Opublikowano 24 komentarze

Dzień Klocków Lego

dzień klocków lego

28 stycznia obchodzimy Dzień Klocków Lego. Z tej okazji przygotowałam wpis blogowy, który składa się z trzech części:

 1. Ciekawostki o Lego (wersja trudniejsza)
 2. Fiszki z ciekawostkami o Lego do pobrania (dla młodszych dzieci)
 3. Pomysły na zabawy z klockami Lego.

Zaczynajmy!

Ciekawostki o klockach Lego:

 1. Historia klocków zaczyna się w domu Duńczyka, który nazywał się Ole Kirk Christiansen. Prowadził on zakład stolarski, gdzie produkował drabiny. Gdy w latach 30-tych zmarła mu żona, a warsztat stolarski spłonął, musiał sam zająć się swoimi czterema synami. Pewnego dnia wystrugał dla nich z drewna małą kaczkę. Kiedy zauważył jak bardzo dzieciom podoba się ta kaczuszka, uruchomił jej produkcję. Wreszcie wpadł na pomysł, aby tworzyć drewniane klocki, z których dzieci będą mogły budować zamki. 
 2. W 1947 roku drewno zastąpiono tworzywami sztucznymi, a klocki które dziś znamy produkuje się od 1949 roku.
 3. Nazwa LEGO pochodzi od dwóch duńskich słów: „leg godt”, czyli “baw się dobrze”.
 4. Wszystkie klocki, wyprodukowane od 1958 roku pasują do siebie.
 5. Jeśli weźmiemy dwa klocki LEGO o wymiarach 2×4 to możemy je połączyć na 24 sposoby, z kolei 3 klocki aż na 1060 sposobów.
 6. W 2015 w Mediolanie powstała najwyższa wieża z klocków LEGO na świecie! Miała 35,05 metra.
 7. W 2009 roku w Wielkiej Brytanii zbudowano dom z klocków LEGO. Wykorzystano do tego 3,3 mln klocków! W środku znajdują się meble, wykonane również z klocków. Dom budowało 1200 osób.
 8. Kolejna ciekawa konstrukcja, to zbudowany z klocków samochód Bugatti Chiron, który jeździ z prędkością 20km/h. Samochód budowano przez 13 tys. godzin, zużyto ponad milion klocków, bez użycia kleju. Auto waży aż 1,5 tony. 
 9. Istnieje taki zawód jak: Certyfikowany Profesjonalista LEGO. Taka osoba jeździ po świecie i buduje na zamówienie różne konstrukcje z klocków. Na świecie jest obecnie 21 takich profesjonalistów. 
 10. Obecnie LEGO pracuje nad tym, aby być bardziej ekologiczne. W najbliższych latach klocki mają być produkowane z plastiku pozyskanego z trzciny cukrowej, a plastikowe woreczki zastąpione papierowymi.
   

Wszystkie ciekawostki w formie bardziej przystępnej dla młodszych dzieci znajdziesz w poniższym pliku. 

Fiszki z ciekawostkami możesz rozdać dzieciom, użyć do zabawy, pokazać i omówić lub wyświetlić jako prezentację.

Plik możesz pobrać tutaj:

KLIK

Daj mi proszę znać w komentarzu, czy tego rodzaju materiały do pobierania są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak, będę ich przygotowywać więcej.

Teraz podrzucę kilka zabaw z wykorzystaniem klocków. Oczywiście jeśli nie mamy LEGO, możemy użyć dowolnych klocków. Zabawy są uniwersalne.

Poszukiwania. W sali mamy ukryte klocki. Każde dziecko ma wiaderko. W ciągu określonego czasu, na przykład 1 minuty, musi odnaleźć jak najwięcej klocków. Po upływie czasu klocki liczymy i sprawdzamy komu udało się odnaleźć najwięcej i przechodzimy do drugiej części zabawy. Z  tego, co udało nam się uzbierać budujemy coś. A co? To już zależy od dzieci. Na koniec następuje prezentacja dzieła i wytłumaczenie, co przedstawia.

Budowle z klocków. Dzieci pracują w parach lub małych grupach. Każda grupa otrzymuje wiaderko klocków oraz losuje obrazek z kategorią. Zadanie polega na tym, aby ułożyć konstrukcję, zgodnie z kategorią. Przykłady kategorii: zamek, samochód, zwierzę, owad, robot. Zabawa może przebiegać w większych grupach, wtedy kategorie również muszą być obszerniejsze, np. miasto, ogród, zoo itp.

Klocki edukacyjnie. Klocki mogą nam posłużyć również do nauki matematyki, kolorów w języku polskim lub obcym.

Klocki można dodawać, odejmować, a nawet dzielić. “Mam 4 klocki, podzielę je na dwoje dzieci: Michasia i Zosię. To ile klocków ma Michaś, a ile Zosia?”

Młodsze dzieci możemy prosić o wybranie ze starty po jednym żółtym klocku, starsze niech znajdą 2 żółte i 3 czerwone. Ile razem mają klocków? A jeszcze starsze mogą układać z klocków figury geometryczne oraz tworzyć zbiory. 

Dzieci budują z klocków pociąg, a następnie nazywają po angielsku jakiego koloru są jego wagoniki.

Wyścigi:

 • klocek na głowie;
 • klocek między brodą a szyją;
 • klocek na długiej, drewnianej łyżce;
 • klocek na brzuchu i pozycja raka;
 • dzieci na czworaka – klocki na plecach;
 • sztafeta z przekazywaniem klocka;
 • klocek między kolanami;
 • bieg i zbieranie rozrzuconych na trasie klocków, powrót do drużyny, kolejne dziecko rozkłada klocki, a trzeci uczestnik ponownie je zbiera;

Quiz. Po zapoznaniu się z ciekawostkami o Lego, dzieci mogą przystąpić do quizu. Każde z nich otrzymuje klocek zielony i czerwony. Zielony oznacza: “prawda”, a czerwony: “fałsz”. Prowadzący czyta zdanie, nawiązujące do fiszek, a dzieci pokazują czy to zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Prawidłowe odpowiedzi punktujemy oczywiście klockami. Jeśli mamy taką możliwość, swoje klocki – punkty, dzieci mogą zabrać na pamiątkę.

Wieża. Na zakończenie naszego spotkania z klockami możemy pokusić się o zbudowanie jak najwyższej wieży. Wszyscy razem, w grupach lub indywidualnie. Prawdopodobnie wieże nam się przewrócą, a my przejdziemy do…

Porządki. W kilku miejscach sali ustawiamy wiaderka. Zadaniem dziecka jest podniesienia klocka i bez ruszania się, trafienie do najbliżej stojącego wiaderka.

Życzę Wam wspaniałej zabawy z klockami!

Jeśli ten wpis blogowy jest dla Ciebie przydatny, zaciekawił Cię, pomógł w jakiś sposób w pracy, spodobały Ci się fiszki z ciekawostkami, daj mi koniecznie znać w komentarzu. Będę wiedziała, czy tworzyć więcej takich pomocy.

Zobacz moje książki i ebooki: TUTAJ

24 komentarze do “Dzień Klocków Lego

 1. Bardzo fajny pomysł.

  1. Ślicznie dziękuję za komentarz 🙂

 2. Interesujące ciekawostki, pomysłowe zabawy. Na pewno je wykorzystam w pracy z dziećmi.
  Pozdrawiam

  1. Superancko 🙂

 3. Super wiadomości dla dużych i małych, dziękuję

  1. Bardzo proszę 🙂

 4. Super materiały, bardzo przydatne.

  1. ślicznie dziękuję 🙂

 5. Wielkie dzięki za pomysły na Dzień Klocków Lego. Przymierzam się do realizacji. W grupie mam kilku fanów tych klocków.

  1. Superancko 🙂 Pozdrawiam cieplutko 🙂

 6. Bardzo fajne pomysły. Fiszki z ciekawostkami na pewno się przydadzą 🙂

  1. Bardzo mi miło. Ślicznie dziękuję Olu 🙂

 7. Naprawdę super materiały. ❤

  1. Ślicznie dziękuję Wiolu 🙂

  1. Dziękuję 🙂

 8. Świetne pomysły, na pewno je wykorzystam w najbliższym czasie.

  1. Bardzo się cieszę 🙂

 9. Bardzo przydatne i ciekawe informacje. Świetne pomysły!

  1. Jak zawsze komentarz od Ani 🙂 Dziękuję 🙂

 10. Bardzo dziękuję za pomysły.Mam na świetlicy wielu fanów klocków LEGO i na pewno je wykorzystam.

  1. No to super, że się przyda. Ślicznie pozdrawiam Bożenko 🙂

 11. super materiały

  1. Dziękuję bardzo Agnieszka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *