Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawy w tematyce Unii Europejskiej

zabawy w tematyce europejskiej

Witajcie Drodzy nauczyciele, animatorzy i wszyscy, którzy poszukują kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci!

Dzisiaj przygotowałem dla Was specjalny wpis na temat Unii Europejskiej. Znajdziecie w nim garść ciekawostek, a także propozycje na zorganizowanie Dnia Unii Europejskiej z Waszymi podopiecznymi

Ciekawostki o Unii Europejskiej:

 • 1 maja 2004 – przystąpienie Polski do UE
 • Flaga UE ma niebieskie tło i 12 złotych gwiazd ułożonych w kółko
 • W Unii jest 27 państw, w 20 walutą jest euro
 • Parlament Europejski znajduje się w Brukseli
 • Maskotką Unii Europejskiej jest niebieska stonoga Syriusz
 • Między krajami Unii można podróżować bez kontroli na granicach, jak po jednym wielkim kraju.
 • 9 maja obchodzony jest Dzień Europy
 • Parlament Europejski znajduje się w stolicy Belgii – Brukseli

Pomysły na zabawy w tematyce Unii Europejskiej

 1. Warsztaty kulinarne. Dzielimy dzieci na grupy. Przygotowujemy kilka stanowisk, tyle ile planujemy mieć grup. Na każdym stanowisku umieszczamy flagę oraz kilka produktów, charakterystycznych dla danego kraju. Zadaniem dzieci jest przygotowanie potraw, używając tych produktów. Kulminacyjnym punktem wydarzenia jest degustacja.

 2. Unia Europejska. W koszyczku mamy karteczki z nazwami państw należących do Unii oraz ich stolicami. Dzieci losują, a następnie szukają się parami: państwo i stolica. Kiedy już się odnajdą, podchodzą do stolika, gdzie leżą flagi państw członkowskich, szukają swojej i wspólnie ją kolorują. Dla młodszych dzieci zamieszczamy na karteczkach flagi i dzieci szukają się parami. Mówimy dzieciom jaka jest dokładna liczba państw członkowskich, w zabawie używamy tyle, ile mamy par dzieci. (Zabawa pochodzi z książki: Poznaj Europę przez Zabawę. 250 zabaw z grupą dzieci).

 3. Syriusz. Dzieci kolorują obrazek z Syriuszem, mogą używać kolorów z flagi wybranego kraju. Zabawa w Syriusza. Dzieci ustawiają się jak do pociągu, ale pomiędzy brzuch a plecy kolegi wkładają balon. W ten sposób powstała gąsienica Syriusz, która porusza się w rytm muzyki. Możemy w ten sposób odwiedzać różne kraje. (Zabawa pochodzi z książki: Poznaj Europę przez Zabawę. 250 zabaw z grupą dzieci).

 4. Podróż do… Na podłodze rozkładamy kartki z nazwami państw oraz ich stolicami, mniej więcej zachowując rzeczywiste położenie na mapie Europy. Te same stolice piszemy na karteczkach i wrzucamy do pojemnika. Dziecko losuje stolicę i musi do niej dotrzeć skacząc po kartkach, czyli  innych państwach. Nie może dotknąć podłogi.

 5. Przewodnik turystyczny. Dzielimy dzieci na grupy. Każda grupa losuje jedno państwo. Ich zadaniem jest przygotowanie przewodnika na temat zabytków w wylosowanym kraju. Jeśli wcześniej dzieci nie edukowały się na temat turystyki w Europie, przydatne będą książki, gazety, wydruki z internetu.
  Przewodnik może mieć różne formaty:
 • Przewodnik w wersji papierowej. Dzieci rysują zabytki, jeśli potrafią piszą kilka słów na ten temat i zszywamy wszystko w formacie książki. Zanosimy do biblioteki i nasze przewodniki ląduje na półce, będą służyć innym.
 • Przewodnik w wersji filmowej. Dzieci przygotowują ciekawostki na temat wylosowanego kraju, rysują lub wyklejają zabytki, przebierają się, przygotowują muzykę a także kilka fraz  w języku obcym. Następuje prezentacja przed zgromadzonymi. Jeśli mamy możliwość całość nagrywamy, montujemy i następnego dnia wyświetlamy na projektorze.
 • Przewodnik w rzeczywistości. Przenosimy się w wyobraźni do innego kraju. Dzieci wcielają się w rolę przewodnika. W grupie zmieniają się tak, aby każdy miał szansę zostać przewodnikiem. W różnych miejscach sali wieszają zabytki i rozpoczynamy oprowadzanie. Pamiętając, że oprócz ciekawostek na temat zabytków trzeba jeszcze wprowadzić turystów w atmosferę danego kraju, opowiedzieć coś o pogodzie, lokalnej kuchni czy przyrodzie. Jeśli mamy możliwość, dzieci mogą zbudować zabytki z klocków, np. Lego.

Mam nadzieję, że te pomysły okażą się przydatne w Twojej pracy, a dla dzieci będą interesującą i atrakcyjną propozycją zabawy i nauki jednocześnie. 

 A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej pomysłów na zabawy w tematyce europejskiej, to pamiętaj o mojej książce: Poznaj Europę przez Zabawę, gdzie znajdziesz 250 zabaw z grupą dzieci właśnie w tej tematyce. Książka pomogła już setkom osób zorganizować Dzień Podróżnika. Z pewnością, pomoże też Tobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *