Opublikowano 12 komentarzy

Zabawy Taneczne

zabawy taneczne

Taneczne Dzień Dobry!

Skąd pomysł na wpis blogowy o zabawach tanecznych? Jeśli masz moją książkę (Nie)typowe Święta – 600 zabaw z grupą dzieci, z pewnością wiesz, że 29 kwietnia mamy Międzynarodowy Dzień Tańca! Tak…, ja wiem, że w książce masz cały rozdział na temat zabaw tanecznych, ale nie uciekaj jeszcze. W tym wpisie blogowym znajdziesz dodatkowe zabawy, także łącznie z tymi w książce masz już całkiem pokaźny zbiór możliwości 🙂

Przedstawiam – Zabawy Taneczne

„Taniec wychowuje człowieka.
Pomaga osiągnąć równowagę i oswobodzenie, uskrzydla fantazję, odpręża i rozluźnia”
Bernard Wosien

 • Pokazy taneczne. Włączamy muzykę, jedno dziecko pokazuje taneczny ruch, reszta naśladuje… hm… zróbmy z tego show! Wspólnie wybieramy piosenkę, dzielimy ją na tyle fragmentów, ile jest dzieci. Jeśli mamy dużą grupę, wybierzemy 2 lub 3 piosenki. Każde dziecko wymyśla sobie ruch taneczny, pasujący do swojego fragmentu. Starszaki mogą pracować w grupach. Każda grupa otrzyma jedną zwrotkę lub refren. Ponownie dziecko ma swój ruch sceniczny, ale zadaniem grupy jest tak dobrać kolejne kroki, aby stanowiły w miarę spójną całość, aby lekko się przechodziło od jednego kroku do następnego. Na początek robimy próbę lub kilka. Po kolei każdy pokazuje swój ruch, reszta naśladuje. Uczymy się kroków oraz kolejności, w jakiej występują dzieci. Kiedy nadchodzi pora show, dzieci stoją w rozsypce, w odpowiednim momencie każde dziecko wychodzi na środek, pokazuje swój krok, najlepiej przodem do publiczności, reszta naśladuje z łatwością, ponieważ już to wcześniej ćwiczyliśmy. Przebrania mile widziane.
 • Podawanie balona. Jako dziecko uwielbiałam patrzeć jak dorośli bawią się w tę zabawę na weselach. Dzisiaj wciąż ją uwielbiam! Dzieci stoją w kole, włączamy muzykę. Prowadzący daje kilka balonów. Zadaniem dzieci jest podawanie sobie balona lub innego rekwizytu zgodnie z poleceniami prowadzącego, np. kolanami, łokciami, stopami, szyją itp. 
 • Miks muzyczny. Przygotowujemy kilka piosenek, do których dzieci znają “układy”, mam tu na myśli charakterystyczne kroczki. Jeśli mamy możliwość, to tniemy te piosenki i sklejamy w jedno, a jeśli nie, to szybko zmieniamy piosenki. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zatańczenie “układów”. Jakie to mogą piosenki…? Zależy od wieku dzieci i tego, co akurat jest na topie. Z pewnością będzie nam łatwiej, jeśli znamy dzieci i już coś wcześniej z nimi ćwiczyliśmy. Przykłady takich utworów z charakterystycznymi krokami:
 • Baby shark
 • A Ram zam zam
 • Socu Baci Vira
 • Kaczuszki
 • Macarena
 • Taniec Ekipy
 • Gangnam Style
 • Style taneczne. Podobnie jak poprzednio potrzebujemy kilku utworów, które będziemy dość szybko zmieniać. Dzieci mogą tańczyć pojedynczo bądź w parach. Tym razem przeplatamy różne style taneczne, np. balet, walc, tango, kankan, twist, hip hop, samba, country itp. W drugiej rundzie, te same utwory, ale pary mogą otrzymać jakiś rekwizyt, utrudniający taniec, np. piłkę na łyżce, jedna noga w wiadrze lub para stoi na gazetach.
 • Zwariowane koło. Włączamy skoczną muzykę. Dzieci tworzą koło, trzymając się za ręce. Biegną w kole, poruszając się krokiem dostawnym. Na dźwięk tamburyna zmieniają kierunek. Z czasem przyspieszamy zmianę kierunku. (Zabawa pochodzi z mojej książki: (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci.)

I na koniec zapraszam Cię do wspólnego świętowania! Zatańczmy razem jeden z moich ulubionych układów dla dzieci: El Pollito Pio. Ta piosenka istnieje też w wersji polskiej, a jej tytuł to: Kurczaczek

Dość gadania, TAŃCZMY!!!!

Wybierz swoją wersję „(Nie)typowych Świąt”

12 komentarzy do “Zabawy Taneczne

 1. Jak zawsze super inspiracje. Dziękuję 😀

  1. Dziękuję ślicznie Madziu 🙂

 2. Zawsze jestem otwarta na nowe propozycje. Na pewno wykorzystam.
  Pozdrawiam serdecznie

  1. I tak trzeba 🙂 Pozdrawiam cieplutko 🙂

 3. Super inspiracje. Najbardziej podobają mi się pokazy taneczne.
  Chociaż reszta też jest w dechę.

  1. No to bardzo się cieszę 🙂 Dziękuję za komentarz Alu 🙂

 4. Taniec jest najlepszy, łamie bariery i daje dużo radości. Inspiracje i pomysły jak zawsze w punkt
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Dziękuję pięknie Jolu 🙂

 5. Super napewno wykorzystam

  1. Bardzo się cieszę – dziękuję Danusiu 🙂

 6. Super zabawy.

  1. Dziękuję ślicznie Aniu za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *