Opublikowano 4 komentarze

Zabawy z dziećmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich

Zabawy z dziećmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich

Dzisiaj zapraszam Cię do gościnnego wpisu blogowego. Tym razem ja nie jestem autorką poniższych pomysłów, ale moja przyjaciółka Malwina, która jest terapeutką i pracuje z osobami niepełnosprawnymi. 

Zapraszam do czytania, nawet jeśli nie pracujesz z dziećmi na wózkach na inwalidzkich. Większość zabaw jest uniwersalna.

     Dzieci uwielbiają zabawę! Zabawa rozwija wyobraźnię, odpręża, uczy i pomaga w nawiązywaniu relacji z innymi. Pomaga odnaleźć radość! Każde dziecko ma prawo do zabawy. Dziecko z niepełnosprawnością ruchową również, jednak organizując zabawy musimy uwzględnić kilka dodatkowych czynników. Wbrew pozorom możemy zorganizować sporo zabaw ruchowych, wszystko zależy od naszej grupy podopiecznych i naszej otwartości oraz elastyczności.

  Wybierając zabawy ruchowe musimy uwzględnić, czy dziecko swobodnie włada kończynami górnymi, jak również inne niepełnosprawności sprzężone. Jak zawsze wszystko zależy od naszej grupy i naszych pomysłów – ale o to nie musicie się martwić – bo mamy kilka w zanadrzu!

Zabawy z chustą animacyjną na wózkach inwalidzkich:

– Graj w gry, takie jak robienie fal, odbijanie piłek lub strzelający popcorn na chuście.

Sztafeta na wózkach:

– Stwórz tor wyścigowy sztafety z różnymi stacjami.

– Dzieci mogą ścigać się na wózkach inwalidzkich, mijając przedmioty lub wykonując zadania na każdej stacji.

Balonowa siatkówka na wózku inwalidzkim:

– Ustaw siatkę lub linę w wyznaczonym obszarze, na odpowiedniej wysokości

– Dzieci mogą grać w siatkówkę, siedząc na wózkach inwalidzkich, uderzając balonem w tę i z powrotem nad siatką. Możemy każdemu dziecku wręczyć miecz balonowy, który zwiększy zasięg ruchowy naszych uczestników.

Bule

Spróbuj rzucić piłkę w  kierunku białej kulki. Poprawiaj swą celność przy każdym kolejnym rzucie!

Artystyczny portret

Rozciągnij folię streczową  na wysokości twarzy uczestników. Usadź osoby po obu stronach przezroczystej folii. Rozdaj kilka kolorowych markerów. Zadaniem uczestników jest namalować portret osoby, po drugiej stronie streczu.

 Gąsienica

Gąsienica to bardzo długie stworzenie ale to jej nie przeszkadza w zgrabnym poruszaniu się. Ustaw uczestników w rzędzie i wydając polecenia zmieniaj kierunek ruchu gąsienicy, tak by poszczególne jej człony poruszały się jeden za drugim bez rozerwania się! Inaczej nie przeobrazi się ona w pięknego motyla!

Gra w kości

Z dużego tekturowego pudełka przygotuj kostkę do gry. Spróbuj wyrzucić jedynkę przy jak najmniejszej liczbie rzutów. Wygrywa ten, kto pierwszy wyrzuci pożądaną przez prowadzącego liczbę oczek.

Korona Ci z głowy nie spadnie

Trudno jest być królem i nie zgubić korony, zwłaszcza, gdy król ma tyle do zrobienia. Dzieci przemieszczają się na wózkach starając się przy tym, nie upuścić przedmiotu na głowie. W międzyczasie wykonują zadania prowadzącego.

(Wersja 2  – Taniec z koroną tańczą w rytm różnych gatunków muzycznych nie upuszczając korony z głowy!)

Wyścigi w rzędach 

Podawanie piłki w rzędach

-górą

-bokiem z lewej

-bokiem z prawej

Kręgle

Uczestnicy stoją w równej linii od kręgli. Uderzając wózkiem w piłkę, wprawiają ją w ruch próbując strącić jak największą liczbę kręgli za jednym razem. W innym wariancie mogą rzucać piłką bezpośrednio w kręgle.

Lawina

Uczestnicy są przykryci dużą płachtą materiału lub chustą animacyjną. Próbują się spod niej wydostać na zewnątrz.

Lodowe rzeźby

Dzieci tańczą przemieszczając się na wózkach lub w miejscu, gdy muzyka cichnie zastygają w lodowe rzeźby –  nie mogą się zatem poruszyć.

Ogonki

Doczepiamy do wózków długie ogonki z bibuły. Dzieci przemieszczają się próbując najechać i zerwać ogonek pozostałych zawodników, chroniąc przy tym jego własny. Trzeba być czujnym.

Poligon

Czy są z nami prawdziwi żołnierze? Dwie osoby trzymają linę. Uczestnicy umieszczeni w rzędzie przejeżdżają pod liną, która opuszcza się coraz niżej. Czy cała drużyna zaliczy tą misję?

Przenoszenie uzbrojonego ładunku

Zawody drużynowe lub indywidualne na zaliczenie zadania. Uczestnik przesuwa wózkiem tekturowe pudełko umieszczone na równym podłożu. Musi to zrobić bardzo ostrożnie, bo na nim znajduje się uzbrojony ładunek – zakręcona butelka z wodą (im mniej wody w butelce, tym mniej stabilna). Należy ją przemieścić w bezpieczne miejsce, wyznaczone przez prowadzącego. Teraz ładunek można już zdetonować! Poprzez energiczne uderzenie wózkiem w pudło.

Raz dwa 3 baba jaga patrzy

Tym razem wersja dla zmotoryzowanych, wybieramy jedno dziecko- które odwraca się tyłem do pozostałych dzieci, umieszczonych na linii start, Gdy Baba Jaga liczy do trzech dzieci zbliżają się do  niej, na trzy – odwraca  się. Wtedy uczestnicy zastygają w bezruchu, inaczej wracają na linię startu.

Autorką wpisu blogowego jest: Malwina Skrońska

P.S. Podziękujmy Malwinie w komentarzach 🙂

4 komentarze do “Zabawy z dziećmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich

  1. Dzień dobry…Bardzo ciekawe zabawy dla dzieci na wózkach i chociaż takich dzieci na razie nie mam pod opieką ,to i tak warto wiedzieć w przyszłości. , Mam natomiast publikację POZNAJ EUROPE PRZEZ ZABAWE i zamierzam ją wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w przedszkolu. Gratuluję pomysłów i kreatywności..
    Pozdrawiam serdecznie .Magda Zaidlewicz

    1. Ślicznie dziękuję Madziu. Buziaki :-*

  2. Bardzo fajne zabawy. Serdecznie dziękuję.

    1. Dziękuję ślicznie Alu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *