W kalendarzu świąt nietypowych Dzień Smerfa obchodzi się 25 czerwca, ale przecież Wioskę Smerfów możemy odwiedzać dowolnego dnia, nie musimy czekać na ten jeden dzień w roku.
Dlatego mam nadzieję, że ten wpis blogowy okaże się bardzo przydatny dla moich czytelników, niezależnie od pory roku 🙂
Daj mi koniecznie znać w komentarzu, czy już udało Ci się zorganizować Dzień Smerfa lub czy planujesz?
W tym wpisie blogowym znajdziesz garść ciekawostek o Smerfach, podrzucę też kilka pomysłów na zabawy, a na koniec znajdziesz link do filmu, na którym opowiadam jak zorganizowałam Dzień Smerfa, pracując w hotelu w Hiszpanii jako animator.
Zapraszam do lektury!
Ciekawostki o Smerfach:
- Data światowego Dnia Smerfów nie jest przypadkowa. To dzień urodzin Pierrego Culliforda, znanego jako Peyo – twórcy Smerfów.
- Smerfów jest ponad 100, a każdy ma swój własny grzybowy domek.
- W Polsce mówi się, że smerf jest „wysoki na trzy jabłka”, w rzeczywistości to dosłowne tłumaczenie francuskiego idiomu „haut comme trois pommes”, co oznacza „bardzo mały”.
- Imię Klakiera w oryginale to Azrael.
- Małe Smerfy przynosi bocian.
- Wszystkie Smerfy są łyse, z wyjątkiem Smerfetki i Sasetki, które powstały przy użyciu magii.
- W Polsce pierwszy odcinek Smerfów wyemitowano w 1987 roku.
- Smerfetkę stworzył Gargamel. Chciał, aby była zmanipulowały Smerfy tak, aby się skłóciły. Jednak Papa Smerf przemienił ją w przemiłą blondynkę, która postanowiła zostać ze Smerfami i nie wracać do Gargamela.
- Smerfy uzyskują pełnoletniość w wieku 150 lat. Są nieśmiertelne dzięki Kamieniowi Długowieczności zakopanemu pod ich wioską. Papa Smerf liczy sobie 542 lata.
- Posługują się językiem „Smerf”, który polega na zastąpieniu wielu słów odmianami słowa „smerf”. Język ten jest trudny dla ludzi do zrozumienia, co powoduje dezorientację i zawroty głowy.
- Smerfy narodziły się w Belgii, także świetnym pomysłem może być również organizacja Dnia Belgijskiego, podczas którego naszymi przewodnikami po tym kraju będą właśnie Smerfy. Jeśli taki właśnie projekt chcesz zrealizować to świetną pomocą będzie dla Ciebie moja książka: Poznaj Europę przez Zabawę, gdzie Belgii poświęciłam cały rozdział.
Zabawa ze Smerfami
Dzieci odnajdują list od Papy Smerfa. Jest to zaproszenie do Wioski Smerfów na Wielkie Smerfne Party. Z tej okazji Harmoniusz przygotował swoje największe Smerfne Hity, Łasuch upiekł pyszne ciasta ze smerfojagodami, a Smerfetka uczy Smerfy układów tanecznych. Pozostałe Smerfy również bardzo angażują się w przygotowania. Czy dzieci chciałyby im w tym pomóc. Kiedy już wszystko będzie gotowe, rozpoczniemy Smerfne Party!
Aby dostać się do wioski, dzieci muszą odnaleźć na podłodze ślady małych, niebieskich stóp i podążać za nimi.
Gdy docierają do Wioski Smerfów, okazuje się, że czeka tam na nich kilka zadań. Kiedy już uda się je wykonać Osiłek prowadzi dzieci do sali, gdzie czeka na nie smerfny poczęstunek.
A jakie to zadania?
Papa Smerf prosi dzieci o przygotowanie magicznego Eliksiru Zdrowia. I tutaj w zależności od możliwości, dzieci mogą zmiksować w blenderze szpinak, banany i zalać mlekiem oraz sokiem z pomarańczy. Mogą również po prostu rozlać sok do kubeczków i postawić na stolikach. A jeśli dzieci nie przygotowują uczty, to Papa Smerf może zaprosić je do wykonania masy smerfowej:
- mąka ziemniaczana
- balsam lub mleczko do ciała
- farba plakatowa lub akrylowa niebieska
Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy stopniowo balsam do ciała, tak aby składniki nam się połączyły. Dodajemy balsam stopniowo, aż do uzyskania plastycznej masy. Na koniec barwimy wszystko niebieską farbą.
Harmoniusz sprawdzi teraz nasze zdolności muzyczne. Wybieramy Harmoniusza. Pozostałe dzieci dzielimy na grupy. W przypadku młodszych dzieci, tworzymy 2 grupy, a w przypadku Starszaków – 3. Dwie grupy stoją po obu stronach Harmoniusza, trzeci rząd naprzeciwko. Harmoniusz wskazuje, który rząd klaszcze. Musi również wymyślić sposób, jak pokazać, że klaszczą dwa rzędy na raz, a jak, kiedy klaszczą wszyscy razem. Dodatkowo ustaw jakąś skoczną melodią, aby dzieci klaskały do rytmu.
Zgrywus przygotowuje dla wszystkich uczestników Smerfnego Party niespodziankę. Może to być piniata lub Tunel Śmiechu. Uczestnicy stoją w dwóch rzędach, twarzami do siebie, tworząc tunel. Jedno z dzieci ma za zadanie przejść przez tunel, i nie uśmiechać się. Pozostali próbują go rozbawić, robiąc zabawne miny. Możemy też przetestować wersję z łaskotkami.
Smerfetka zaprasza dzieci do zabawy tanecznej. Dzieci dobierają się w pary. Włączamy muzykę, dzieci tańczą. Następnie robimy zmianę muzyki, a dzieci zmieniają pary. Ważne, aby dzieci tańczyły do różnej muzyki, np. walc, hip-hop, rock’n’roll, twist, balet, tango, Macarena, Gangnam Style itp. Muzykę zmieniamy dość szybko, zabawa musi być dynamiczna i nie może trwać zbyt długo.
Ważniak uważa, że zabawa zabawą, ale uczyć trzeba się zawsze. On musi sprawdzić, czy dzieci na pewno mają wystarczającą wiedzę na temat Smerfów, aby móc przebywać w Wiosce. Dlatego musi zadać im kilka pytań:
- Jakiego koloru są Smerfy?
- Jak ma na imię najmłodszy Smerf?
- Co na ramieniu ma Osiłek?
- Po czym poznamy Ważniaka?
- Jakiego koloru jest czapka Papy Smerfa?
- Jaki owoc jedzą Smerfy?
- Jak ma na imię kot Gargamela?
- Jak ma na imię największy wróg Smerfów?
- Jak mieszkają Smerfy?
- Kto biega z prezentem?
- Dokończ: “To film dla tych, co się lubią…”
I na koniec, relacja na gorąco!
W tym filmie opowiadam w praktyce jak zrealizowałam Dzień Smerfa:
Potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji?
Polecam Ci dwie książki:
- Poznaj Europę przez Zabawę. 250 zabaw z grupą dzieci. Znajdziesz tutaj m.in. rozdział poświęcony Belgii, ojczyźnie Smerfów
- (Nie)typowe Święta. 600 zabaw z grupą dzieci. W tej książce z kolei jest rozdział poświęcony Dniu Smerfa.
Obydwie pozycje znajdziesz tu:
Jak zawsze świetne zabawy
Ślicznie dziękuję 🙂
super, na pewno skorzystam, jak zawsze mega, kolorowo i z pompą :}
hehe Bardzo dziękuję 🙂
Super pomysły jak zawsze 😀
Bardzo dziękuję za komentarz Ewelinko 🙂