Zabawa karnawałowa dla dzieci – organizacja oraz przykłady zabaw
W tym wpisie blogowym zajmiemy się zabawami karnawałowymi dla dużej grupy dzieci. Bale karnawałowe to stały punkt w kalendarzu każdego animatora. Nazywamy to nawet sezonem karnawałowym.
A i nauczycielom temat również jest nieobcy, często otrzymując zadanie zorganizowania zabawy karnawałowej dla dzieci.
Mam nadzieję zatem, że ten wpis okaże się pomocny wszystkim osobom pracującym z dziećmi.
Co znajdziesz we wpisie:
- Przykładowe tematy na bal
- Pomysły na zabawy taneczne
- Harmonogram balu karnawałowego
Przykładowe tematy na bal
Na początek zastanówmy się czy chcemy nadać tematykę naszemu balowi. Jeśli się zdecydujemy na jakąś, z pewnością będzie to wymagać więcej pracy, ale za to efekt będzie niesamowity. A jeśli pracujemy z grupą dzieci przez kilka lat, wtedy żaden bal nie będzie podobny do poprzedniego. Wybierając tematykę nadajemy kierunek dekoracjom, przebraniom dzieci oraz planowanym zabawom i atrakcjom.
Kilka pomysłów na tematykę balu:
- Postacie z bajek: na balu z pewnością pojawią się superbohaterowie, księżniczki, ale też ulubione postaci z aktualny bajek, oglądanych przez dzieci
- Magiczny bal, tutaj zaprosimy do zabawy czarodziejów, wróżki, smoki, jednorożce, syreny czy też bohaterów z Harrego Pottera lub Alicji w Krainie Czarów
- Bal w kolorach tęczy – sala może być udekorowana na bardzo kolorowo lub każda część sali w innym kolorze, a dzieci mogą ubrać się w swój ulubiony kolor.
- Bal Piratów – Dzielni Piraci i Piratki zapraszam Was do szalonej zabawy, w trakcie której odnajdziemy skarb!!!
- Kosmiczny Bal – na takim balu spotkają się astronauci oraz kosmici w otoczeniu planet, statków kosmicznych oraz rakiet
- Bal w środku dżungli – dzieci przebrane są za zwierzątka, a dekorację stanowią rośliny i ogrom koloru zielonego
Teraz przejdziemy sobie do konkretnych pomysłów na zabawy dla dużej grupy dzieci.
Kto z kim tańczy. Zabawę możemy przeprowadzić na balu, podczas którego dzieci są poprzebierane. Dzieci siedzą w kole, włączamy muzykę, a prowadzący wymienia, kto będzie tańczył, np. Tańczą superbohaterowie z motylami, Tańczą Elzy z Wednesday, dołączają piraci itd. Jeśli przebrań nie ma, możemy wcześniej poprosić dzieci, aby sobie wyobraziły, że sa jakąś postacią, zwierzątkiem lub bohaterem ulubionej bajki. Prowadzący ma utrudnione zadanie, ponieważ będzie zgadywać, kto może tańczyć. Z pewnością wzbudzi to wiele emocji u dzieci. Zanim jednak rozpoczniemy zabawę, upewnijmy się, że na pewno wszyscy coś wybrali. Dzieci piszące, notują na kartkach, a potem, gdy wstają do tańca pokazują, że rzeczywiście napisały daną postać.
Limbo. Już niemal klasyka, znana i lubiana. Do zabawy oprócz muzyki, potrzebujemy drążka lub liny. Dzieci ustawiają się w rządku. Dwie osoby trzymają linę. Każde dziecko musi pod tą liną przejść dowolną techniką, tak aby jej nie dotknąć. Przy każdej rundzie obniżamy coraz niżej, aż dzieci się czołgają. Limbo może mieć różne modyfikacje:
- Dzieci przechodzą pojedynczo
- Dzieci przechodzą parami, trzymając się za ręce
- Przechodzi cała grupa
- Potrzebujemy dwóch drążków. Jeden na górze, drugi na dole. Podczas gdy jeden się obniża, drugi się ponosi, aż wreszcie powstanie nam wąska szczelina przez którą trzeba się przecisnąć
- Na moich zimowych półkoloniach zrobiliśmy nawet limbo na lodowisku
- Limbo górą. Zadaniem dzieci jest przejść nad tyczką. zaczynamy od tyczki położonej na podłodze, potem stopniowo unosimy. Oczywiście, najwyższy poziom osiągną dzieci najwyższe, co będzie sprawiedliwe, jeśli wcześniej bawiliśmy się w tradycyjne limbo. W tradycyjnym największe szanse mają najdrobniejsze dzieci, które z kolei nie sięgną tak wysoko w odwróconym limbo jak dzieci najwyższe.
Przyklej się. Na stop w muzyce, prowadzący mówi, do kogo/czego mamy się przykleić. To mogę być elementy wystroju sali, przedmioty, ale też osoby. Możemy dodawać część ciała, np. nosem do ściany, biodrem do czegoś zielonego. Jeśli chodzi o osoby, to mogą być polecenia, np. kogoś, kogo lubisz, kto jest podobnego wzrostu lub, kto ma na sobie strój księżniczki, kto ma opaskę lub muszkę. Możemy też sklejać konkretną liczbą osób, np. 5 osób skleja się za ręce, dzieci utworzą grupy, które dalej mogą tańczyć w tych kółkach i przechodzimy do kolejnej zabawy. A jeśli mamy odwagę, możemy na koniec powiedzieć, przyklej się do kogoś kto ma… i to musi być cecha, którą mamy tylko my, np. ktoś kto ma mikrofon. A kiedy dzieci zaczynają do nas biec, my uciekamy przed nimi w panice. Gdy nas wreszcie dopadną, to nie tylko jesteśmy odrobinę poturbowani i zakleszczeni, ale też mamy świetne, pamiątkowe zdjęcia.
Komary. Włączamy rytmiczną muzyką. Dzieci tańczą, prowadzący mówi i pokazuje, gdzie jest komar. Klaszczemy nad głową, z prawej, lewej, na dole, pod kolanem itp.
Układ taneczny. Dzieci dzielą się na grupy. Zadaniem drużyn jest ułożenie własnego układu tanecznego i zaprezentowanie go do ulubionej piosenki. Tą zabawę możemy zakończyć nasz bal, nagradzając występujących. Układ powinien być przez dzieci przygotowany jeszcze przed balem.
Przechodzimy teraz do ostatniego punktu tego artykułu. Poniżej znajdziesz przykładowy program balu karnawałowego:
- Uroczyste rozpoczęcie
- Pokaz przebierańców – na czerwonym dywanie dzieci prezentują swoje stroje w rytm muzyki.
- Zabawa integracyjna
- Prowadzone układy taneczne dla dzieci
- Swobodny taniec dzieci
- Taniec na siedząco na wyciszenie
- Poczęstunek, przy okazji poczęstunku możemy zrobić konkurs cytrynowego uśmiechu. Każdy kto wgryzie się w cząstkę cytryny i potem szeroko się uśmiechnie otrzymuje order cytrynowego uśmiechu.
- Układy taneczne na siedząco, na rozruszanie po posiłku
- Zabawy przy muzyce, zabawy taneczne
- Praca plastyczna, typu tworzenie masek, karnawałowych kotylionów, ozdabianie koron
- Pokaz talentów – przygotowany wcześniej przez dzieci
- Podziękowanie za udział w balu, rozdanie upominków, dyplomów, balonowych figurek
Organizacja balu karnawałowego dla 100 dzieci to z pewnością duże wyzwanie, wymagające ogromu pracy, ale również niesamowita satysfakcja oraz okazja do wspaniałej zabawy. Życzę Ci powodzenia w organizacji balu i oczywiście udanej zabawy!
A jeśli chcesz jeszcze więcej inspiracji to zapraszam Cię do udziału w moim bezpłatnym szkoleniu online, pt. “Kreatywne pomysły na bal karnawałowy dla dzieci”, który odbędzie się 19 stycznia o godz. 19:00.
Na to szkolenie możesz zapisać się TUTAJ