Opublikowano 16 komentarzy

Zabawy Integracyjne

zabawy integracyjne

Zabawy integracyjne pomagają dzieciom zapoznać się podczas beztroskiej zabawy. Są przydatne w  każdej grupie, niezależnie od wieku czy stopnia znajomości.

Dzięki takim zabawom, dzieci poznają swoje imiona oraz poszerzają wiedzę na swój temat, co pozwoli im znaleźć tematy do rozmów, a także do zawiązania przyjaźni. Zabawy integracyjne zjednoczą grupę na początku zajęć, aktywizują wszystkich uczestników, stwarzają zabawne sytuacje, dają poczucie bycia jedną drużyną i ośmielają jej członków.

W tym wpisie blogowym przygotowałam dla Ciebie zabawy integracyjne i to, aż 10 🙂

 1. Koc. Uczestnicy stoją na kocu, ich zadaniem jest obrócić go na drugą stronę, nie dotykając podłogi. Im więcej osób na kocu, tym zadanie jest trudniejsze. (Zabawa pochodzi z książki (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z Grupą Dzieci).
 2. Kolorowe ciekawostki. Dzieci losują kolorowe piłeczki lub baloniki. Następnie w zależności od wylosowanego koloru wypowiadają się na wcześniej ustalony temat, np. czerwona piłeczka – moje marzenie, niebieska – hobby, żółta – najlepszy przyjaciel, rodzeństwo, zwierzę domowe. (Zabawa pochodzi z książki Poznaj Europę przez Zabawę. 250 zabaw z grupą dzieci).
 3. 10 sekund. W tym czasie musimy przedstawić się jak największej ilości osób, potem pytamy, kto najwięcej imion zapamiętał.
 4. 5 minut. Zadaniem dzieci jest przeprowadzić szybką rozmowę z jak największą liczbą innych dzieci i dowiedzieć się jakie jest ich ulubione zwierzę. Sprawdzamy kto ile zapamiętał. Pewnie niewiele. To spróbujmy jeszcze raz. Tym razem, dodatkowo zadajemy drugie pytanie, dlaczego to twoje ulubione zwierzę. Czy teraz się udało zapamiętać? Pewnie więcej. Morał: kiedy się kimś interesujemy, zapamiętujemy o nim więcej.
 5. Bezludna wyspa. Wybieramy się na bezludną wyspę. Każdy mówi jaki przedmiot weźmie ze sobą, rozpoczynający się od pierwszej litery swojego imienia, np. Mam na imię Martyna i na bezludną wyspę wezmę mapę. W kolejnych rundach możemy odnieść się do ulubionego jedzenia, miejsca, do którego chcielibyśmy pojechać, czy zwierzęcia, o którym marzymy. Np. Mam na imię Martyna. Marzę o małpie, moje ulubione jedzenie to makaron, chcę pojechać na Malediwy.
 6. Maskotka. Do tej zabawy potrzebujemy lubianej przez dzieci maskotki, np. Olafa. Pierwsze dziecko mówi: Mam na imię Ala i daję Olafa Adasiowi. Następne dziecko: Dostałem Olafa od Ali, mam na imię Adaś i daję maskotkę Kasi. Jeśli dzieci nie znają jeszcze swoich imion wtedy pomijamy ostatnie zdanie.
 7. Wizytówki. Aby się przygotować do tej zabawy, potrzebujemy karteczek wielkości wizytówek. Na każdej piszemy imię dziecka. Taki komplet przygotowujemy tyle razy, ile jest dzieci. Każde dziecko otrzymuje komplet wizytówek. Następnie rusza w teren rozdać wizytówki. Przydziela imię do kolegi, ale tak, aby obdarowany nie widział, co jest napisane. Gdy wszystkie wizytówki będą rozdane, sprawdzamy, kto otrzymał najwięcej trafionych wizytówek. Jeśli dzieci znają się lepiej i grupa jest niewielka, możemy przygotować wizytówki z ulubionymi zwierzętami lub zainteresowaniami.
 8. Domino. Prowadzący mówi zdanie: Zapraszam do siebie osobę, która tak jak ja… np. ma brata, gra w koszykówkę, lubi konie itd. Kto pierwszy chwyci za rękę, jest drugą kostką domina, powtarza zdanie i wymienia jakiś inny warunek. Ostatnia osoba zamyka koło.
 9. Nastroje. Przygotowujemy karteczki z ilustracją bądź napisem. Na karteczkach znajdują się różne emocje i nastroje. Dzieci losują karteczki, a następnie mówią zdanie: Mam na imię… zgodnie z nastrojem napisanym na karteczce. Pozostałe dzieci odgadują o jaki nastrój czy stan emocjonalny może chodzić.
 10. Zainteresowania. Dzieci siedzą w kole. Każde z dzieci po kolei wypowiada się na zadany temat, np. ulubiony sport. Następnie dzieci wstają i dobierają się w grupy wg takich samych odpowiedzi. Gdy uda się to zrobić, znów siadamy i poruszamy kolejną kwestię, np. ulubione zwierzę.

Już wszyscy się znamy, wiemy co lubimy robić i wiemy, że razem super spędzimy czas, zatem możemy zabrać się wspólnie do kolejnych zabaw!

A ja przypominam, że jeśli poszukujesz większej ilości zabaw, to z pewnością zainteresują Cię moje książki:

Dzięki tym książkom zapomnisz, co to pustka w głowie przed kolejnym dniem w pracy z dziećmi.

Dziękuję za Twoją lekturę mojego bloga i życzę Ci wspaniałego dnia,

Martyna 🙂

16 komentarzy do “Zabawy Integracyjne

 1. Super zabawy

  1. Ślicznie dziękuję 🙂

 2. Dzisiaj miałam okazję wykorzystać w pracy . Super

  1. Bardzo się cieszę 🙂

 3. Superowe zabawy i bardzo ciekawe.

  1. Dziękuje Alu za komentarz 🙂

 4. Świetne zabawy, tą z kocem wypróbuję dzisiaj. Ciekawe jak poradzą sobie z tym moje 4-latki.

  1. Koniecznie mi napisz jak poszło 🙂

 5. Pani Martyno fajne pomysły na integrację dzieci w grupie

  1. Bardzo dziękuję 🙂

 6. Super.Dziękuję za pomysły.

  1. bardzo dziękuję 🙂

 7. Jak zawsze ciekawe propozycje 🙂

  1. Bardzo dziękuję 🙂

 8. Wkrótce nowy rok szkolny i nowa klasa. Zabawy bardzo się przydadzą na zapoznanie się z dziećmi. Dziękuję!

  1. Niech służą 🙂 Dziękuję ślicznie Ewa za komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *