Opublikowano 10 komentarzy

Dzień Afrykański

dzień afrykański

Zapraszam Cię dzisiaj w podróż do Afryki. Skoro czytasz ten wpis, to pewnie zastanawiasz się nad zorganizowaniem takiego dnia ze swoimi podopiecznymi. Jesteś w dobrym miejscu.

Moim zadaniem jest podrzucić Ci garść inspiracji.

Poniżej znajdziesz 5 zabaw: dwie o zwierzętach, a trzy to zabawy lokalne prosto z Afryki.

 • Fragmenty. Dzieci patrzą na różne ogony, ich zadanie polega na tym, aby odgadnąć, do kogo należy. Młodszym dzieciom możemy pokazać również obrazki zwierząt, tak aby zadanie polegało na dobraniu w pary ogona i właściciela. Kolejne rundy mogą być: obrazki z nogami, uszami, pyskiem, skórą.

 • Jakie to zwierzę? Dzieci otrzymują gazety. Każde z nich wycina kształt zwierzęcia  i przykleja na kartkę. Następnie po kolei dzieci pokazują swoje prace, a pozostali starają się odgadnąć co to za zwierzę.

 • Impala i lew (afrykańska zabawa lokalna). Wyznaczamy dzieci do roli lwa i impali. Oboje mają zasłonięte oczy. Pozostałe dzieci tworzą koło. Wybieramy piosenkę, którą  dzieci w kole będą śpiewać. Lew łapie impalę wewnątrz koła. Kiedy zbliża się do impali, wówczas koło śpiewa głośniej i szybciej, a kiedy są od siebie daleko, wówczas koło śpiewa ciszej, niemalże mrucząc. Lew ma około 1 min. na złapanie impali. Po tym czasie, impala staje się lwem, a do koła wchodzi nowy uczestnik.

 • Kamienie (afrykańska zabawa lokalna). Na ziemi leży 7 małych kamieni. Pierwszy gracz bierze jeden kamień i go podrzuca do góry, w tym czasie podnosi drugi kamień i łapie ten wyrzucony w powietrze, zanim spadnie. Dziecko odkłada obydwa kamienie na ziemię, tym razem podrzuca pierwszy kamień i próbuje zebrać dwa kamienie oraz ten wyrzucony w górę. Gdy się to uda, ponownie odkłada kamienie na ziemię i w kolejnej rundzie podrzuca pierwszy kamień, a próbuje zebrać 3 z ziemi i złapać ten, który został wyrzucony. Sprawdzamy czy dziecko jest w stanie podnieść 6 kamieni. Jeśli to osiągnie pora na drugiego gracza. Gra odbywa się jedną ręką.

 • Zambia. Banyoka – wąż. Jeśli masz możliwość zabawę można zorganizować w terenie, o ile mamy naturalne przeszkody, typu krzaki, drzewka, kamienie. Jeśli nie, to układamy tor przeszkód z pachołków lub krzeseł. Dzieci w dwóch drużynach, siadają na ziemi, trzymając ręce na ramionach dziecka przed sobą, lub w pasie – w ten sposób tworzą węża. Do przodu możemy poruszać się, kołysząc się na boki. Slalom należy pokonać bez rozerwania węża. Jeśli istnieje ryzyko, że dzieci nie powinny brudzić swoich ubrań, wówczas ta zabawa lepiej sprawdza się w pomieszczeniu. Ślady po trawie gwarantowane. 🙂 Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dopełza do mety bez rozerwania węża.

A więcej pomysłów znajdziesz w poniższym nagraniu. Jest to live pt. „Dzień Afrykański”, który przeprowadziłam razem z Moniką Kluzą i Basią Wrzos. 

Napisz mi w komentarzu czy już Dzień Afrykański udało Ci się zrealizować lub czy masz w go planach?

Jeśli szukasz inspiracji, żeby zorganizować Dzień Afrykański lub inne „(Nie)typowe Święta” to polecam:

10 komentarzy do “Dzień Afrykański

 1. Bardzo mi się podobają Pani pomysły na zabawy. Jestem pod wrażeniem Pani kreatywności i energii.

  1. Dziękuję Ci ślicznie Joanno 🙂

 2. O tych zabawach słyszałam i mam notatki, ale teraz gdy mam taką wersję są bardziej czytelne. Najbardziej podoba mi się zabawa „Banyoka”.

  1. Zaglądaj i czerp inspirację 🙂 Dzięki Jola 🙂

 3. Kiedyś zrobię taki Dzień Afrykański, być może w Tygodniu Misyjnym.
  Wpis super,live też był fajny.
  Nie dałam rady niestety obejrzeć go do końca ale oceniam go pozytywnie.

  1. Możesz nadrobić 🙂 Wyżej masz powtórkę – dzieciaki skradły show! 🙂 Dzięki Ala za komentarz

 4. Pomysły bardzo wartościowe i inspirujące, jestem pod wrażeniem Pani pracy!

  1. Ślicznie dziękuję Aniu 🙂

 5. Fajny. Pani śle dobrą energię wszystkim do pracy. Pozdrawiam. Dzięki.

  1. Dziękuję ślicznie Marzeno 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *