Opublikowano

Jakie mamy zabawy ?

W tym wpisie chciałabym Ci napisać kilka zdań na temat roli zabawy.

Ważną cechą zabawy jest jej dobrowolność tj. do zabawy nie można zmuszać.

Pamiętajmy, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez zabawę, także to nie tylko czas szaleństwa, ale również zupełnie spontanicznej, „niechcącej” nauki. Jest to najbardziej naturalny i najbardziej wrodzony sposób uczenia się. 

To właśnie poprzez zabawę dzieci w grupie mogą poznać się nawzajem, zaprzyjaźnić z prowadzącym, zdobyć wiedzę o sobie, o swoich możliwościach,  a także nauczyć się współpracy w grupie. Aby zabawa się udała, musimy działać razem, mamy jeden cel. Dzieci uruchamiają wyobraźnię i starają się ze wszystkich sił, aby bawić się jak najlepiej.

Istnieje wiele rodzajów zabaw. Spośród nich, dla nas najbardziej istotne są:
Zabawy Integrujące. Dzięki nim dzieci zdobywają wiedzę o grupie, a także o nowym otoczeniu, np. kłębek włóczki – siadamy w kole, podajemy sobie kłębek włóczki, cały czas rozwijając. Dzieci mówią: Zosia do Adasia. Kiedy już każde dziecko trzyma kawałek włóczki, powstaje pajęczyna. Zwijamy ją z powrotem. Tym razem dzieci podają kłębek tej osobie, od której otrzymały i mówią, np. Adaś do Zosi.
Zabawy aktywizujące duże grupy. Tego rodzaju zabawy są szczególnie wskazane na animacjach. Grupa uczestników nie dzieli się na prezentujących i oglądających. Bawią się wszyscy w tym samym czasie. I tu będzie większość zabaw z chustą oraz wszelkiego rodzaju berki.
Zabawy dramowe. Dzieci naśladują i odgrywają role. Przykład: Otoczenie. Przygotowujemy sobie obrazki z różnymi miejscami. Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy pokażemy im obrazek, muszą przenieść się w wyobraźni do tego miejsca i odegrać rolę jakby były w tym miejscu, np. ogród, sklep, targ, kino, boisko, plac zabaw itp.
Gry dydaktyczne. W tych zabawach, dzieci mają problem do rozwiązania, muszą uruchomić twórcze myślenie i zgodnie z określonymi zasadami odnaleźć rozwiązanie. Przykład: Poszukiwacze skarbów. Dzieci są w lesie, otrzymują kartę, jakie leśne skarby muszą odnaleźć, np. żołądź, kasztan, igła sosny, liść brzozy, patyk itp. Warunek: nie wolno niczego zrywać.
Zabawy wyciszające. Pomagają odprężyć grupę i uspokoić na koniec naszego spotkania z dziećmi. Przykład: Jedno z dzieci kładzie się na brzuchu, drugie siada obok niego i masuje mu plecy, zgodnie z wierszykiem: : „Tu płynie rzeczka, przeszła pani na szpileczkach, tędy przeszły słonie i przebiegły konie, przeleciała szczypaweczka, zaświeciły dwa słoneczka, potem spadł drobniutki deszczyk, czy cię przeszedł dreszczyk?”
Więcej o zabawach wyciszających czy ewaluacyjnych znajdziesz w mojej książce:

Zobacz wpis o Dniu Postaci z Bajek

Opublikowano

Dostałam Szansę!

Stało się coś niesamowitego! Nieco ponad dwa lata temu zakładając fanpage Pomysły Na Animacje nie przypuszczałam, że może stać się coś takiego. Dostałam szansę i zamierzam ją wykorzystać! Jest to moment przełomowy, a ja nawet nie wiem jak opisać emocje jakie mi towarzyszą. Duma ? Radość ? Tak trudno opisać słowami, aż taki przypływ endorfin! Myślę, że to nie pierwsza łza wzruszenia!

Czytaj dalej Dostałam Szansę!
Opublikowano

Dzień Postaci Z Bajek – Pomysły Na Zabawy

Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada, jednak w naszej pracy po bajkowe postacie sięgamy znacznie częściej, czy to nie jest wspaniałe?!

Poniżej znajdziesz kilka propozycji od bajkowych postaci na wspólną zabawę, a może potrzebujesz więcej pomysłów?
Dokładnie 10 postaci bajkowych, każda proponuje 10 wspólnych zabaw, czyli łącznie 100 pomysłów na zabawy w tematyce bajkowej!

Sprawdź jakie postacie chcą Cię zaprosić do swojego święta, kliknij poniżej:
100 pomysłów na zabawy bajkowe
A teraz już podsyłam kilka pomysłów na zabawy z okazji tego magicznego dnia.

Smerfy

Smerfy oferują nam szereg możliwości. Dzieci mogą wykonać rysunek Wioski Smerfów z Malarzem, pracę techniczną z Pracusiem, rozwiązać Quiz z Ważniakiem, wykonać masę plastyczną z Papą Smerfem lub rozbić piniatę ze Zgrywusem. A na koniec na wszystkie pytania prowadzącego odpowiadać ospale jak Śpioch i zasypiać w trakcie wypowiedzi.
Smerfy chcą również sprawdzić, czy dobrze poznaliśmy mieszkańców wioski. Włączamy muzykę i prowadzący wymienia różne Smerfy, a dzieci starają się naśladować ich sposób zachowywania się. Inaczej będzie chodziła Smerfetka, a inaczej Osiłek. Inaczej będzie zachowywać się Ważniak, a inaczej Ciamajda.

Krasnoludki

Z papierowych kubeczków lub rolek po papierze toaletowym tworzymy krasnoludki, przyklejamy czapkę, brodę, malujemy oczy, kubraczek. Teraz krasnoludki rozstawiamy na podłodze. Zadanie polega na przejściu przez polanę krasnoludków, tak aby żadnego nie trącić. Starszaki mogą próbować z zawiązanymi oczami i słuchając podpowiedzi wybranego kolegi, który kieruje jak należy iść.

Czerwony Kapturek

W lesie można spotkać różne zwierzątka, ale jeśli zachowujemy się zbyt głośno, zwierzęta chowają się do swoich domków. Dzieci losują obrazki ze zwierzętami. W różnych miejscach sali rozmieszczamy ich domy (norki, dziuple, kopce, gniazda itp.). Przy muzyce dzieci poruszają się tak jak wylosowane zwierzęta. Na słowo: Wilk, szybko biegną do swoich domków, ale możemy wprowadzić postać wilka, który będzie łapał spóźnialskich.

Harry Potter

Wybieramy jednego czarodzieja, który po założeniu peleryny niewidki staje się niewidzialny i musi przejść przez tłum uczniów w Wielkiej Sali. Wszyscy mają zasłonięte oczy i poruszają się ostrożnie po sali z wyciągniętymi rękami, próbując złapać tego, który jest pod peleryną. Czarodziej, który ma pelerynę ma otwarte oczy. Musi cichutko przedostać się z jednego końca sali na drugi, nie będąc zauważonym. Prowadzący obserwuje, czy mu się to udaje, ale niebędąc dotkniętym przez pozostałych.

Pinokio

Dzieci dobierają się w pary, jedna z nich będzie Marionetką, a druga Lalkarzem. Marionetka ma do rąk i nóg przywiązane liny lub skakanki. Lalkarz pociąga za te liny tak, aby Marionetka się poruszała, np. szła, kłaniała się, usiadła.

Tyle ode mnie, zatem pora się pożegnać. 
Powodzenia na dzień postaci z bajek.
Pozdrawiam Cię serdecznie, Martyna.

PS Jeśli masz już moją książkę: Poznaj Europę przez Zabawę, to Scenariusze Bajkowe powinny być na Twoim mailu jako bonus do zakupu 🙂 

PSS Chcesz takie materiały dostawać w pierwszej kolejności na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się więc na moją listę mailową i odbierz też bezpłatnie „101 Zabaw z chustą animacyjną” tu:
KLIKNIJ!

Opublikowano

Jak Zrobić Myszkę Z Balonów?

Jak zrobić myszkę z balonów?

Szybki i prosty wzór, który bardzo polubiliście. Filmik obejrzano już ponad 20 tysięcy razy, co jest bardzo miłe.

Zobacz także inne moje wpisy np o dniu postaci z bajek. Kliknij, więc TUTAJ!

Albo jak to wszystko się zaczęło. W takim wypadku kliknij TUTAJ!

Najczęściej kupowane produkty:

Opublikowano

Martyna Winnicka – Jak To Wszystko Z Tą Animacją Się Zaczęło?

Martyna Winnicka
Martyna Winnicka w swoim żywiole 🙂

Moja przygoda z animacją rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy pomogłam mojej przyjaciółce podczas ważnego dla niej wydarzenia dla dzieci. Od tamtego czasu na mojej drodze pojawiło się wiele różnorodnych animacyjnych wyzwań. Wciąż wchodziłam głębiej w ten świat, szkoliłam się, uczyłam się nowych umiejętności, gromadziłam pomysły na zabawy, piosenki dla dzieci, tworzyłam scenariusze tematyczne i liczne atrakcje dla dzieci. Aż wreszcie zapragnęłam dzielić się moim doświadczeniem i pomysłami z innymi. Animacja dla dzieci stała się moją pasją. Martyna Winnicka stała się Animatorką!

Tak narodziła się strona: Pomysły na Animacje.


Celem strony jest dostarczenie wartościowych materiałów animatorom i nauczycielom.

Od tego dnia moje życie nabrało nowego wymiaru. Stałam się częścią wspaniałej społeczności.

Przeprowadziłam kilka wywiadów i sama ich udzielałam.

Gościłam na live-ach innych animatorów, prowadziłam na zaproszenie animacje dzieci za granicą, aż w końcu zostałam zagranicznym animatorem hotelowym.

Występowałam na warsztatach dla nauczycieli.

Jestem twórcą portalu AKADEMIA FRAJDY.

Podjęłam się też napisania e-booka o zabawach z chustą animacyjną. Zaczęłam otrzymywać wspaniałe wiadomości, również zapytania o wydanie książki.


Ja, Martyna Winnicka postanowiłam podjąć się tego wyzwania. Ponieważ najlepiej pisze się o swoich pasjach, tak powstała książka „Poznaj Europę przez Zabawę”, która łączy dwie moje miłości: Animacja dla dzieci i Podróże.

A co w planach?

Oj moja głowa jest pełna pomysłów. Mam nadzieję, że spodobają Ci się projekty, których wkrótce się podejmę.

A póki co możesz kliknąć sobie w link: https://linktr.ee/pomyslynaanimacje i znaleźć coś dla siebie.

Pozdrawiam Cię!

Martyna Winnicka 🙂

PS A moja książka to ta poniżej 🙂 – chyba, że wolisz w pakiecie – w sumie ponad 730 zabaw!