Opublikowano 16 komentarzy

Jesienne Dni Tematyczne

Jesienne Dni Tematyczne

Jesień to pora roku, która jednym kojarzy się z szarugą, deszczem i końcem wakacji, a dla innych to kolorowy czas, pełen okazji do zorganizowania ciekawych przygód (uwielbiam jesienne dni tematyczne). Jeszcze bywa ciepło, dary jesieni są cudowne, a zbiory zachęcają do organizowania różnego rodzaju dożynek i festynów.

Osoby pracujące z dziećmi, jesienią mają pełne ręce roboty. Tyle fantastycznych nietypowych świąt czeka na zorganizowanie. Kalendarz pęka w szwach!

W tym wpisie blogowym poruszę temat najważniejszych świąt jesiennych. Znajdziesz tutaj 10 propozycji zabaw na jesienne dni tematyczne, a każda dotyczy innej tematyki. 

W jednym wpisie trudno zawrzeć zestawy zabaw na całą jesień, dlatego stworzyłam kurs online: Akademia Zabaw Jesiennych, w którym znajdziesz ogrom pomysłów na fabułę oraz zabawy na każde z tych świąt. Jeśli ciekawią Cię szczegóły tego kursu, zapraszam po ten link:


Naszą przygodę rozpoczniemy od powitania jesieni, a zakończymy Mikołajkami. Znajdziesz tutaj pomysły, jak rozpocząć tematyczne spotkanie z dziećmi, jak zakończyć, pomysł na pracę plastyczną, zajęcia ruchowe oraz zabawę w terenie, znajdzie się też coś edukacyjnego i wyruszymy w podróż dookoła świata. Wszystkie zabawy pochodzą z Akademii Zabaw Jesiennych, dzięki temu możesz zobaczyć, jakie inspirujące perełki się w niej znajdują. Zaczynajmy!

Dzień Jesieni

Poszukiwania skarbów. Dzieci dzielą się na grupy. Prowadzący wywiesza listę przedmiotów, które należy odnaleźć. Dzieci mają na to wyznaczony czas, np. pół godziny. Mogą to być: kasztany – 5 szt., żołędzie – 7 szt., czerwony liść – 2 szt., owoc dzikiej róży – 1 szt. Zabawę możemy zrobić na dwa sposoby. Łatwiejszy: rozdajemy każdej grupie listę z przedmiotami do odnalezienia. Trudniejszy: jest tylko jedna lista i każda grupa musi znaleźć sposób, aby zapamiętać wszystkie punkty, w przeciwnym wypadku traci czas na to, aby wracać i sprawdzać.

Dzień Ptaków

Kukułcze jaja. Kukułka słynie z tego, że podrzuca swoje jaja innym ptakom. Nasza kukułka zapomniała gdzie je podrzuciła i teraz próbuje je odnaleźć. Czy dzieci pomogą jej w tych poszukiwaniach? Jeśli rodzice wyrażają chęci na przygotowanie takiej niespodzianki, możemy ukryć dzieciom właśnie czekoladowe jajka niespodzianki i ta zabawa odbędzie się na finał naszej przygody. Inna opcja: w miejscu naszej zabawy ukrywamy obrazki z pisklętami, których będziemy szukać. Jako kontynuacja tej zabawy: odnalezione pisklęta różnych gatunków należy dopasować do ich rodziców. W ten sposób kukułka również odnajdzie swoje dziecko.

Święto Dyni

Zbiory. Na zakończenie spotkania pięknie posprzątamy nasze dynie, przy okazji dobrze się bawiąc. Dzieci stoją obok siebie. Związujemy nogi sąsiadującym dzieciom, w ten sposób tworzymy długiego węża. Zadaniem polega na tym, aby sprzątać dynie, podając je sobie. Od ostatniego dziecka do pierwszego. Jeśli nie sięgamy, to cały rządek musi się przesuwać albo zrobić rozkrok. 

Halloween

Słodka zabawa plastyczna: Duszek Łakomczuszek. Przybory: lizak okrągły typu chupa chups, wata, chusteczki higieniczne, gumka recepturka, marker, tasiemka. Każde dziecko otrzymuje lizaka. Zadanie polega na tym, aby z powyższych przedmiotów wykonać słodkiego duszka. W tym celu, dziecko okłada lizaka watą, umieszcza go na środku chusteczki higienicznej. Wszystkie cztery rogi ściągamy w dół do patyczka i umieszczamy gumkę recepturkę tuż pod lizakiem. W ten sposób powstaje nam sylwetka duszka. Malujemy oczy i uśmiech lub groźną minę. A gumkę możemy zasłonić wstążką. Nasz słodki duszek stanie się elegancki

Bal Wszystkich Świętych

Cytaty świętych. Dzieci losują cytaty świętych, które zabierają do domu na pamiątkę. Losowanie może odbywać się na wiele sposobów:        

 • Cytaty są ukryte w balonach, które trzeba przebić;
 • Paski z cytatami wkładamy do słodkich, pustych rurek;
 • Dzieci poszukują cytatów w pomieszczeniu naszej zabawy, kto odnajdzie jeden, siada w kole;    
 • Mamy maszynę losującą, a cytaty ukryte są w żółtych pojemniczkach po jajkach niespodziankach;

Zestaw cytatów świętych zamieściłam w Akademii Zabaw Jesiennych, a tutaj podrzucam jeden przykładowy:

“Drogą, która wiedzie naprawdę do nieba jest radość” – św. Filip Nereusz

No dobrze, jeszcze jeden… mój ulubiony:

“Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego” – św. Franciszek z Asyżu

Dzień Postaci z Bajek

Dzień Postaci z Bajek jest potężnym tematem. W zasadzie można stworzyć tydzień postaci z bajek i pomysłów by nie zabrakło. Dlatego w moim kursie Akademia Zabaw Jesiennych poświęciłam temu aż trzy, blisko godzinne filmy. Pierwszy z filmów dotyczy scenariusza na spotkanie z różnymi postaciami z bajek. Drugi film dotyczy samych księżniczek, a trzeci superbohaterów. Kursanci mogą sobie dowolnie wybierać zabawy i decydują, jaki miks bajkowych zabaw stworzą.

