu gąsienicy, tak by poszczególne jej człony poruszały się jeden za drugim bez rozerwania się! Inaczej nie przeobrazi się ona w pięknego motyla!

Gra w kości

Z dużego tekturowego pudełka przygotuj kostkę do gry. Spróbuj wyrzucić jedynkę przy jak najmniejszej liczbie rzutów. Wygrywa ten, kto pierwszy wyrzuci pożądaną przez prowadzącego liczbę oczek.

Korona Ci z głowy nie spadnie

Trudno jest być królem i nie zgubić korony, zwłaszcza, gdy król ma tyle do zrobienia. Dzieci przemieszczają się na wózkach starając się przy tym, nie upuścić przedmiotu na głowie. W międzyczasie wykonują zadania prowadzącego.

(Wersja 2  – Taniec z koroną tańczą w rytm różnych gatunków muzycznych nie upuszczając korony z głowy!)

Wyścigi w rzędach 

Podawanie piłki w rzędach

-górą

-bokiem z lewej

-bokiem z prawej

Kręgle

Uczestnicy stoją w równej linii od kręgli. Uderzając wózkiem w piłkę, wprawiają ją w ruch próbując strącić jak największą liczbę kręgli za jednym razem. W innym wariancie mogą rzucać piłką bezpośrednio w kręgle.

Lawina

Uczestnicy są przykryci dużą płachtą materiału lub chustą animacyjną. Próbują się spod niej wydostać na zewnątrz.

Lodowe rzeźby

Dzieci tańczą przemieszczając się na wózkach lub w miejscu, gdy muzyka cichnie zastygają w lodowe rzeźby –  nie mogą się zatem poruszyć.

Ogonki

Doczepiamy do wózków długie ogonki z bibuły. Dzieci przemieszczają się próbując najechać i zerwać ogonek pozostałych zawodników, chroniąc przy tym jego własny. Trzeba być czujnym.

Poligon

Czy są z nami prawdziwi żołnierze? Dwie osoby trzymają linę. Uczestnicy umieszczeni w rzędzie przejeżdżają pod liną, która opuszcza się coraz niżej. Czy cała drużyna zaliczy tą misję?

Przenoszenie uzbrojonego ładunku

Zawody drużynowe lub indywidualne na zaliczenie zadania. Uczestnik przesuwa wózkiem tekturowe pudełko umieszczone na równym podłożu. Musi to zrobić bardzo ostrożnie, bo na nim znajduje się uzbrojony ładunek – zakręcona butelka z wodą (im mniej wody w butelce, tym mniej stabilna). Należy ją przemieścić w bezpieczne miejsce, wyznaczone przez prowadzącego. Teraz ładunek można już zdetonować! Poprzez energiczne uderzenie wózkiem w pudło.

Raz dwa 3 baba jaga patrzy

Tym razem wersja dla zmotoryzowanych, wybieramy jedno dziecko- które odwraca się tyłem do pozostałych dzieci, umieszczonych na linii start, Gdy Baba Jaga liczy do trzech dzieci zbliżają się do  niej, na trzy – odwraca  się. Wtedy uczestnicy zastygają w bezruchu, inaczej wracają na linię startu.

Autorką wpisu blogowego jest: Malwina Skrońska

P.S. Podziękujmy Malwinie w komentarzach 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Pomysły na projekty podczas wakacyjnej pracy z dziećmi

wakacyjna praca z dziećmi

Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, ale dla wielu z nas, osób pracujących z dziećmi, to również czas podejmowania takich wyzwań jak: kolonie, półkolonie, dyżury, projekty typu Lato w Mieście, obozy itp. 

W tym czasie chcemy zapewnić dzieciom atrakcje, które będą dla nich wspaniałymi przygodami. 

W tym wpisie blogowym opowiem o kilku pomysłach, które możemy zrealizować właśnie podczas pracy wakacyjnej z dziećmi.

Zaczynajmy!

 1. Korzystanie z opcji, możliwych tylko latem.  Mam tutaj na myśli takie atrakcje, jak zabawy na plaży czy w brodzikach z wodą. Nawet jeśli nie przebywamy nad morzem, to często w miastach tworzone są takie ogromne piaskownice, nazywane plażami miejskimi. Inna opcja to atrakcje typu kolorowe, grające kolejki turystyczne, wożące po okolicy lub kolejki wąskotorowe, ogniska, bryczki, statki, kina pod gołym niebem czy wreszcie plac zabaw, który może stać się miejscem akcji w Dniu Pirata, Dniu Militarnym, podczas sportowych wyzwań lub poszukiwań skarbów.

 1. Dzień tematyczny.

Organizujemy dla dzieci zabawy w określonej tematyce, np. 

 • Dzień Pirata
 • Dzień Podróżnika
 • Dzień Zwierząt Leśnych
 • Dzień na Dzikim Zachodzie
 • Dzień Detektywa
 • Dzień Marzyciela
 • Dzień w Kosmosie
 • Dzień na Zamku
 • Dzień Olimpijski
 • Dzień Postaci z Bajek

O czym warto pamiętać, tworząc plan na dzień tematyczny:

 • Przebranie dla siebie i dla dzieci: szybki malunek, nakrycie głowy, rekwizyt, np. indiański pióropusz wykonany przez dzieci lub czapka piracka zrobiona metodą origami.
 • Zabawy tematyczne. Wymyślając zabawy, staramy się cały czas nawiązywać do tematyki, np. Dzień Pirata – przeciąganie liny, rzuty kulami armatnimi, poszukiwanie klucza do skrzyni ze skarbem, przejście przez rwącą rzekę po kamieniach, ominięcie slalomem pływających w morzu rekinów, wykonaniu statku pirackiego z kartonów.
 • Skarb. To element, który zadziała na dzieci jak magnes. Warto go użyć nie tylko przy okazji Dnia Piratów, ale dzieci mogą poszukiwać również Skarbu Indian, Starożytnych Egipcjan czy też zaginionych balonowych zwierzątek. Aby skarb zdobyć należy po drodze wykonać szereg zadań, odnaleźć mapę lub złożyć ją z pociętych kawałków i wreszcie odkryć skarb. Czasem skrzynia jest zamknięta na klucz albo nawet kilka, więc teraz trzeba jeszcze zdobyć te klucze. A co może być skarbem? Czekoladowe monety, medale, dyplomy, materiały do stworzenia masy plastycznej, np. slime’a lub piłeczek skaczących, balonowe miecze, szklane kulki, ups, to znaczy… kryształy oczywiście 😛 
 • Dobrze jest rozpocząć od zaciekawienia dzieci jakąś historią. Opowiadamy kim jesteśmy, albo kto nas tu przysłał i w jakim celu, jak dzieci mogą pomóc i jaką dostaną za to nagrodę, np. Jestem Smerfem, przysłał mnie Papa Smerf. Zdarzyło się nieszczęście. Gargamel zniszczył Wioskę Smerfów, czy dzieci pomogą ją odbudować? Kiedy już wioska będzie odbudowana, Smerfy zapraszają dzieci na Wielkie Smerfastyczne Party!
 • W naszym scenariuszu warto zawrzeć różnorodne zabawy, np. zabawa integracyjna, plastyczna, z chustą animacyjną, tor przeszkód, zabawa wyciszająca, berek, quiz, zabawa poszukująca, celnościowa itp.
 • Całe wydarzenie kończymy wielkim finałem. To może być coś do czego przez cały czas dążyliśmy lub niespodzianka dla dzieci. Przykłady: piknik, ognisko, bal, skarb, proszki na color party, bomby wodne, piniata, upominki dla dzieci.

 1. Telewizja. Telewizja to projekt bardzo efektowny, a nie wymaga od nas dużego nakładu pracy ani inwestycji finansowych. 
 • Pierwszy etap wydarzenia: dzieci dzielą się na grupy, które nie są sztywne w swoim składzie. Uczestnicy mogą występować w dowolnej ilości grup. Te grupy będą się tworzyć spontanicznie i naturalnie, dajmy dzieciom swobodę. 
 • Następnie wymyślamy listę programów. Możemy dzieciom zasugerować propozycje, ale też będą się rodzić nowe pomysły. Dzieci same będą decydować jakie programy chcą zrealizować. Kilka przykładów: Prognoza Pogody, Wywiad, Program Kulinarny, Koncert, Program Przyrodniczy, Fakty Nieprawdziwe, Sonda Uliczna, Reklama, Magiczne Stworzenia, Western itd. Tak jak wspominałam, warto mieć przygotowaną listę zapasową, ale pozwalamy też dzieciom popuścić wodze fantazji. Kolejny etap to przygotowania. 
 • Trzeci etap to przygotowania. Dzieci ustalają scenariusze, przygotowują plakaty, przebrania, ustalają kolejność, tworzą. Tutaj nasza rola ogranicza się do subtelnych podpowiedzi i kontroli, czy wszystko jest w granicach tak zwanej normy. W moim przypadku, interweniowałam tylko raz, kiedy najstarsza grupa planowała zrobić pogrzeb. Dyskusje były długie i zażarte, wreszcie ustaliliśmy kompromis i stanęło na omdleniu 😛 Trzeci etap to nagrywanie. Ja to robię przy pomocy telefonu. Nagrywanie idzie bardzo sprawnie, ponieważ praktycznie nie ma powtórek. Dzieci nagrywają wszystko na raz. Osoby, które nie są nagrywane – tutaj nie miałam problemu z tym, że się nudzą, ponieważ albo z ciekawością oglądały co przygotowali inni albo pełniły rolę statystów lub publiczności. 
 • I wreszcie czwarty etap to ten, w którym najbardziej się napracujemy, czyli montaż. Ja montuję na darmowym programie na telefonie, w zupełności wystarcza. 
 • Piąty etap – finał: wyświetlenie telewizji, stworzonej przez dzieci, podczas ostatniego dnia turnusu. 

 1. Teleturniej jest świetną opcją na wieczorne aktywności lub niesprzyjającą pogodę, np. deszczowe dni lub bardzo upalne. Wymaga od nas sporo przygotowań i kreatywności, aby dostosować go do dzieci w różnym wieku, ale kiedy już to się uda, dzieci będą zachwycone. Przykłady teleturniejów, które możemy zorganizować, używając własnej kreatywności bez zakupu drogich pomocy:
 • Jaka to melodia?
 • Gra o Milion
 • Familiada
 • Koło Fortuny
 • Własny teleturniej, który polega na tym, aby wyznaczyć kilka różnorodnych kategorii i w obrębie tych kategorii 5 – 10 zadań. Przykładowe kategorie: Łamigłówki, Jak nazywa się ta osoba, Jaka to bajka, Sport, Zagadki, Przysłowia, Co to za przedmiot, Quiz z wiedzy przyrodniczej itp. Dzieci dzielą się na 3 drużyny. Po kolei każda drużyna wybiera kategorię, a następnie numer zadania. Jeśli odpowiedzą poprawnie lub wykonają zadanie, drużyna otrzymuje punkt.
Opublikowano 4 komentarze

Dzień Smerfów – Pomysły Na Zabawy

dzień smerfów

W kalendarzu świąt nietypowych Dzień Smerfa obchodzi się 25 czerwca, ale przecież Wioskę Smerfów możemy odwiedzać dowolnego dnia, nie musimy czekać na ten jeden dzień w roku. 

Dlatego mam nadzieję, że ten wpis blogowy okaże się bardzo przydatny dla moich czytelników, niezależnie od pory roku 🙂 

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, czy już udało Ci się zorganizować Dzień Smerfa lub czy planujesz?

W tym wpisie blogowym znajdziesz garść ciekawostek o Smerfach, podrzucę też kilka pomysłów na zabawy, a na koniec znajdziesz link do filmu, na którym opowiadam jak zorganizowałam Dzień Smerfa, pracując w hotelu w Hiszpanii jako animator.

Zapraszam do lektury!

Ciekawostki o Smerfach:

 • Data światowego Dnia Smerfów nie jest przypadkowa. To dzień urodzin Pierrego Culliforda, znanego jako Peyo – twórcy Smerfów.
 • Smerfów jest ponad 100, a każdy ma swój własny grzybowy domek.
 • W Polsce mówi się, że smerf jest „wysoki na trzy jabłka”, w rzeczywistości to dosłowne tłumaczenie francuskiego idiomu „haut comme trois pommes”, co oznacza „bardzo mały”.
 • Imię Klakiera w oryginale to Azrael.
 • Małe Smerfy przynosi bocian.
 • Wszystkie Smerfy są łyse, z wyjątkiem Smerfetki i Sasetki, które powstały przy użyciu magii.
 • W Polsce pierwszy odcinek Smerfów wyemitowano w 1987 roku.
 • Smerfetkę stworzył Gargamel. Chciał, aby była zmanipulowały Smerfy tak, aby się skłóciły. Jednak Papa Smerf przemienił ją w przemiłą blondynkę, która postanowiła zostać ze Smerfami i nie wracać do Gargamela.
 • Smerfy uzyskują pełnoletniość w wieku 150 lat. Są nieśmiertelne dzięki Kamieniowi Długowieczności zakopanemu pod ich wioską. Papa Smerf liczy sobie 542 lata.
 • Posługują się językiem „Smerf”, który polega na zastąpieniu wielu słów odmianami słowa „smerf”. Język ten jest trudny dla ludzi do zrozumienia, co powoduje dezorientację i zawroty głowy.
 • Smerfy narodziły się w Belgii, także świetnym pomysłem może być również organizacja Dnia Belgijskiego, podczas którego naszymi przewodnikami po tym kraju będą właśnie Smerfy. Jeśli taki właśnie projekt chcesz zrealizować to świetną pomocą będzie dla Ciebie moja książka: Poznaj Europę przez Zabawę, gdzie Belgii poświęciłam cały rozdział.

Zabawa ze Smerfami

Dzieci odnajdują list od Papy Smerfa. Jest to zaproszenie do Wioski Smerfów na Wielkie Smerfne Party. Z tej okazji Harmoniusz przygotował swoje największe Smerfne Hity, Łasuch upiekł pyszne ciasta ze smerfojagodami, a Smerfetka uczy Smerfy układów tanecznych. Pozostałe Smerfy również bardzo angażują się w przygotowania. Czy dzieci chciałyby im w tym pomóc. Kiedy już wszystko będzie gotowe, rozpoczniemy Smerfne Party!

Aby dostać się do wioski, dzieci muszą odnaleźć na podłodze ślady małych, niebieskich stóp i podążać za nimi.

Gdy docierają do Wioski Smerfów, okazuje się, że czeka tam na nich kilka zadań. Kiedy już uda się je wykonać Osiłek prowadzi dzieci do sali, gdzie czeka na nie smerfny poczęstunek.

A jakie to zadania?

Papa Smerf prosi dzieci o przygotowanie magicznego Eliksiru Zdrowia. I tutaj w zależności od możliwości, dzieci mogą zmiksować w blenderze szpinak, banany i zalać mlekiem oraz sokiem z pomarańczy. Mogą również po prostu rozlać sok do kubeczków i postawić na stolikach. A jeśli dzieci nie przygotowują uczty, to Papa Smerf może zaprosić je do wykonania masy smerfowej: 

 • mąka ziemniaczana
 • balsam lub mleczko do ciała
 • farba plakatowa lub akrylowa niebieska

Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy stopniowo balsam do ciała, tak aby składniki nam się połączyły. Dodajemy balsam stopniowo, aż do uzyskania plastycznej masy. Na koniec barwimy wszystko niebieską farbą.

Harmoniusz sprawdzi teraz nasze zdolności muzyczne. Wybieramy Harmoniusza. Pozostałe dzieci dzielimy na grupy. W przypadku młodszych dzieci, tworzymy 2 grupy, a w przypadku Starszaków – 3. Dwie grupy stoją po obu stronach Harmoniusza, trzeci rząd naprzeciwko. Harmoniusz wskazuje, który rząd klaszcze. Musi również wymyślić sposób, jak pokazać, że klaszczą dwa rzędy na raz, a jak, kiedy klaszczą wszyscy razem. Dodatkowo ustaw jakąś skoczną melodią, aby dzieci klaskały do rytmu.

Zgrywus przygotowuje dla wszystkich uczestników Smerfnego Party niespodziankę. Może to być piniata lub Tunel Śmiechu. Uczestnicy stoją w dwóch rzędach, twarzami do siebie, tworząc tunel. Jedno z dzieci ma za zadanie przejść przez tunel, i nie uśmiechać się. Pozostali próbują go rozbawić, robiąc zabawne miny. Możemy też przetestować wersję z łaskotkami.

Smerfetka zaprasza dzieci do zabawy tanecznej. Dzieci dobierają się w pary. Włączamy muzykę, dzieci tańczą. Następnie robimy zmianę muzyki, a dzieci zmieniają pary. Ważne, aby dzieci tańczyły do różnej muzyki, np. walc, hip-hop, rock’n’roll, twist, balet, tango, Macarena, Gangnam Style itp. Muzykę zmieniamy dość szybko, zabawa musi być dynamiczna i nie może trwać zbyt długo.

Ważniak uważa, że zabawa zabawą, ale uczyć trzeba się zawsze. On musi sprawdzić, czy dzieci na pewno mają wystarczającą wiedzę na temat Smerfów, aby móc przebywać w Wiosce. Dlatego musi zadać im kilka pytań:

 • Jakiego koloru są Smerfy?
 • Jak ma na imię najmłodszy Smerf?
 • Co na ramieniu ma Osiłek?
 • Po czym poznamy Ważniaka?
 • Jakiego koloru jest czapka Papy Smerfa?
 • Jaki owoc jedzą Smerfy?
 • Jak ma na imię kot Gargamela?
 • Jak ma na imię największy wróg Smerfów?
 • Jak mieszkają Smerfy?
 • Kto biega z prezentem?
 • Dokończ: “To film dla tych, co się lubią…”

I na koniec, relacja na gorąco!

W tym filmie opowiadam w praktyce jak zrealizowałam Dzień Smerfa:

Potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji?

Polecam Ci dwie książki:

Obydwie pozycje znajdziesz tu:

Opublikowano 7 komentarzy

Dzień Ziemi – Pomysły Na Zabawy

dzień ziemi

Dzień Ziemi to bardzo wdzięczny temat, który może nam zająć nawet kilka dni, jeśli pracujemy z dziećmi codziennie. Każdego dnia podejmuje temat pod innym kontem. Możemy skupić się ochronie środowiska, działaniach ekologicznych, poznawaniu przyrody, obserwacji pogody, możemy mieć zajęcia w lesie, parku lub ogrodzie, zorganizować teleturniej, tworzyć eko-zabawki czy poznawać mieszkańców lądu, wody i powietrza.

Możliwości jest mnóstwo, a poniżej podrzucam garść inspiracji na ten wyjątkowy dzień. Pierwsza zabawa pochodzi z mojej książki:

(Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci, w której znajduje się cały rozdział poświęcony Dniu Ziemi. Oprócz tegow książce  jest jeszcze 59 innych nietypowy i typowych świąt. Spis treści sprawdzisz tutaj:

https://pomyslynaanimacje.pl/pakiet

W tym wpisie znajdziesz pomysły na zabawy, pytania do quizu, wiersze oraz piosenki o ekologii.

Zapraszam do dalszej lektury.

Nakrętki (źródło: (Nie)typowe Święta). Na długo przed zajęciami prosimy rodziców, aby zbierali nakrętki. Po umyciu, możemy wykorzystać je do zabawy i nauki. 

Sposoby na wykorzystanie nakrętek:

 • Jako materiał budowlany. Tworzenie labiryntów, wież, zamków, zagród w naszym zwierzogrodzie;
 • Układanie kształtów zwierząt, liter, cyfr, środków transportu; 
 • Tworzenie zbiorów po kolorach, wskazywanie gdzie jest więcej nakrętek;
 • Liczenie nakrętek, dodawanie i odejmowanie;
 • Ścieżka sensoryczna – chodzenie po nakrętkach na boso;
 • Element toru przeszkód – slalom, przeskakiwanie, noszenie na głowie, na wyprostowanych rękach z boku, nad głową;
 • Gra w warcaby;
 • Doklejając literki, możemy układać słowa;
 • Na zakończenie zbieramy nakrętki i przekazujemy je na akcje charytatywną lub jeśli mamy możliwość, wybieramy się na spacer i wrzucamy do specjalnego pojemnika na nakrętki, często w kształcie serca;

Łamigłówki. W sali zabaw ukrywamy tyle kopert, ile jest dzieci. Każde dziecko odnajduje dla siebie kopertę. Następnie dzieci siadają i z rozsypanki literowej układają słowo: EKOLOGIA

Quiz. Możemy go wykorzystać do zabawy. Dziecko otrzymuje rękawicę kuchenną i musi w niej podnieść jeden śmieć. Śmieciem będzie pudełeczko po jajku niespodziance. Kiedy już każde dziecko ma swojego “śmiecia”, otwierają pojemniczek, a w środku jest pytanie quizowe. Każdy kto odpowie, otrzymuje order Przyjaciela Ziemi. Aby ułatwić młodszym dzieciom odpowiedzi na pytania, możemy dać pytania, gdzie odpowiedź jest tak lub nie. Inna opcja to dać 2 lub 3 odpowiedzi do wyboru. Wzór znajdziesz w pliku z łamigłówkami.

Pytania do quizu:

 1. Czy można drzewom łamać gałęzie?
 2. Czy można hałasować w lesie?
 3. Czy można wyrzucać śmieci przez okno, jadąc samochodem?
 4. Do jakiego pojemnika wyrzucimy torebkę foliową?
 5. Czy życie jest możliwe bez obecności roślin na Ziemi?
 6. Jakiego koloru jest najwięcej na mapie świata?
 7. Co to znaczy, że konwalia jest pod ochroną?
 8. Jak nazywa się planeta, na której żyją ludzie? 
 9. Gdzie wyrzucamy śmieci?
 10. Na czym polega segregacja śmieci?
 11. Wokół czego krąży Ziemia?
 12. Co krąży wokół Ziemi?
 13. Jakiego ptaka nazywamy “doktorem drzew”?
 14. O kim mówimy, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię?
 15. Do jakiego pojemnika wrzucimy zeszyt? Plastik, metal, papier czy szkło?
 16. Co jest lepsze dla naszej planety? Jazda samochodem czy rowerem?
 17. Jak nazywa się zanieczyszczenie powietrza, powstałe przez wymieszanie mgły z dymem?
 18. Dlaczego należy zgniatać plastikowe butelki przed wyrzuceniem?
 19.  Jakiego koloru jest kosz na plastik?
 20. Czy można dotknąć dzikiego lisa lub zajączka?
 21. Czy można dotykać znaleziona w gnieździe pisklęta lub jaja?
 22. Co to jest recykling?
 23. Co to jest makulatura?
 24. Co jest dla nas  zdrowsze: zjeść truskawkę czy lody truskawkowe?
 25. Gdzie w Polsce jest zdrowsze powietrze: na Mazurach czy na Śląsku?

Czy będzie padać? Do zabawy potrzebujemy sosnowych szyszek oraz masy plastycznej, np. plasteliny lub modeliny. Dzieci umieszczają szyszki na plastelinie i wynoszą na dwór. Kieyd powietrze jest suche, szyszki otworzą łuski, a jeśli wilgotne, występuje duże prawdopodobieństwo deszczu, szyszki zamkną się.

Finał. Na zakończenie Dnia Ziemi, możemy wybrać się na spacer po lesie, parku, zachowując wszystkie zasady, których się właśnie nauczyliśmy. Możemy zrobić piknik na świeżym powietrzu, po którym posprzątamy lub posadzić jakieś rośliny, o które będziemy dbać.

Wiersze

Joanna Papuzińska: Chora rzeka
Śniła się kotkowi rzeka, wielka rzeka, pełna mleka…
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto! Drzewo uschło…
Cicho tak – ani ptak, ani ważka, ani komar, ani bąk,
Ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,
Ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
Nikt już nie żyje tutaj, bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis: „zakaz kąpieli”,
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka tylko czeka, czeka, czeka…

R. Pisarski: Zielone serce
Na skwerku rosło drzewo
Szeroko, rozłożyście.
Srebrzystą miało korę,
Zielonoszare liście.

Słuchali chętnie ludzie,
Przechodząc koło drzewa,
Jak wietrzyk wśród gałązek
Wesoło piosenki śpiewa.

Lecz przyszedł mały urwis,
Ukradkiem wyjął nożyk,
Bo napis chciał wyskrobać
W srebrzystej, cienkiej korze.

Wycinał powolutku
Literkę po literce,
Nie wiedział, że pod korą
Zielone płacze serce.

Piosenki dla dzieci o ekologii  

Śpiewające Brzdące, Ekologa znak:  https://youtu.be/JIEDy5UiRPU

ZoZi, Świat w naszych rękach: https://youtu.be/pRNtFXew_VE

Śpiewające Brzdące, Nasza planeta: https://youtu.be/1MZovZPTP7I

ZoZi, Bądź eko: https://youtu.be/r-LT97bl7JU

Mała Orkiestra Dni Naszych, Piosenka o Zdrowej Wodzie: https://youtu.be/YZMJWz_me6g

Mam nadzieję, że wpis się przyda, daj mi znać w komentarzu czy skorzystasz?

A po więcej inspiracji, zapraszam do mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.