Zabawy Pana Kleksa… hmm… Czy pamiętasz niesamowite przygody Adasia Niezgódki z „Akademii Pana Kleksa”? Ta wspaniała opowieść, stworzona przez Jana Brzechwę, wciąż inspiruje dzieci i dorosłych do odkrywania świata wyobraźni. Ostatnio, dzięki nowemu filmowi, zainteresowanie historią Pana Kleksa znów wzrosło.
W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma pomysłami na zabawy w tematyce Akademii Pana Kleksa. Zabawy Pana Kleksa nie tylko przeniosą Twoich podopiecznych do świata pełnego przygód, ale również rozwijają ich kreatywność, umiejętności manualne i ruchowe. A zatem ruszamy w podróż do magicznej szkoły, gdzie wszystko jest możliwe, a zwierzęta są szczęśliwe! Zapraszam do lektury i wspólnej zabawy!
Zabawa integracyjna
Imię. Dzieci na kartkach rysują tyle piegów, ile liter ma ich imię. Składają kartki i wrzucają do pojemnika. Następnie losują i starają się dopasować liczbę piegów do imienia któregoś z uczestników. Piegowate zapisy muszą pasować, ale nie muszą trafić do swoich pierwotnych właścicieli. Następnie dzieci mogą łączyć się w grupy po takiej samej ilości kropek. Sprawdzimy, kto ma najdłuższe imię, kto najkrótsze, a jakiej długości imion jest najwięcej.
Zabawa plastyczna
Lusterka snów. Dzieci przypominają sobie jakiś swój zwariowany sen lub wymyślają sen, który chciałyby, żeby im się przyśnił. Następnie symbolicznie malują sen na folii aluminiowej, którą przyklejamy do czarnego arkuszu papieru, w taki sposób, aby wokół folii powstała czarna ramka. Przy pomocy brokatu, cekinów lub brokatowego papieru kolorowego, dzieci dekorują czarną ramkę, tworząc swoje lusterka snów.
Zabawa edukacyjna
W różnych miejscach sali umieszczamy koperty z pytaniami dotyczącymi książki Jana Brzechwy: Akademia Pana Kleksa. Koperty są ponumerowane. Dzieci bawią się pojedynczo lub w parach. Każda para otrzymuje kartkę, na której będą zapisywać odpowiedzi. Zadaniem dzieci jest odnalezienie kopert, zapisanie numeru oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie.
Oto przykładowe pytania dotyczące książki:
- Jak miał na imię pan Kleks? (Ambroży)
- Jak miał na imię ptak, przyjaciel Pana Kleksa? (Mateusz)
- Kto jest autorem książki: Akademia Pana Kleksa? (Jan Brzechwa)
- Jaki raj odwiedził Adaś? (Psi Raj)
- Jaką fabrykę odwiedziły dzieci? (Fabryka Dziur i Dziurek)
- Jakie owady zaatakowały Akademię? (muchy)
Zabawa ruchowa
Wilki. Wyznaczamy jedną osobę na wilka, pozostali przeistaczają się w szpaki. Latają swobodnie po sali i zbierają guziki, które muszą zanosić do swoich gniazd (rozłożone szarfy lub hulahop).
Jednak kiedy usłyszą wycie wilków, muszą rzucić guziki i zastygnąć. Wkracza wilk, który zbiera porozrzucane guziki i sprawdza, czy nikt się nie poruszył.
W tej zabawie dzieci muszą się starać, aby jak najszybciej i jak najczęściej zanosić guziki do gniazd.
Zabawa podróżnicza
Z wizytą u doktora Paj-Chi-Wo. W naszej przygodzie dotarliśmy do Chin, gdzie szukamy doktora Paj-Chi-Wo. Doktor zostawił dla nas list z zadaniem do wykonania. Przy pomocy pałeczek, dzieci próbują podnieść guzik i włożyć go do miseczki.
Zakończenie
Przysmaki Pana Kleksa. Na zakończenie naszej przygody w Akademii, Pan Kleks zaprasza na poczęstunek. Ulubionym przysmakiem Pana Kleksa były motyle, a gotować lubił z kolorowych szkiełek.
Dzieci układają na talerzach motyle z owoców, a dekorują je szkiełkami, czyli galaretką.
Co dalej?
Mam nadzieję, że te pomysły na zabawy w tematyce Akademii Pana Kleksa przydadzą Ci się w Twojej pracy z dziećmi.
Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej niezwykłych zabaw inspirowanych przygodami Pana Kleksa, zapraszam po niesamowity, pełen inspiracji i dodatkowych materiałów pakiet „Z wizytą u Pana Kleksa”.
Co wchodzi w skład pakietu:
🟠 Ebook z propozycjami zabaw dla różnych grup dzieci. Zabawy są bardzo różnorodne, aby każdy znalazł coś dla siebie. Grupy małe, duże, młodsze i starsze dzieci, zabawy w pomieszczeniach i w terenie, eksperymenty, zabawy plastyczne, ruchowe, integracyjne i oczywiście pobudzające kreatywność. Wszystkie w tematyce Pana Kleksa
🟡 Bingo obrazkowe, nawiązujące do tematyki Akademii. Jedna rozgrywka zajmuje około 45 minut
🟢 Memory dla wyciszenia
🔵 Zestaw łamigłówek tematycznych, które możecie wykorzystać do zabawy indywidualnej, jako upominki lub do zorganizowania teleturnieju
🟣 Dyplomy za udział w Dniu Akademii, Bingo i w Teleturnieju
⚪ Quiz, składający się z 54 pytań do wykorzystania w Teleturnieju, jako zabawa terenowa, egzamin końcowy w Akademii czy też poszukiwanie złotych motyli kreatywności. Wykorzystasz go zarówno jako zabawę, jak i w kontekście edukacyjnym, sprawdzając wiedzę dzieci z lektury. Pytania podzielone są na 3 kategorie: neutralne oraz dotyczące książki, dotyczące filmu.
Pakiet “Z wizytą u Pana Kleksa” zgarnij tutaj:
👉 „Z wizytą u Pana Kleksa – Pakiet eBooków”!
Dziękuję za przeczytanie i życzę Ci wielu wspaniałych chwil z Panem Kleksem!
Chciałabym Pani podziękować za inspirację. Pracuje w bibliotece i co wtorek prowadzimy warsztaty wakacyjne dla dzieci. Po obejrzeniu Pani webinaru o Akademii Pana Kleksa na ostatnich zajęciach wykorzystalam Pani pomysły ( troszkę je dopasowując do grupy którą miałam) I to był strzał w 10. Dzieciaki wcale nie chciały kończyć zabawy. Pozwoliły mi wrócić do pracy dopiero gdy im obiecałam że za tydzień znów przeniesiemy się do Akademii Pana Kleksa 😊
Fantastycznie! Miło mi to słyszeć i bardzo się cieszę, że moje webinary pomagają w pracy z dziećmi! Życzę w takim razie dalszych sukcesów i poczucia satysfakcji z realizowanych projektów! Jeszcze raz dziękuje za ten cudny komentarz!