Tradycyjnie pora na zabawę, która pochodzi z Akademii. Tym razem wyzwanie sportowe:

 • bieg w siedmiomilowych butach (za duże gumiaki);
 • skakanie jak żaba;
 • slalom czarownicy (na miotle);
 • pokonanie dystansu z jabłkiem na głowie
 • wdrapywanie się po fasoli – pokonanie drabinki
 • wszystkie dzieci na 3-4 startują na czworaka ze startu do mety – 101 dalmatyńczyków
 • 1,2,3 baba jaga patrzy na różne sposoby, np. Czarownica patrzy, 
 • Tarzan – pokonanie dystansu naśladują chody zwierząt lub berek
 • spacer z piłeczką między kolanami jak pingwiny z madagaskaru
 • skakanie po krach w krainie Królowej Śniegu
 • Jesteśmy w krainie Liliputów (kubeczki), musimy ją przejść, tak aby nie zgnieść Liliputa.

Święto Niepodległości

Transport rannych. Dzielimy dzieci na drużyny, które od tego momentu nazywamy brygadami. Każda drużyna otrzymuje koc. Brygada wyznacza 3-4 osoby, które będą rannymi. Na słowo “start”, należy przetransportować rannych w kocu z miejsca startu do miejsca mety. Jeśli zadanie jest zbyt proste możemy dodać tor przeszkód do pokonania z rannymi.

Andrzejki 

Poszukiwania skarbów. Nasze Andrzejki możemy rozpocząć od poszukiwania magicznych przedmiotów, potrzebnych nam do wróżenia. Przykładowe magiczne przedmioty: maszyna losująca, opaska na oczy, szklana kula, karty, zestaw symboli lub obrazków z zawodami, świeca, klucz, kubeczki, monety, serca z imionami, ciasteczka, księga wróżb, z której będziemy czytać znaczenie symboli. Kiedy już wszystko zostało odnalezione, możemy przystąpić do wróżb. 

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie sobie Księgi Wróżb. Jest to rekwizyt, który będzie przydatny podczas całego dnia. W kolejnych wróżbach dzieci mogą losować kwiaty, kolory, przedmioty. Za każdym razem wróżka może sięgać do swojej księgi i odczytywać znaczenie tych symboli.

Mikołajki

Legitymacja Elfa. Na początek rozdajemy Legitymacje Elfa. Dzieci zbierają pieczątki za wykonanie kolejnych świątecznych zadać. Trzeba zdobyć 3 pieczątki, aby zostać pomocnikiem św. Mikołaja, 4 pieczątki to status: Świąteczny Elf, a 5 – Elf do zadań specjalnych.

Dzieci mają ogromną frajdę z dekorowania swoich legitymacji i zbierania pieczątek. W scenariuszu, który stworzyłam dla Akademii Zabaw Jesiennych znajdziesz nie tylko zabawy mikołajkowe, ale również zabawy nawiązujące do tradycji z różnych krajów świata, np. Rosja, Hiszpania, Peru czy Włochy. 6 grudnia możemy wsiąść do sani św. Mikołaja i razem z nim podróżować po świecie. A za odwiedziny w danym kraju i wykonanie zadanie dziecko otrzymuje pieczątki do legitymacji lub paszportu.

Wow! To chyba najdłuższy wpis blogowy, jaki dotychczas popełniłam, a to zaledwie wierzchołek góry pomysłów, jaka znajduje się w kursie Akademia Zabaw Jesiennych. 

Zapoznaj się ze szczegółami kursu o tutaj: AKADEMIAFRAJDY.PL

16 komentarzy do “Jesienne Dni Tematyczne

 1. Jak dla mnie – po prostu kopalnia rewelacyjnych pomysłów!!!

  1. Bardzo dziękuję za komentarz 🙂

 2. Super! Świetne, inspirujące pomysły na zabawy z dziećmi.

  1. Dzięki Ula za komentarz 🙂 Miło mi

 3. Mega świetne pomysły, bardzo dziękuję

  1. Ślicznie dziękuję Elu 🙂 Bardzo mi miło

 4. Świetne pomysły masz Dziewczyno :*

  1. 🧡🧡🧡

 5. Super mnóstwo pomysłów na zabawę z dziećmi i młodzieża. Rewelacja. Dziękuję 😀

  1. Dziękuję Renatko za komentarz 🙂

 6. Bardzo ciekawe pomysły 🎃🍁

  1. Bardzo dziękuję Olu 🙂

 7. Suuuuuuuper! Doskonałe propozycje!!!! Mimo mojego dużego doświadczenia-wykorzystam wszystkie. Dziękuje!

  1. Bardzo się cieszę! Super mi miło 🙂

 8. super pomysły na imprezy klasowe

  1. Pewnie 🙂 Dzięki wielkie za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *