Opublikowano Dodaj komentarz

Dzień Barbie

Dzień Barbie

W kalendarzu świąt nietypowych Święto Barbie wypada 9 marca.

To właśnie tego dnia w 1959 r. na targach zabawek w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawił się prototyp lalki, który stworzyła Ruth Handler.

Był to prawdziwy przełom w świecie zabawek dla dziewczynek, które wcześniej bawiły się lalkami bobasami. Tymczasem pojawiła się lalka wyglądająca jak dorosła kobieta, ideał piękna. Ruth wpadła na ten pomysł, obserwując swoja córkę Barbarę podczas zabawy. Dziewczynka bawiąc się swoimi papierowymi lalkami nadawała im role dorosłych. Ruth uznała, że brakuje zabawek przedstawiających dorosłych i opowiedziała o tym mężowi, który jednak na początku nie zapałał entuzjazmem. Ruth jednak mocno wierzyła w swój pomysł i wreszcie dopięło swego.

Lalka o pełnym imieniu Barbara Millicent Roberts odniosła niebywały sukces.

Barbie przez te wszystkie lata miała wiele imion, przyjaciół, zawodów, uprawiała różne sporty, mieszkała w wielu miejscach, poruszała się różnymi środkami transportu, miała różne fryzury oraz kolory skóry. Przyjmowała również baśniowe formy: księżniczki, syrenki, wróżki.

Wreszcie pojawiła się również kolekcja Shero, przedstawiająca prawdziwe, niezwykłe kobiety. które zmieniają oblicze świata. Do tego zaszczytnego grona dołączyły również Polki: Martyna Wojciechowska, Anita Włodarczyk oraz Iwona Blecharczyk.

Mimo wielu kontrowersji i krytyki, niezmiennie Barbie podbija serca małych dziewczynek, a wśród tych starszych wywołuje falę sentymentu.

Ostatni produkcja filmowa ponownie rozbudziła zainteresowanie tematem Barbie.

Dlatego w tym wpisie blogowym podrzucam kilka propozycji na Dzień Barbie.

Zabawa integracyjna. Włączamy piosenkę LIZZO – Pink. Dzieci dobierają się w pary i tańczą. Na sygnał prowadzącego, np. gwizdek, następuje zmiana pary. Z czasem zmiany robimy coraz szybciej, a dzieci muszą pilnować, aby nie tańczyć dwa razy z tą samą osobą. Podczas zabawy witamy się słowami jak w filmie: Cześć Barbie, Cześć Ken lub po angielsku: Hey Barbie, Hey Ken.

Wyzwanie Kena – będziemy pracować nad naszymi muskułami. Ustawiamy tor przeszkód. Zadaniem dzieci jest pokonanie toru w jak najszybszym czasie. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci będą chciały powtórki, aby poprawić swoje wyniki, oczywiście pozwólmy im na to. W ten sposób pokazujemy, że ćwiczenia poprawiają naszą sprawność. 

Aerobik Barbie. Tym razem poćwiczymy sprawność w stylu Barbie. Włączamy podkład muzyczny, np. Aqua “Barbie” i rozpoczynamy ćwiczenia:

 • mocno machamy prawą ręką
 • mocno machamy lewą ręką
 • machamy obiema rękami na wysokości klatki piersiowej
 • podnosimy wysoko ręce i machamy nad głowami
 • chodzimy po kole na samych paluszkach
 • nie zginając kolan robimy skłon do przodu
 • i oczywiście szpagat na koniec, kto jak umie 🙂 

Praca plastyczna dowolną techniką: Jak dzieci rozumieją hasło z filmu: Barbie has a great day every day (Barbie ma świetny dzień każdego dnia), pamiętając, że to my dzisiaj jesteśmy Barbie.

Poczęstunek (inspiracja z filmu): gofry w kształcie serduszka z bitą śmietaną. W zdrowszej wersji z jogurtem naturalnym i owocami.

SPA. Przygotowujemy kilka stanowisk, na których nasze Barbie będą korzystać z upiększających zabiegów. Propozycje stanowisk:

 • malowanie paznokci lakierem dla dzieci
 • zaplatanie kolorów warkoczyków lub przewiązanie na włosach różowej wstążki
 • malowanie buziek atestowanymi farbkami i ozdabiane cekinkami, ewentualnie zestaw do makijażu dla dzieci
 • położenie ciepłego ręcznika na twarzy
 • nakładanie kremu dla dzieci na twarz i ogórków na oczy
 • moczenie stópek w ciepłej wodzie z płatkami kwiatów i gładkimi, białymi kamieniami
 • tworzenie biżuterii

Przygody Barbie. Dzieci dzielą się na grupy. Każda z grup ma zadanie przygotować występ, w którym przedstawią jedną z przygód Barbie. Aby ułatwić dzieciom zadanie, możemy wyświetlić kilka zdjęć i pokazać, jakie modele lalek się ukazały. Dzieci mogą wybrać Barbie o dowolnym zawodzie, wykonującą dowolny sport czy w dowolnej formie, np. Dzień z życia Barbie Weterynarz albo Barbie Syrenki. Możemy też przypomnieć jakie imiona mieli jej przyjaciele oraz rodzina. Barbie w czasie swojego istnienia miała ponad 50 zwierzaków, one również mogą pojawić się w tej inscenizacji. Atrakcyjności zabawie dodadzą przebrania. Jeśli każda dziewczynka przyniosła ze sobą Barbie, wówczas taką scenkę możemy odegrać w formie teatrzyku kukiełkowego, czyli wprowadzamy zabawę, w którą dziewczynki zawsze się bawią z lalkami.

Pokaz mody: Dziwna Barbie. Dzieci bawią się w grupach. Każda grupa otrzymuje worek losowych ubrań i gadżetów. Należy wybrać jedną lub kilka chętnych osób i przebrać je w ubrania, tak aby stworzyć Dziwną Barbie. Odpowiedni makijaż, wykonany atestowanymi kosmetykami lub farbkami do twarzy i Dziwna Barbie jest gotowa aby zaprezentować się na czerwonym dywanie. Włączamy muzykę, Dziwne Barbie zapraszamy do pokazu, a prowadzący przez mikrofon zabawnie komentuje pojawiające się kreacje. Krótkie wyjaśnienie dla tych, którzy nie oglądali filmu… Dziwna Barbie to Barbie po przejściach… Czyli taka, której właścicielka obcięła włosy, pomalowała twarz, rozłożyła nogi do szpagatu i cisnęła w kąt.

Playlista Barbie. Poniżej podrzucam piosenki z filmu Barbie (2023) oraz z bajek o Barbie. Okażą się przydatne jako podkład do zabaw. Możemy również zakończyć nasze spotkanie mini balem Barbie, pozwalając dzieciom na swobodny taniec do muzyki Barbie, z różowymi balonami w otoczeniu pastelowej dekoracji.

 • „Here I Am” z filmu „Barbie: Księżniczka i piosenkarka”
 • „Connected” z filmu „Barbie i diamentowy pałac”
 • „Shooting Star” z filmu „Barbie: Mariposa i bajkowe księżniczki”
 • „To Be a Princess” z filmu „Barbie i różowa baśń”
 • „If You Love Me for Me” z filmu „Barbie: Jej królewska wysokość”
 • Lizzo “Pink” : Barbie (2023)
 • Dua Lipa “Dance The Night”: Barbie (2023)
 • Ryan Gosling “’I’m Just Ken”: Barbie (2023)
 • Aqua “Barbie Girl”
 • Ryan Gosling – Push 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *