Opublikowano 20 komentarzy

Dzień Pluszowego Misia

dzień pluszowego misia

Dzień Pluszowego Misia świętujemy 25 listopada.

Idealne święto na ponure dni, które wnosi wiele ciepła i radości.

Na początek garść ciekawostek dla dociekliwych, następnie znajdziesz kilka pomysłów na zabawy, a na koniec podrzucam filmik jak zrobić balonowego misia.

Pierwszy miś powstał na cześć osoby dorosłej, a dokładnie chodzi o prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1902 r. prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia. Historia ta ukazała się w prasie w formie komiksu. Firma produkująca zabawki postanowiła stworzyć pluszowego misia i na cześć prezydenta nazwano go Teddy Bear.

A dzisiaj pomimo ogromu wielu nowych, kolorowych zabawek, pluszowy miś nieprzerwanie zajmuje ważne miejsce w sercach dzieci. To pierwsza zabawka, którą otrzymujemy, a w życiu dorosłym.. no cóż, zakochani też sobie o niej przypominają, co świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa pluszowy miś w naszym życiu.

Witamy naszych gości. Tego dnia każde dziecko ma ze sobą swojego ulubionego pluszowego misia. Na początek oprowadzamy naszych gości. Prowadzący opowiada, co pokazujemy misiom, np. szatnię, widok z okna, regał z zabawkami, kącik plastyczny, plac zabaw, ogródek i na koniec siadamy na dywanie. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta.)

Konkursy. Możemy urządzić liczne plebiscyty, np. wybieramy misia: najmniejszego, największego (dzieci mogą używać centymetra krawieckiego, najstarszego, najmłodszego (wiek mierzymy, jak długo jest z dzieckiem), najbardziej kolorowego, z największą ilością łat, z najciekawszym imieniem, najchudszego, najgrubszego,  najmilszego – każdy głosuje na swojego – wszyscy zajęli pierwsze miejsce!

Opowieść dla starszaków.  W losowej kolejności ustawiamy pluszaki. Następnie prowadzący rozpoczyna pierwsze zdanie historii. W zaczarowanym lesie żyły sobie pluszowe misie. Pewnego dnia…I tutaj oddajemy pałeczkę właścicielowi pierwszego Misia, który kontynuuje opowieść. Mówi kilka zdań i dalej kontynuuje właściciel drugiego misia.

Opowieść dla Maluchów. W tej wersji to prowadzący musi wykazać się wyobraźnią. Dzieci wraz ze swoimi pluszakami, stoją lub siedzą w  różnych miejscach.  Prowadzący snuje opowieść o Misiach, a dzieci odgrywają scenki. Ktoś kogoś może spotkać, ktoś z kimś zatańczyć, ktoś z kimś będzie jadł obiad, a ktoś pójdzie na zakupy itd., w zależności od tego jak wygląda nasza sala. Jeśli prowadzący ma twórcze talenty może wymyślić całą przygodę z perypetiami i szczęśliwym zakończeniem oraz wspólnym tańcem wszystkich misiów.

Praca plastyczna. Z papierowego talerzyka wycinamy środek. Ramkę malujemy na brązowy kolor, doklejamy uszy, całość umieszczamy na patyczku. W wycięty w talerzyku otwór, dzieci wkładają swoją buzię i możemy robić zdjęcia.

Wycieczka. Jeśli mamy możliwość możemy udać się na wycieczkę! Najstarszym i największym muzeum w Polsce jest Muzeum Zabawek I Zabawy w Kielcach, a to w Łodzi na ul. Piotrkowskiej znajdziemy pomnik Misia Uszatka. Warto sprawdzić, czy w naszej okolicy nie znajdziemy muzeum o tematyce zabawek.

Więcej zabaw na Dzień Pluszowego Misia i nie tylko, znajdziesz w książce: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci: TUTAJ

Jeśli chcesz przygotować dla dzieci prezenty – niespodzianki, to świetnym pomysłem będą balonowe misie:

Tutaj link do filmu:

https://youtu.be/WGV0SzyI16I

Opublikowano 10 komentarzy

Dzień Afrykański

dzień afrykański

Zapraszam Cię dzisiaj w podróż do Afryki. Skoro czytasz ten wpis, to pewnie zastanawiasz się nad zorganizowaniem takiego dnia ze swoimi podopiecznymi. Jesteś w dobrym miejscu.

Moim zadaniem jest podrzucić Ci garść inspiracji.

Poniżej znajdziesz 5 zabaw: dwie o zwierzętach, a trzy to zabawy lokalne prosto z Afryki.

 • Fragmenty. Dzieci patrzą na różne ogony, ich zadanie polega na tym, aby odgadnąć, do kogo należy. Młodszym dzieciom możemy pokazać również obrazki zwierząt, tak aby zadanie polegało na dobraniu w pary ogona i właściciela. Kolejne rundy mogą być: obrazki z nogami, uszami, pyskiem, skórą.

 • Jakie to zwierzę? Dzieci otrzymują gazety. Każde z nich wycina kształt zwierzęcia  i przykleja na kartkę. Następnie po kolei dzieci pokazują swoje prace, a pozostali starają się odgadnąć co to za zwierzę.

 • Impala i lew (afrykańska zabawa lokalna). Wyznaczamy dzieci do roli lwa i impali. Oboje mają zasłonięte oczy. Pozostałe dzieci tworzą koło. Wybieramy piosenkę, którą  dzieci w kole będą śpiewać. Lew łapie impalę wewnątrz koła. Kiedy zbliża się do impali, wówczas koło śpiewa głośniej i szybciej, a kiedy są od siebie daleko, wówczas koło śpiewa ciszej, niemalże mrucząc. Lew ma około 1 min. na złapanie impali. Po tym czasie, impala staje się lwem, a do koła wchodzi nowy uczestnik.

 • Kamienie (afrykańska zabawa lokalna). Na ziemi leży 7 małych kamieni. Pierwszy gracz bierze jeden kamień i go podrzuca do góry, w tym czasie podnosi drugi kamień i łapie ten wyrzucony w powietrze, zanim spadnie. Dziecko odkłada obydwa kamienie na ziemię, tym razem podrzuca pierwszy kamień i próbuje zebrać dwa kamienie oraz ten wyrzucony w górę. Gdy się to uda, ponownie odkłada kamienie na ziemię i w kolejnej rundzie podrzuca pierwszy kamień, a próbuje zebrać 3 z ziemi i złapać ten, który został wyrzucony. Sprawdzamy czy dziecko jest w stanie podnieść 6 kamieni. Jeśli to osiągnie pora na drugiego gracza. Gra odbywa się jedną ręką.

 • Zambia. Banyoka – wąż. Jeśli masz możliwość zabawę można zorganizować w terenie, o ile mamy naturalne przeszkody, typu krzaki, drzewka, kamienie. Jeśli nie, to układamy tor przeszkód z pachołków lub krzeseł. Dzieci w dwóch drużynach, siadają na ziemi, trzymając ręce na ramionach dziecka przed sobą, lub w pasie – w ten sposób tworzą węża. Do przodu możemy poruszać się, kołysząc się na boki. Slalom należy pokonać bez rozerwania węża. Jeśli istnieje ryzyko, że dzieci nie powinny brudzić swoich ubrań, wówczas ta zabawa lepiej sprawdza się w pomieszczeniu. Ślady po trawie gwarantowane. 🙂 Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dopełza do mety bez rozerwania węża.

A więcej pomysłów znajdziesz w poniższym nagraniu. Jest to live pt. „Dzień Afrykański”, który przeprowadziłam razem z Moniką Kluzą i Basią Wrzos. 

Napisz mi w komentarzu czy już Dzień Afrykański udało Ci się zrealizować lub czy masz w go planach?

Jeśli szukasz inspiracji, żeby zorganizować Dzień Afrykański lub inne „(Nie)typowe Święta” to polecam:

Opublikowano 12 komentarzy

Bomby wodne – zabawy

Bomby wodne to sprawdzona atrakcja na upalne dni, nie tylko dla dzieci, ale często również dorośli chętnie się przyłączają.

Kiedy tylko pojawiają się bomby, dzieci od razu chcą rzucać w kogo popadnie. 

Aby frajda trwała dłużej niż kilka sekund zaproponujmy dzieciom kilka zabaw, o czym będzie poniższy wpis.

Ze spraw organizacyjnych lepiej urządzić bitwę na trawie, ponieważ łatwiej wtedy sprzątnąć strzępy balonów. W piasku mogą się zakopać. Bawimy się na bosaka. Trawa szybko zrobi się mokra, w klapkach łatwo o poślizg. Dawniej chcąc zaoszczędzić, kupowałam najtańsze wersje balonów, każdy musiałam nakładać na kran i osobno pompować, następnie zawiązywać.Traciłam na tym masę czasu, a balonów nie miałam za wiele. Przy dużych grupach dzieci, bomby z adapterem to jedyne rozwiązanie, które pozwoli nam dość szybko napełnić balony i to w dużej ilości.

Balony mocno napompowane są delikatniejsze. Z jednej strony łatwo pękają, nie powodując siniaków na skórze, z drugiej strony nie możemy ich układać jeden na drugim w wysokim wiadrze.

Poniższe zabawy zajmują ok. 30 – 40 minut.

Wszystko gotowe? Zapraszamy dzieci do zabawy!

Na początek ważna sprawa i trochę nudnawa, ale zasady!

Ja mówię dzieciom, że mamy dwie zasady:

 1. Nie uderzamy w głowy, staramy się celować  w nogi
 2. Nikt sam nie bierze bomb wodnych, dopóki nie powiem. Aż do wielkiej bitwy bomby podaję ja.

Wiem, że zasady brzmią kiepsko, ale uwierz mi Drogi Czytelniku i Droga Czytelniczko, że “zęby na tym zjadłam”. Jeśli postawisz przed dziećmi bomby, to nie zdążysz powiedzieć “Kochani”, a po pierwsze bomb nie będzie, po drugie połowa dzieci będzie miała podbite oczy.

Wszyscy się zgadzają? Jeszcze raz, jakie mamy zasady? Okej, to zaczynajmy od rozgrzeweczki z bombami wodnymi.

 • W parach. Dzieci dobierają się w pary, każda otrzymuje jeden dobrze wypełniony wodą balon. Zadaniem pary jest przebić balon w parze nie używając rąk i nie depcząc go. Podpowiedź: najbardziej efektownie wychodzi, kiedy para przegryza bombę.
 • W kole. Dzieci stoją w kole, puszczam bombę, dzieci podają sobie bombę z rąk do rąk, szybko, ale aby nie upuścić. Tutaj musimy trochę motywować dzieci, aby szybko podawały, ponieważ niektóre będą próbowały zatrzymać balon u siebie. Kiedy mówię stop, dziecko które trzyma bombę musi ją rozerwać sobie nad głową. Na koniec, kiedy już wszyscy mieli szansę lekko się ochłodzić, rozdajemy bomby każdemy dziecku. Stoimy ciasno obok siebie, wszyscy podnoszą bomby do góry, liczymy do trzech i na trzy, rozrywamy bomby. Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wytrzyma do tych trzech.
 • Berek. Dziecko, które jest berkiem otrzymuje 3 bomby wodne, jego zadaniem jest oczywiście trafić w kogoś. Po stracie trzeciej bomby następuje zmiana berka. W praktyce jest to najdziwniejszy berek, w jaki się bawię z dziećmi. Każdy chce być berkiem i nikt przed berkiem nie chce uciekać. 😛
 • Pojedynek drużyn. Dzieci dobierają się w pary, stoją przed prowadzącym, jedna para za drugą. Jeśli mamy dorosłych i dzieci, prosimy, aby dorośli dobierali się w pary z dorosłymi, a dzieci z dziećmi, z tego powodu, że dorośli dają fory dzieciom, a kiedy rywalizują ze sobą jest lepsza zabawa dla wszystkich. Wróćmy do początku, mamy więc ustawione przed nami pary, odliczamy: para nr 1, para 2 itd. Teraz osoba z lewej strony, robi zwrot w lewo, a osoba z prawej, robi zwrot w prawo. Każdy wykonuje teraz 5 dużych kroków przed siebie. Mamy drużyny. Każda osoba otrzymuje bombę wodną. Prowadzący wymienia liczbę, np. Dwójki. Wówczas osoby, które były parą nr 2 ruszają na siebie, starając się trafić w swoją parę. Trafienie oznacza punkt dla drużyny. Kiedy już wszystkie pary oddadzą rzuty, podliczamy punkty i…. robimy rewanż oczywiście! Teraz już wiesz, dlaczego nie łączymy w pary dorosłego z dzieckiem. Dzieciaki są zachwycone, gdy mogą obserwować i kibicować swoim “dorosłym człowiekom”. A muszę Ci zdradzić, że dorośli są bardziej zawzięci w tych pojedynkach 😉
 • Bitwa. Ukoronowanie naszego spotkania, chociaż krótkotrwałe to bitwa na bomby wodne. Przed rozpoczęciem, przypominamy jedną zasadę, nie celujemy w głowę, następnie ustawiamy miski z bombami w kilku różnych miejscach, dzieci czekają na sygnał, stojąc w bezpiecznej odległości. 🙂 Postawienie bomb wodnych tylko w jednym miejscu, sprawi, że dzieci będą rzucać się bezpośrednio nad miską i “kotłować się” zamiast radośnie biegać po trawie i rzucać bomby tu i tam. Wreszcie gwizdek i zaczynamy bitwę. Przygotuj się na to, że w tę bitwę się zaangażujesz, czy tego chcesz czy nie 🙂 Na moich półkoloniach, w pewnym momencie kierownik półkolonii (mój młodszy brat)  wbiegł na pole bitwy, zabrał całą miskę bomb i biegał za dzieciakami. Myślisz, że dzieci krzyczały, że to nie fair? Piszczały z radości i uciekały przed nimi ze śmiechem.

Ja po prostu jestem zakochana w bombach wodnych. Zawsze dają ogrom radości. Jedyny błąd jaki możemy popełnić, to nie pozwolić dzieciom nasycić się tą zabawą. Jeśli po prostu damy im bomby, one rzucą w siebie, to po chwili nie mamy nic, a dzieci są takie rozdygotane, jak to już? Lepiej jest budować to napięcie, wprowadzić kilka zabaw, a wszyscy będą szczęśliwi.

W pakiecie „Poznaj Europę Przez Zabawę” znajdziesz również e-book „Letni zestaw zabaw: bomby wodne i makaron pływacki (33 pomysły na zabawy)”

Opublikowano 12 komentarzy

Zabawy Taneczne

zabawy taneczne

Taneczne Dzień Dobry!

Skąd pomysł na wpis blogowy o zabawach tanecznych? Jeśli masz moją książkę (Nie)typowe Święta – 600 zabaw z grupą dzieci, z pewnością wiesz, że 29 kwietnia mamy Międzynarodowy Dzień Tańca! Tak…, ja wiem, że w książce masz cały rozdział na temat zabaw tanecznych, ale nie uciekaj jeszcze. W tym wpisie blogowym znajdziesz dodatkowe zabawy, także łącznie z tymi w książce masz już całkiem pokaźny zbiór możliwości 🙂

Przedstawiam – Zabawy Taneczne

„Taniec wychowuje człowieka.
Pomaga osiągnąć równowagę i oswobodzenie, uskrzydla fantazję, odpręża i rozluźnia”
Bernard Wosien

 • Pokazy taneczne. Włączamy muzykę, jedno dziecko pokazuje taneczny ruch, reszta naśladuje… hm… zróbmy z tego show! Wspólnie wybieramy piosenkę, dzielimy ją na tyle fragmentów, ile jest dzieci. Jeśli mamy dużą grupę, wybierzemy 2 lub 3 piosenki. Każde dziecko wymyśla sobie ruch taneczny, pasujący do swojego fragmentu. Starszaki mogą pracować w grupach. Każda grupa otrzyma jedną zwrotkę lub refren. Ponownie dziecko ma swój ruch sceniczny, ale zadaniem grupy jest tak dobrać kolejne kroki, aby stanowiły w miarę spójną całość, aby lekko się przechodziło od jednego kroku do następnego. Na początek robimy próbę lub kilka. Po kolei każdy pokazuje swój ruch, reszta naśladuje. Uczymy się kroków oraz kolejności, w jakiej występują dzieci. Kiedy nadchodzi pora show, dzieci stoją w rozsypce, w odpowiednim momencie każde dziecko wychodzi na środek, pokazuje swój krok, najlepiej przodem do publiczności, reszta naśladuje z łatwością, ponieważ już to wcześniej ćwiczyliśmy. Przebrania mile widziane.
 • Podawanie balona. Jako dziecko uwielbiałam patrzeć jak dorośli bawią się w tę zabawę na weselach. Dzisiaj wciąż ją uwielbiam! Dzieci stoją w kole, włączamy muzykę. Prowadzący daje kilka balonów. Zadaniem dzieci jest podawanie sobie balona lub innego rekwizytu zgodnie z poleceniami prowadzącego, np. kolanami, łokciami, stopami, szyją itp. 
 • Miks muzyczny. Przygotowujemy kilka piosenek, do których dzieci znają “układy”, mam tu na myśli charakterystyczne kroczki. Jeśli mamy możliwość, to tniemy te piosenki i sklejamy w jedno, a jeśli nie, to szybko zmieniamy piosenki. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zatańczenie “układów”. Jakie to mogą piosenki…? Zależy od wieku dzieci i tego, co akurat jest na topie. Z pewnością będzie nam łatwiej, jeśli znamy dzieci i już coś wcześniej z nimi ćwiczyliśmy. Przykłady takich utworów z charakterystycznymi krokami:
 • Baby shark
 • A Ram zam zam
 • Socu Baci Vira
 • Kaczuszki
 • Macarena
 • Taniec Ekipy
 • Gangnam Style
 • Style taneczne. Podobnie jak poprzednio potrzebujemy kilku utworów, które będziemy dość szybko zmieniać. Dzieci mogą tańczyć pojedynczo bądź w parach. Tym razem przeplatamy różne style taneczne, np. balet, walc, tango, kankan, twist, hip hop, samba, country itp. W drugiej rundzie, te same utwory, ale pary mogą otrzymać jakiś rekwizyt, utrudniający taniec, np. piłkę na łyżce, jedna noga w wiadrze lub para stoi na gazetach.
 • Zwariowane koło. Włączamy skoczną muzykę. Dzieci tworzą koło, trzymając się za ręce. Biegną w kole, poruszając się krokiem dostawnym. Na dźwięk tamburyna zmieniają kierunek. Z czasem przyspieszamy zmianę kierunku. (Zabawa pochodzi z mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.)

I na koniec zapraszam Cię do wspólnego świętowania! Zatańczmy razem jeden z moich ulubionych układów dla dzieci: El Pollito Pio. Ta piosenka istnieje też w wersji polskiej, a jej tytuł to: Kurczaczek

Dość gadania, TAŃCZMY!!!!

Wybierz swoją wersję „(Nie)typowych Świąt”

Opublikowano 16 komentarzy

8 marca Dzień Kobiet 10 marca Dzień Mężczyzn

dzień kobiet

Dzień Kobiet to kolejna ważna data dla osób pracujących z dziećmi, którą połączymy sobie z Dniem Mężczyzn, tak aby wszyscy mieli świetną zabawę.

Jeśli jesteś na tej stronie, to zakładam, że właśnie planujesz zorganizować spotkanie dla dzieci.

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabawy, które oczywiście będą przydatne również przy innych okazjach.

M. Pawlikowska-Jasnorzewska 
”Święto Kobiet”

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów –
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.. 

autor nieznany
Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

Laurka. Przygotowujemy dwie maszyny losujące (np. miski, kapelusze), w jednej są imiona dziewczynek, w drugiej chłopców. Po kolei każdy podchodzi i losuje jedno imię, chłopiec losuje imię dziewczynki, a dziewczynka imię chłopca. Jeśli dzieci nie potrafią czytać, to możemy do kopert wrzucić zdjęcia dzieci lub prowadzący na ucho będzie mówił, kogo udało się wylosować. Następnie każdy przygotowuje laurkę dla wylosowanej osoby. Po wykonaniu wkłada do koperty i okleja zdjęciem lub napisem. Po zakończeniu prac, dzieci obdarowują się laurkami. Można to zrobić tradycyjnie. Dziewczynki stoją w rzędzie, a chłopcy razem podchodzą do nich i wręczają lub możemy dodać element, uczący współpracy, o tym w kolejnej zabawie

Współpraca popłaca. Do tej zabawy niezbędne jest, aby dzieci czytały imiona  na kopertach muszą być przyklejone zdjęcia. Układamy koperty z laurkami imionami (lub zdjęciami) do dołu. Na słowo start każdy szuka swojej laurki. Robi się zamieszanie, a my obserwujemy co się dzieje. Może się zdarzyć, że dzieci same wpadną na współpracę, ale jeśli nie to robimy zabawę stop i tłumaczymy, że szybciej będzie, jeśli zamiast przerzucać koperty w poszukiwaniu swojej, zaczną brać po jednej i przekazywać ją właścicielowi. Tę samą zabawę możemy zrobić z balonami. Balony podpisujemy imionami uczestników, dla zmyłki możemy dać balony nieopisane lub z imionami, których nie ma w grupie i ponownie dzieci muszą odnaleźć swoje i odkrywają, że szybciej znajdą balon jeśli będą je sobie przekazywać niż przerzucać.

Konkurs śmiechu. Zwycięzców możemy wybierać poprzez głosowanie, jury, głośne brawa lub zadbać o to, aby każdy wyszedł z dyplomem za jakiś rodzaj śmiechu. Jak mnie znasz, pewnie wiesz, że jestem zwolenniczką tej ostatniej formy, chociaż wymaga więcej pracy. Jak to zrobić? Potrzebujemy wielu kategorii. Dzięki temu możemy przyznawać dyplomy za zajęcie I miejsca w kategoriej X, za zajęcie II miejsca  w kategorii X, z zajęcie I miejsca w kategorii Y itd. Dodatkowo możemy dodać wśród dziewczynek i wśród chłopców, dzięki czemu mamy dwa pierwsze miejsca w każdej kategorii. Kategorie mogą być wspólne lub z podziałem na chłopców i dziewczynki.

Przykłady kategorii w Konkursie Śmiechu:

 • głośny śmiech;
 • śmiech myszki;
 • śmiech czarownicy lub śmiech czarnoksiężnika;
 • królewski śmiech
 • zabawny śmiech
 • żabi śmiech
 • najszerszy uśmiech (mierzymy linijką)

Tropienie prezentów. Aby przeprowadzić tę zabawę, będą potrzebne upominki, od dziewczynek dla chłopców i od chłopców dla dziewczynek. Zabawę najlepiej przeprowadzić na dworze, np. w lesie lub w parku. Wyznaczamy orientacyjną trasę do przejścia. Najpierw trasą ruszają chłopcy i ukrywają upominki dla dziewczynek. Następnie ruszają dziewczynki i starają się je odnaleźć. Ważne jest, aby odnaleźć wszystkie przedmioty, w przeciwnym wypadku ktoś zostanie bez prezentu. W drugiej rundzie, jeśli mamy możliwość zmieniamy trasę przejścia i dziewczynki chowają upominki dla chłopców. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta).

Coś miłego. Siedzimy w kole. Przydatny będzie rekwizyt w postaci berła, balonu czy też piłki. Dzieci będą przekazywać sobie berło. Wszyscy po kolei wypowiadają jakieś miłe zdanie na temat osoby trzymającej berło. Za co ją lubią, w czym jest dobra, może jest coś, za co ją podziwiamy, może ciekawie opowiada, albo świetnie tańczy, może pomaga chętnie innym i dzieli się zabawkami. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta).

Piosenki na Dzień Kobiet:
https://youtu.be/lx8cCeqpYvw
https://youtu.be/Kdu2-LVEoLs
https://youtu.be/s-VuCIL46Eo
https://youtu.be/XbrIeQUpMmc
https://youtu.be/w_JSttYjgoY

Piosenki na Dzień Chłopaka:
https://youtu.be/tu0EWGslkQg
https://youtu.be/_m86ILIzA1U

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, jak Ci się spodobał ten wpis i czy przyda Ci się w pracy.

Opublikowano 25 komentarzy

Dzień Kota

dzień kota

Ciekawa jestem, ile dzieci zaznaczyło sobie Dzień Kota jako ważne święto, które koniecznie trzeba obchodzić…?

Dzień Kota to świetna okazja do kociej zabawy, rozmowy na temat swoich zwierzaków, ale też możliwość do zdobywania wiedzy

 • przyrodniczej (ciekawostki na temat całej kociej rodziny), 
 • społecznej (jak się kotem opiekować, jak zachowywać się wobec kota spotkanego na ulicy), 
 • polonistycznej (nauka wierszy, czytanki o kotach), 
 • muzycznej (nauka piosenek), 
 • matematycznej (liczenie kotów na obrazku, misek z mlekiem, tworzenie zbiorów, ocenianie, w którym koszyku jest więcej kotów)

Poniżej znajdziesz kilka propozycji na zabawy w kociej tematyce oraz linki do kocich piosenek.

Gdzie jest kotek? Jedno z dzieci siedzi na środku i ma zasłonięte oczy. Pozostali siedzą w kole. Prowadzący wskazuje jedno z dzieci, które cichutko miauczy. Dziecko na środku idzie na czworaka w stronę miauczącego. Jeśli go dotknie, dziecko miauczące idzie na środek.

Kocie wyścigi. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotarcie z linii startu do linii mety, ale na czworaka i tocząc małą piłeczkę lub kłębek włóczki.

Teraz zabawa pochodząca z mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.

Kocia gimnastyka. Koty to mistrzowie w rozciąganiu się i wyginaniu kręgosłupa w różne strony. Dla zdrowia naszych pleców spróbujmy naśladować kotki:

 • rozciągamy cały ciało, budzimy się, wyciągamy wysoko ręce, naprężamy nogi, rozszerzamy palce u rąk i u nóg,
 • klęk podparty, wyginamy plecy w łuk i do neutralnej pozycji, powtarzamy kilka razy;
 • zostajemy na czworaka, wyginamy się w lewo i w prawo, patrzymy raz na nasz prawy bok, raz na lewy;
 • robimy kółka tułowiem;
 • sadzamy pupę na piętach, a ręce wyciągamy przed siebie, staramy się sięgnąć jak najdalej;
 • przenosimy ciężar ciała na dłonie, prostujemy ręce, całe nogi leżą na ziemi;
 • turlamy się na plecy;
 • leżąc na plecach, zarzucamy nogi za głowę;

Kocia muzyka. Poniżej podrzucam linki do piosenek, które mogą się przydać na ten dzień:

Skąd ten kot? Pokazujemy dzieciom obrazki znanych kotów. Zadanie dzieci polega na odgadnięciu ich imion lub tytułu bajki, z której pochodzą. Przykłady: Klakier, Garfield, Kot Sylwester, Kot ze Shreka (Puszek Okruszek) Kot w Butach, Filemon i Bonifacy, fioletowy Kot z Alicji w Krainie Czarów (Kot z Cheshire), Tom (Tom i Jerry), Hello Kitty, Meowth (Pokemony), Simba, Kicia Kocia, itd.


Po więcej kocich zabaw zapraszam do mojej książki (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci, w której Dzień Kota jest jednym z 60 (nie)typowych dni.

Opublikowano 10 komentarzy

Kalendarz Świąt Nietypowych

Kalendarz Świąt Nietypoweych 2023

Powoli zbliżamy się do 2023 roku…

Wiele osób pracujących z dziećmi szuka inspiracji w kalendarz-u świąt nietypowych, dlatego ten wpis blogowy będzie spisem nietypowych świąt, które możemy wykorzystać planując naszą pracę.

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, które z tych świąt chcesz zorganizować po raz pierwszy, a może które jest Twoim ulubionym?

Jeśli chcesz mieć taki Kalendarz Świąt Nietypowych w formie papierowej, kolorowy, ilustrowany z zaznaczonymi świętami, to na końcu tego wpisu znajdziesz link do kalendarza. Jest idealny do zawieszenia w klasie, sali zabaw, bibliotece, świetlicy czy w pokoju dziecka.

Styczeń

 • 1.01 Nowy Rok
 • 6.01 Święto Trzech Króli
 • 6.01 – 21.02 Karnawał (2023)
 • 7.01 Dzień Dziwaka
 • 8.01 Dzień Sprzątania Biurka
 • 11.01 Dzień Wegetarian
 • 14.01 Dzień Logiki
 • 16.01 Dzień Śniegu
 • 18.01 Dzień Kubusia Puchatka
 • 21.01 Dzień Babci
 • 22.01 Dzień Dziadka
 • 26.01 Dzień Australii
 • 29.01 Dzień Puzzli
 • 31.01 Dzień Zebry

Luty

 • 2.02 Dzień Niedźwiedzia
 • 9.02 Dzień Pizzy
 • 14.02 Walentynki
 • 15.02 Dzień Hipopotama
 • 16.02 Tłusty Czwartek (2023)
 • 17.02 Dzień Kota
 • 22.02 Dzień Harcerza
 • 26.02 Dzień Dinozaura
 • 27.02 Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Marzec

 • 1.03 Dzień Piegów
 • 3.03 Dzień Pisarza
 • 5.03 Dzień Dentysty
 • 6.03 Dzień Olimpijczyka
 • 8.03 Dzień Kobiet
 • 10.03 Dzień Mężczyzn
 • 12.03 Dzień Matematyki
 • 13.03 Dzień Klejnotów
 • 14.03 Dzień Robala
 • 16.03 Dzień Pandy
 • 17.03 Dzień Św. Patryka
 • 19.03 Dzień Wędkarza
 • 21.03 Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Lasu
 • 22.03 Dzień Bałtyku i Dzień Foki
 • 25.03 Dzień Gofra
 • 27.03 Dzień Teatru
 • 28.03 Dzień Żelków
 • 31.03 Dzień Budyniu

Kwiecień

 • 1.04 Prima Aprilis
 • 2.04 Dzień Książki Dla Dzieci
 • 3.04 Dzień Tęczy
 • 4.04 Dzień Marchewki i Dzień Myszy
 • 6.04 Dzień Sportu
 • 7.04 Dzień Bobrów
 • 9.04 Niedziela Wielkanocna
 • 10.04 Poniedziałek Wielkanocny
 • 14.04 Dzień Delfina
 • 15.04 Dzień Sztuki
 • 20.04 Dzień Języka Chińskiego
 • 22.04 Dzień Ziemi
 • 23.04 Dzień Języka Hiszpańskiego
 • 24.04 Dzień Weterynarza
 • 25.04 Dzień Pingwina
 • 29.04 Dzień Tańca
 • 30.04 Dzień Konia

Maj

 • 3.05 Dzień Słońca; Dzień Konstytucji 3 Maja
 • 4.05 Dzień Europy
 • 5.05 Dzień Europy
 • 7.05 Dzień Kosmosu
 • 8.05 Dzień Bibliotek
 • 9.05 Dzień Unii Europejskiej
 • 10.05 Dzień Przytulania
 • 12.05 Dzień Pielęgniarki
 • 15.05 Dzień Rodzin
 • 18.05 Dzień Muzeów
 • 19.05 Dzień Bliźniąt
 • 21.05 Dzień Herbaty
 • 23.05 Dzień Żółwia
 • 24.05 Dzień Ślimaka
 • 25.05 Dzień Królewny
 • 26.05  Dzień Matki
 • 30.05 Dzień Soku
 • 31.05 Dzień Bociana

Czerwiec

 • 1.06 Dzień Dziecka
 • 3.06 Dzień Roweru
 • 6.06 Dzień Języka Rosyjskiego
 • 8.06 Dzień Cyrku Bez Zwierząt
 • 11.06 Dzień Rysia
 • 14.06 Dzień Kąpieli
 • 15.06 Dzień Dogoterapii
 • 16.06 Dzień Żonglerki
 • 21.06  Pierwszy Dzień Lata
 • 23.06 Dzień Ojca; Dzień Olimpijski
 • 24.06 Dzień Przytulania
 • 25.06 Dzień Smerfa
 • 29.06 Dzień Ratownika

Lipiec

 • 1.07 Dzień Owoców; Dzień Psa
 • 2.07 Dzień UFO
 • 3.07 Dzieć Cioci i Wujka
 • 4.07 Dzień Mleka
 • 7.07 Dzień Czekolady
 • 8.07 Dzień Żaby
 • 14.07 Dzień Rekina
 • 16.07 Dzień Węża
 • 17.07 Dzień Lodów
 • 19.07 Dzień Czerwonego Kapturka
 • 20.07 Dzień Księżyca
 • 23.07 Dzień Włóczykija
 • 24.07 Dzień Policjanta
 • 29.07 Dzień Tygrysa
 • 30.07 Dzień Przyjaźni

Sierpień

 • 1.08 Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
 • 3.08 Dzień Arbuza
 • 8.08 Dzień Pszczoły; Dzień Transportu
 • 10.08 Dzień Lwa
 • 12.08 Dzień Młodzieży
 • 15.08 Święto Wojska Polskiego
 • 18.08 Dzień Latarni Morskiej
 • 19.08 Dzień Fotografii
 • 21.08 Dzień Optymisty
 • 22.08 Dzień Wróżki Zębuszki
 • 26.08 Dzień Ziemniaka
 • 27.08 Dzień Brokatu
 • 28.08 Dzień Lotnictwa
 • 30.08 Dzień Rekina Wielorybiego

Wrzesień

 • 8.09 Dzień Marzyciela
 • 13.09 Dzień Kolejarza
 • 15.09 Dzień Kropki
 • 19.09 Dzień Mówienia Jak Pirat
 • 20.09 Dzień Przedszkolaka
 • 22.09 Dzień Nosorożca
 • 23.09 Pierwszy Dzień Jesieni; Dzień Spadającego Liścia
 • 26.09 Dzień Królika
 • 27.09 Dzień Turystyki
 • 28.09 Dzień Jabłka
 • 30.09 Dzień Chłopaka

Październik

 • 1.10 Dzień Muzyki; 
 • 2.10 Dzień Anioła Stróża
 • 4.10 Dzień Zwierząt
 • 6.10 Dzień Borsuka
 • 7.10 Dzień Uśmiechu (2022)
 • 9.10 Dzień Poczty
 • 10.10 Dzień Drzewa
 • 11.10 Dzień Dziewczynek
 • 14.10 Dzień Nauczyciela
 • 15.10 Dzień Owoców i Warzyw
 • 16.10 Dzień Chleba
 • 18.11 Dzień Listonosza
 • 21.10 Dzień Bez Skarpetek
 • 24.10 Dzień Origami
 • 25. 10 Dzień Kundelka; Dzień Makaronu
 • 31.10 Święto Dyni

Listopad

 • 1.11 Uroczystość Wszystkich Świętych
 • 2.11 Zaduszki
 • 5.11 Dzień Postaci z Bajek
 • 8.11 Dzień Zdrowego Śniadania
 • 10.11 Dzień Jeża
 • 11.11 Święto Niepodległości
 • 14.11 Dzień Łamańców Językowych
 • 16.11 Dzień Tolerancji
 • 18.11 Dzień Myszki Miki
 • 20.11 Dzień Praw Dziecka
 • 21.11 Dzień Życzliwości
 • 22.11 Dzień Kredki
 • 24.11 Dzień Buraka
 • 25.11 Dzień Pluszowego Misia
 • 26.11 Dzień Ciasta
 • 29.11 Andrzejki

Grudzień

 • 1.12 Dzień Jubilera
 • 3.12 Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
 • 4.12 Dzień Górnika
 • 5.12 Dzień Ninja
 • 6.12 Mikołajki
 • 10.12 Dzień Piłki Nożnej
 • 12.12 Dzień Guzika
 • 13.12 Dzień Skrzypiec
 • 14.12 Dzień Małpy
 • 21.12 Pierwszy Dzień Zimy
 • 24.12 Wigilia
 • 25 – 26.12 Boże Narodzenie
 • 27.12 Dzień Kleksa
 • 28.12 Dzień Gry w Karty
 • 31.12 Sylwester

Kalendarz Świąt Nietypowych – KLIK

Potrzebujesz takiego kalendarza  w wersji papierowej do zawieszenia na ścianie w klasie, sali zabaw, bibliotece, świetlicy czy w pokoju dziecka? Stworzyłam idealny, przepiękny, wciągający Kalendarz Świąt Nietypowych

 • Pomaga zaplanować cały miesiąc pracy, podsuwa pomysły, jakie projekt zrealizować.
 • Kolorowe obrazki jak magnes przyciągają dzieci, które z ciekawością będą patrzeć, jaki mamy dzień, oswajając się z liczbami i literami.
 • Starszaki z pewnością rzucą okiem na angielskie nazwy miesięcy
 • Symboliczne przedstawienie dni zachęci dzieci do odgadywania, o jakie święto może chodzić. To pobudza ich wyobraźnię i uruchamia kreatywne myślenie.
 • Ilustracja miesiąca skrywa w sobie kilka nietypowych świąt. Dzieci skupiają uwagę i główkują, jakie święta ukryte są na „dużej” ilustracji.
 • Na początku miesiąca możesz wspólnie z dziećmi ustalić, jakie święta chcą obchodzić, to uczy je umiejętności podejmowania decyzji, odpowiedzialności, współpracy, oraz planowania.
 • Na dole kalendarza znajdziesz miejsce na notatki, tutaj można zapisać plany lub najlepsze wspomnienia
 • A wisienką na torcie jest piękny cytat o marzeniach dla dzieci i dorosłych
 • Dodatkowo otrzymasz ode mnie dwa pliki. Pierwszy to kalendarz w wersji pdf a drugi to zestaw kolorowanek, przedstawiających zabawki.

Jak widzisz to nie jest zwykły kalendarz. Ten Nietypowy kalendarz został stworzony do tego aby sprawiać radość, ale też stanowił wsparcie w pracy z dziećmi, jednocześnie przynosząc wartość edukacyjną i pozytywnie wpływać na postawy dzieci oraz dorosłych.

Opublikowano 24 komentarze

Zabawy Sylwestrowe

Zabawy Sylwestrowe

Większość z Nas Sylwestra spędzi w gronie rodzinnym lub ze znajomymi w domowym “zaciszu”. Na takich imprezach często towarzyszą nam dzieci, dlatego przygotowałam zabawy sylwestrowe, które możemy przeprowadzić zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Wszystkie zabawy pochodzą z mojej nadchodzącej książki „(Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci”, która pojawi się w sprzedaży w styczniu 2022 roku.

A teraz kilka zabaw, z którymi pożegnamy Stary Rok i pełni nadziei powitamy Nowy Rok.

Księga wspomnień. Zabawa żegnająca Stary Rok. Każdy uczestnik rysuje jakieś miłe wspomnienie. Następnie wszystkie prace sklejamy w jedną Księgę Wspomnień ubiegłego roku. W ten sposób mamy piękną pamiątkę rodzinną lub grupy dzieci, z którą pracujemy.

Postanowienia. Każdy zapisuje lub rysuje na kartce 3 – 5 postanowień noworocznych. Wszystkie wrzucamy do kapelusza. Następnie jedna osoba je odczytuje. Uczestnicy odgadują czyje to postanowienia.

Sylwestrowe Kalambury. Uczestnicy zabawy na kartkach zapisują wydarzenia z minionego roku. Dorośli mogą poruszać się w kategoriach politycznych, sportowych, naukowych, skandali, muzyki czy filmu. Dzieci natomiast pomyślą o wydarzeniach z ich małego świata, np. urodził się braciszek, dostałem zwierzątko, odbyła się moja Komunia, było wesele cioci, brałam udział w jasełkach itp. Jeśli uważamy, że nasi podopieczni mogą mieć z tym problem, możemy przygotować takie hasła, zwłaszcza jeśli pracowaliśmy z dziećmi i sami te wydarzenia organizowaliśmy. Kiedy hasła są gotowe, wrzucamy je do kapelusza, losujemy i bawimy się w kalambury.

Ciasteczkowe wróżby. Na stole stawiamy ciasteczka z wróżbą. Takie ciasteczka możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy kupić puste rurki i do środka wsunąć karteczkę z wróżbą. Oczywiście muszą to być pozytywne wróżby, np. czeka cię wspaniała podróż, spełni się twoje wielkie marzenie, zdobędziesz prawdziwego przyjaciela itp.

Pierwszy krok. Na przekór powszechnej opinii, nasze postanowienia chcemy spełnić. Każdy wybiera jeden ze swoich celów. Mówi, jaki pierwszy krok musi wykonać, aby go spełnić i deklaruje kiedy go zrobi. Dalej możemy się rozejrzeć, kto komu może pomóc, lub zastanówmy się, czy możemy coś razem wymyślić, np. osoby, które chcą zostać aktorami lub piosenkarzami mogą założyć swoje mini kółko teatralne itp.

Życzę Ci wspaniałego Nowego Roku, spełnienia marzeń, realizacji postanowień oraz ogromu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym!

Wszystkiego dobrego!!!

PS Daj znać w komentarzu, które zabawy sylwestrowe wykorzystasz


Opublikowano 46 komentarzy

Mikołajki

Mikołajki

Dla osób niewtajemniczonych Mikołajki są 6 grudnia. Ale każda osoba, która pracuje z dziećmi, wie że Mikołajki tak naprawdę trwają cały grudzień. To piękny, magiczny czas pełen uroczych dekoracji, wypowiadanych życzeń oraz radosnej zabawy. I właśnie w tym ostatnim chcę Ci trochę pomóc.

Poniżej znajdziesz zestaw 10 zabaw o tematyce mikołajkowej, a na końcu tego wpisu zapis 7 – godzinnej konferencji właśnie na temat Mikołajek. 

Poszukiwania zaginionego renifera. Jedno dziecko staje się Elfem – woźnicą, a drugie reniferem. Renifer otrzymuje dzwoneczek. Elf ma zasłonięte oczy, ponieważ jest noc i panuje śnieżyca, a renifer się zgubił. Trzeba go odnaleźć po dzwoneczku. W trakcie tej zabawy panuje cisza lub jeśli dzieci dobrze sobie radzą z nasłuchiwaniem dzwoneczka, możemy dodać nowy element. Pozostałe dzieci szumią, udając wiatr, nieco utrudniając zadanie odnalezienia renifera.

Kominy. Zabawa w parach: rodzic + dziecko. Na podłodze ustawiamy złożone od spodu kartony. Jest ich o 1 mniej niż par. Gdy muzyka gra, pary tańczą, a gdy cichnie, rodzic musi podnieść swoje dziecko i włożyć je do kartonu. Pierwsza runda na próbę. W kolejnych rundach odpada para, która nie zdąży wskoczyć do kartonu.

Znajdź Mikołaja. (wszak to Mikołajki Nie patrzę, a wiem. Dzieci siadają na krzesełkach w kręgu, Mikołaj również. Jedno dziecko ma zawiązane oczy i stoi pośrodku koła. Kręcimy nim kilkukrotnie. Teraz Mikołaj mówi ho ho ho, i dziecko stara się podążać w jego stronę.

Eksperyment. Ten eksperyment potrzebuje czasu. Można go przeprowadzić wtedy, kiedy wiemy, że spotkamy się z dziećmi następnego dnia. Wlewamy wodę do szklanej butelki i zakręcamy. Następnie wystawiamy ją na mróz i zostawiamy na noc. Rano butelka będzie popękana, dlatego warto ją umieścić wcześniej na jakiejś podstawce, aby zapanować nad szkłem. Dzięki eksperymentowi dzieci obserwują, że woda, gdy zamarza, poszerza swoją objętość.

Sztuczny śnieg. Staramy się wyrobić ciasto, tak aby można było ulepić kulkę. Warto również substancję włożyć do lodówki na około godzinę, wówczas nasz śnieg będzie chłodny. Ze śniegu możemy zrobić bałwanka, śnieżki lub z pomocą zabawek stworzyć zimowy krajobraz z małymi ludzikami, samochodami, zwierzętami w lesie itp. Przykładowy przepis: mąka ziemniaczana i olej. Do mąki dodajemy powolutku olej, aż otrzymamy lepiącą się konsystencję.

Świąteczne zapachy. Napełnij małe słoiczki wodą i do każdego włóż coś, czego zapach kojarzy się ze świętami, np. gałązka świerku, laska cynamonu, skórka pomarańczy, goździki, kawa, laska lub ekstrakt wanilii. Zakręcamy i zostawiamy na 2-3 dni. Po tym czasie wyjmij przedmioty z wody. Zadanie polega na tym, aby dzieci za pomocą węchu próbowały odgadnąć co to za zapach. 

Po choince. Na podłodze rysujemy zarys choinki. Dzieci umieszczają bombkę na dużej, drewnianej łyżce. Następnie idą po zarysie choinki tak, aby bombka nie spadła z łyżki.

Kalambury. W miejscu pracy elfów jest duży rozgardiasz i hałas, dlatego elfy często pokazują sobie różne gesty. Każdy elf wymyśla sobie jaki prezent chce pokazać, a następnie pokazuje go pozostałym.

Ukryty obraz. Duży rysunek z Mikołajem zasłaniamy  inną pociętą kartką. Zadajemy dzieciom pytania, to dziecko, które zna odpowiedź, podchodzi i odsłania jeden fragment. Odpowiedzi na wszystkie pytania odsłonią cały obrazek. Dodatkowo można wprowadzić numerację pytań i fragmentów. Wówczas dziecko odkrywa tylko ten fragment, który odpowiada numerowi pytania.

Prezenty. Przygotowujemy duży arkusz czerwonego papieru w kształcie worka. Dzieci rysują swoją wymarzone prezenty, wycinają i przyklejają do worka.

Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen cudów i wspaniałych wydarzeń. Musimy tylko pamiętać, że samo nic się nie wydarzy. To my musimy zadbać o to, aby tworzyć piękne chwile w gronie rodzinnym. Jestem przekonana, że Tobie się to uda!

Korzystając z okazji życzę Cię przepięknych świąt! Ciesz się każdą magiczną chwilą!

Wszystkiego dobrego! Niech dzieją się cuda!

Martyna – Pomysły na Animacje

Jeśli chcesz komuś sprawić prezent na Mikołajki … a może Sobie? Zobacz mój kalendarz na 2022 rok z zaznaczonymi świętami (nie)typowymi 🙂

KLIK!

Opublikowano 16 komentarzy

Dzień Owoców i Warzyw

W kalendarzu świąt nietypowych dzień owoców i warzyw przypada na 15 października. 

Nie wiem, jak Tobie, ale mi cały październik kojarzy się ze zbiorami. To właśnie w październiku organizuje się takie dni jak Dzień Jabłka, Dzień Pieczonego Ziemniaka czy Święto Dyni. 

W tym wpisie blogowym pobawimy się z 10 różnymi owocami i warzywami. Pomimo, że zabawy są przypisane do konkretnych przedstawicieli, to jednak można je wykorzystać do innych owoców czy warzyw, a nawet zrobić miks. 

Zaczynajmy od tego, które najbardziej kojarzy się z jesienią, a potem już sięgniemy po różnych przedstawicieli, nawet egzotycznych.

Dynia

Błoto. Na całej sali rozkładany kartki papieru. Dzieci muszą dostać się na drugą stronę sali, ale poruszając się tylko po kartkach. To jednak nie koniec zadania. Nie wystarczy tylko przejść, trzeba jeszcze przeturlać dynię. Zejście z kartki oznacza wpadnięcie do błota. W drugiej turze, zamiast turlania, dzieci mogą przenieść małą dynię. A starszakom w kolejnej turze możemy utrudnić, składając kartki na pół.

Marchewka.

Wyznaczamy jedno dziecko na farmera. Pozostałe dzieci to szpaki. Na podłodze rozrzucamy pomarańczowe piłeczki, to będą marchewki. Na ustalony dźwięk, szpaki wpadają do ogródka i starają się zebrać, jak największa liczbę warzyw, na inny dźwięk, szpaki uciekają na drzewo (rozłożone pod ścianą hula hop), a Farmer stara się je złapać. Złapany szpak porzuca zebrane marchewki i zastyga. Sprawdzamy, ile Farmerowi udało się ochronić marchewek i zmieniamy farmera. 

Jabłko

Zbiory. W sali zabaw w różnych miejscach ukrywamy jabłka. Każde dziecko otrzymuje koszyczek. Wyznaczamy ile jabłek musi zebrać każde dziecko, np. pięć. Na słowo start, dzieci ruszają w teren, zbierają jabłuszka do koszyka i wracają. Następnie pokazujemy jakie jabłka udało się zebrać, odkrywamy różne odmiany jabłek, różniące się kształtem, kolorem i wielkością. A jak ze smakiem? Która odmiana najbardziej zasmakuje naszym ogrodnikom?

Pomidor

Przenieśmy się teraz do słonecznej Hiszpanii, gdzie co roku w sierpniu w miejscowości Buńol odbywa się wielka bitwa na pomidory, czy La Tomatina. Poniższa zabawa pochodzi z mojej książki Poznaj Europę przez Zabawę.

Sposoby na zorganizowanie bitwy La Tomatina:

 • Dwie drużyny po przeciwnych stronach liny. Na pierwszy gwizdek, dzieci szybko starają się zgnieść jak najwięcej kulek z gazet. Na drugi gwizdek, zaczynają obrzucać się kulkami, trzeci gwizdek to zatrzymanie zabawy i liczymy po czyjej stronie jest więcej kulek.
 • Wykonanie kul z czerwonej bibuły. Rzucanie kulami z linii startu, sprawdzamy, kto dalej rzucił swoją kulą. Rzuty bibułą są bardzo trudne, dlatego potem możemy dać dzieciom piłeczki i spróbujmy teraz. Z pewnością idzie dużo lepiej.
 • Zabawa latem, zamiast pomidorów użyjemy bomb wodnych i do dzieła! Zabawa uwielbiana przez dzieci… i przez dorosłych.

Ziemniak

Potrawy. Nasze pole zabawy zamienia się w wielką kuchnię. Dzieci poszukują obrazków z potrawami. Następnie spośród znalezionych obrazków wybierają tylko te potrawy, które są zrobione z ziemniaka i układają na stole. Przez chwilę każde dziecko mówi, jaka jest jego ulubiona potrawa z ziemniaka. Przykłady: frytki, ziemniak z ogniska, ziemniak gotowany, zupa kartoflanka, zapiekanka ziemniaczana, łódeczki ziemniaczane z pieca, placki ziemniaczane, kopytka ziemniaczane, sałatka ziemniaczana, chipsy, pyzy.

Ogórek

Zabawa edukacyjna. Dzieci układają ogórki od najdłuższych do najkrótszych, liczą je, dodają, odejmują. Wreszcie możemy przejść do nauki warzenia i zabawy w sklep.

Truskawka

Edukacja przyrodnicza. Dzieci otrzymują obrazki z różnymi obliczami truskawki. Zadanie polega na tym, aby ułożyć w odpowiedniej kolejności obrazki: sadzonka, białe kwiatki, zielony owoc, czerwona truskawka.

Pietruszka

Praca plastyczna. Dzieci przemieniają się w projektantów. Każdy dostaje kontur pietruszki. Zadaniem dzieci jest zaprojektować strój wieczorowy dla pietruszki, która wybiera się na bal. Technika dowolna, może być rysunek lub wyklejanka plasteliną.

Pomarańcza

Zamknięte oczy. Na stole układamy okrągłe owoce i warzywa. Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku znaleźć pomarańczę. Druga tura. Wciąż z zasłoniętymi oczami, dzieci wąchają owoce i warzywa i starają się znaleźć pomarańczę. Aby ułatwić sprawę maluchom. Na początek dajemy powąchać pomarańczę, a dopiero potem zasłaniamy oczy. Maluchy bawią się z mniejszą liczbą owoców i warzyw niż starszaki. 

Banan

Zabawa z posiłkiem. Dzieci kroją banana tępym nożem na plasterki. Następnie na talerzyku układają obrazek z bananowych kółek. Oglądamy swoje dzieła i przechodzimy do konsumpcji.

Dziękuję Za Przeczytanie Do Końca 🙂

Jak Ci się spodobał wpis? Przyda Ci się? Masz pomysł jak go wykorzystać? Daj znać w komentarzu 🙂