Opublikowano 16 komentarzy

8 marca Dzień Kobiet 10 marca Dzień Mężczyzn

dzień kobiet

Dzień Kobiet to kolejna ważna data dla osób pracujących z dziećmi, którą połączymy sobie z Dniem Mężczyzn, tak aby wszyscy mieli świetną zabawę.

Jeśli jesteś na tej stronie, to zakładam, że właśnie planujesz zorganizować spotkanie dla dzieci.

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabawy, które oczywiście będą przydatne również przy innych okazjach.

M. Pawlikowska-Jasnorzewska 
”Święto Kobiet”

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów –
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.. 

autor nieznany
Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

Laurka. Przygotowujemy dwie maszyny losujące (np. miski, kapelusze), w jednej są imiona dziewczynek, w drugiej chłopców. Po kolei każdy podchodzi i losuje jedno imię, chłopiec losuje imię dziewczynki, a dziewczynka imię chłopca. Jeśli dzieci nie potrafią czytać, to możemy do kopert wrzucić zdjęcia dzieci lub prowadzący na ucho będzie mówił, kogo udało się wylosować. Następnie każdy przygotowuje laurkę dla wylosowanej osoby. Po wykonaniu wkłada do koperty i okleja zdjęciem lub napisem. Po zakończeniu prac, dzieci obdarowują się laurkami. Można to zrobić tradycyjnie. Dziewczynki stoją w rzędzie, a chłopcy razem podchodzą do nich i wręczają lub możemy dodać element, uczący współpracy, o tym w kolejnej zabawie

Współpraca popłaca. Do tej zabawy niezbędne jest, aby dzieci czytały imiona  na kopertach muszą być przyklejone zdjęcia. Układamy koperty z laurkami imionami (lub zdjęciami) do dołu. Na słowo start każdy szuka swojej laurki. Robi się zamieszanie, a my obserwujemy co się dzieje. Może się zdarzyć, że dzieci same wpadną na współpracę, ale jeśli nie to robimy zabawę stop i tłumaczymy, że szybciej będzie, jeśli zamiast przerzucać koperty w poszukiwaniu swojej, zaczną brać po jednej i przekazywać ją właścicielowi. Tę samą zabawę możemy zrobić z balonami. Balony podpisujemy imionami uczestników, dla zmyłki możemy dać balony nieopisane lub z imionami, których nie ma w grupie i ponownie dzieci muszą odnaleźć swoje i odkrywają, że szybciej znajdą balon jeśli będą je sobie przekazywać niż przerzucać.

Konkurs śmiechu. Zwycięzców możemy wybierać poprzez głosowanie, jury, głośne brawa lub zadbać o to, aby każdy wyszedł z dyplomem za jakiś rodzaj śmiechu. Jak mnie znasz, pewnie wiesz, że jestem zwolenniczką tej ostatniej formy, chociaż wymaga więcej pracy. Jak to zrobić? Potrzebujemy wielu kategorii. Dzięki temu możemy przyznawać dyplomy za zajęcie I miejsca w kategoriej X, za zajęcie II miejsca  w kategorii X, z zajęcie I miejsca w kategorii Y itd. Dodatkowo możemy dodać wśród dziewczynek i wśród chłopców, dzięki czemu mamy dwa pierwsze miejsca w każdej kategorii. Kategorie mogą być wspólne lub z podziałem na chłopców i dziewczynki.

Przykłady kategorii w Konkursie Śmiechu:

 • głośny śmiech;
 • śmiech myszki;
 • śmiech czarownicy lub śmiech czarnoksiężnika;
 • królewski śmiech
 • zabawny śmiech
 • żabi śmiech
 • najszerszy uśmiech (mierzymy linijką)

Tropienie prezentów. Aby przeprowadzić tę zabawę, będą potrzebne upominki, od dziewczynek dla chłopców i od chłopców dla dziewczynek. Zabawę najlepiej przeprowadzić na dworze, np. w lesie lub w parku. Wyznaczamy orientacyjną trasę do przejścia. Najpierw trasą ruszają chłopcy i ukrywają upominki dla dziewczynek. Następnie ruszają dziewczynki i starają się je odnaleźć. Ważne jest, aby odnaleźć wszystkie przedmioty, w przeciwnym wypadku ktoś zostanie bez prezentu. W drugiej rundzie, jeśli mamy możliwość zmieniamy trasę przejścia i dziewczynki chowają upominki dla chłopców. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta).

Coś miłego. Siedzimy w kole. Przydatny będzie rekwizyt w postaci berła, balonu czy też piłki. Dzieci będą przekazywać sobie berło. Wszyscy po kolei wypowiadają jakieś miłe zdanie na temat osoby trzymającej berło. Za co ją lubią, w czym jest dobra, może jest coś, za co ją podziwiamy, może ciekawie opowiada, albo świetnie tańczy, może pomaga chętnie innym i dzieli się zabawkami. (Zabawa pochodzi z książki: (Nie)typowe Święta).

Piosenki na Dzień Kobiet:
https://youtu.be/lx8cCeqpYvw
https://youtu.be/Kdu2-LVEoLs
https://youtu.be/s-VuCIL46Eo
https://youtu.be/XbrIeQUpMmc
https://youtu.be/w_JSttYjgoY

Piosenki na Dzień Chłopaka:
https://youtu.be/tu0EWGslkQg
https://youtu.be/_m86ILIzA1U

Daj mi koniecznie znać w komentarzu, jak Ci się spodobał ten wpis i czy przyda Ci się w pracy.

16 komentarzy do: “8 marca Dzień Kobiet 10 marca Dzień Mężczyzn

 1. Super pomysły – szczególnie WSPÓŁPRACA POPŁACA 😊

  1. Pewnie, że tak Basiu – Dzięki 🙂

 2. Dziękuję Ci kochana za super pomysły 🙂 Z niecierpliwością czekam na kolejne 🙂

  1. Bardzo się cieszę Dorotko 🙂

 3. Świetne pomysły – dziękuję!!!

  1. Polecam się 🙂

 4. Wspaniale! Skorzystam i dziękuję😘💕

  1. Bardzo się cieszę 🙂

 5. Wszystko się przyda. Bardzo dziękuję.

  1. Bardzo proszę 🙂

 6. Mega inspiracja 🥰

  1. Bardzo dziękuję 🙂

 7. Świetne 🙂

  1. Bardzo dziękuję Magdalena 🙂

 8. Wspaniałe pomysły, na pewno skorzystam.

  1. Dziękuję ślicznie Aniu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *