Zbliża się okres, gdy w naszej pracy z dziećmi dominuje jeden temat – Wielkanoc. To piękny i radosny czas.
Jedni z nas będą budować dni wokół zabaw z Zajączkiem Wielkanocnym, inni skupią się na poszerzaniu wiedzy dzieci na temat tradycji polskich, a jeszcze inni zabiorą swoich podopiecznych w podróż po świecie i przedstawią jak spędza się Wielkanoc w innych krajach.
Ja mam dzisiaj dla Ciebie zestaw kilku zabaw, które mam nadzieję, wesprą Cię w tym okresie. Daj mi znać w komentarzu, czy skorzystasz?
Jaka to potrawa?
Dzieci mają zasłonięte oczy. Dajemy im to spróbowania potrawy wielkanocne. Dzieci odgadują ich nazwy.
Prostsza wersja, dzieci oglądają zdjęcia potraw i odgadują nazwy. Przykłady potraw:
- mazurek
- żurek
- baranek cukrowy
- biała kiełbasa
- jajka
- sałatka jarzynowa
- sernik
- pasztet
- babka drożdżowa
- pascha/wędlina
Poszukiwanie czekoladowych jaj. Dzieci wyruszają na poszukiwanie ukrytych jaj. Jaja są w kilku kolorach. Następnie dzieci łączą się w grupy zgodnie z kolorami jajek i siadają przy stolikach, na których leży duży arkusz papieru. Kiedy już każde dziecko ma jajko i odnalazło swoją grupę, dzieci przystępują do pracy. Na arkuszu papieru tworzą plakat, na którym znajdą się elementy kojarzące się ze świętami. Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta
Zaspany Zajączek. Zajączkowi wszystko się poplątało i już sam nie wie, jakie mamy święta. Czy dzieci zechcą mu pomóc i przypomnieć wszystko, co kojarzy się z Wielkanocą? Dzieci wyciągają z koszyczka różne przedmioty i mówią, czy to jest związany z Wielkanocą czy z innym świętem. Maluchy mogą mieć tylko Wielkanoc i Boże Narodzenie (czapka Mikołaja, palemka, gałązka świerkowa, pisanka, bombka, baranek itp.), a starszakom możemy też dorzucić inne święta, np. klucz (Andrzejki), kartki walentynkowe, laurki na dzień Matki).Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta
Wielkanoc na sportowo:
- Pokonanie slalomy jak zajączek
- Przenoszenie jajka na łyżce do wyznaczonego celu
- Podrzucanie jajkiem, klaśnięcie i złapanie jajka
- Trawienie pistoletem na wodę do kubeczka
Zajęcza norka. Do tej zabawy potrzebujemy tunel animacyjnego lub zbudowanego własnoręcznie z krzeseł i kocy oraz jajek (drewnianych/plastikowych). W tunelu rozrzucamy jajka. Zadaniem zajączka wielkanocnego (dziecko) jest zebrać jak najszybciej wszystkie jajka. Zajączek porusza się na czworaka, a koszyczek popycha przed sobą.
Wielkanocne puzzle. Obrazki przedstawiające tradycje wielkanocne tniemy na 2, 3 lub 3 części. Dzieci losują po jednym fragmencie. Następnie szukają wśród innych uczestników reszty swojego obrazka. Kiedy już obrazek jest ułożony, dzieci prezentują go reszcie i opowiadają, co to jest za tradycja i czy u nich w domu się ją obchodzi.
Wielkanocne piosenki dla dzieci:
Więcej zabaw o tematyce Wielkanocnej znajdziesz w mojej książce:
A na koniec zapraszam Cię do wykonania balonowego królika z niespodzianką dla dzieci:
Bardzo interesujące zabawy warto wykorzystać SUPER
BRAWO
Dziękuję ślicznie za komentarz 🙂
Super zabawy. Najbardziej przypadła mi Wielkanoc na sportowo. Brawo.
Ślicznie dziękuję za komentarz Gosiu 🙂
super zabawy i balonowy zając
Ślicznie dziękuję Ewa 🙂