Opublikowano 46 komentarzy

Mikołajki

Mikołajki

Dla osób niewtajemniczonych Mikołajki są 6 grudnia. Ale każda osoba, która pracuje z dziećmi, wie że Mikołajki tak naprawdę trwają cały grudzień. To piękny, magiczny czas pełen uroczych dekoracji, wypowiadanych życzeń oraz radosnej zabawy. I właśnie w tym ostatnim chcę Ci trochę pomóc.

Poniżej znajdziesz zestaw 10 zabaw o tematyce mikołajkowej, a na końcu tego wpisu zapis webinaru o Mikołajkach. 

Poszukiwania zaginionego renifera. Jedno dziecko staje się Elfem – woźnicą, a drugie reniferem. Renifer otrzymuje dzwoneczek. Elf ma zasłonięte oczy, ponieważ jest noc i panuje śnieżyca, a renifer się zgubił. Trzeba go odnaleźć po dzwoneczku. W trakcie tej zabawy panuje cisza lub jeśli dzieci dobrze sobie radzą z nasłuchiwaniem dzwoneczka, możemy dodać nowy element. Pozostałe dzieci szumią, udając wiatr, nieco utrudniając zadanie odnalezienia renifera.

Kominy. Zabawa w parach: rodzic + dziecko. Na podłodze ustawiamy złożone od spodu kartony. Jest ich o 1 mniej niż par. Gdy muzyka gra, pary tańczą, a gdy cichnie, rodzic musi podnieść swoje dziecko i włożyć je do kartonu. Pierwsza runda na próbę. W kolejnych rundach odpada para, która nie zdąży wskoczyć do kartonu.

Znajdź Mikołaja. (wszak to Mikołajki Nie patrzę, a wiem. Dzieci siadają na krzesełkach w kręgu, Mikołaj również. Jedno dziecko ma zawiązane oczy i stoi pośrodku koła. Kręcimy nim kilkukrotnie. Teraz Mikołaj mówi ho ho ho, i dziecko stara się podążać w jego stronę.

Eksperyment. Ten eksperyment potrzebuje czasu. Można go przeprowadzić wtedy, kiedy wiemy, że spotkamy się z dziećmi następnego dnia. Wlewamy wodę do szklanej butelki i zakręcamy. Następnie wystawiamy ją na mróz i zostawiamy na noc. Rano butelka będzie popękana, dlatego warto ją umieścić wcześniej na jakiejś podstawce, aby zapanować nad szkłem. Dzięki eksperymentowi dzieci obserwują, że woda, gdy zamarza, poszerza swoją objętość.

Sztuczny śnieg. Staramy się wyrobić ciasto, tak aby można było ulepić kulkę. Warto również substancję włożyć do lodówki na około godzinę, wówczas nasz śnieg będzie chłodny. Ze śniegu możemy zrobić bałwanka, śnieżki lub z pomocą zabawek stworzyć zimowy krajobraz z małymi ludzikami, samochodami, zwierzętami w lesie itp. Przykładowy przepis: mąka ziemniaczana i olej. Do mąki dodajemy powolutku olej, aż otrzymamy lepiącą się konsystencję.

Świąteczne zapachy. Napełnij małe słoiczki wodą i do każdego włóż coś, czego zapach kojarzy się ze świętami, np. gałązka świerku, laska cynamonu, skórka pomarańczy, goździki, kawa, laska lub ekstrakt wanilii. Zakręcamy i zostawiamy na 2-3 dni. Po tym czasie wyjmij przedmioty z wody. Zadanie polega na tym, aby dzieci za pomocą węchu próbowały odgadnąć co to za zapach. 

Po choince. Na podłodze rysujemy zarys choinki. Dzieci umieszczają bombkę na dużej, drewnianej łyżce. Następnie idą po zarysie choinki tak, aby bombka nie spadła z łyżki.

Kalambury. W miejscu pracy elfów jest duży rozgardiasz i hałas, dlatego elfy często pokazują sobie różne gesty. Każdy elf wymyśla sobie jaki prezent chce pokazać, a następnie pokazuje go pozostałym.

Ukryty obraz. Duży rysunek z Mikołajem zasłaniamy  inną pociętą kartką. Zadajemy dzieciom pytania, to dziecko, które zna odpowiedź, podchodzi i odsłania jeden fragment. Odpowiedzi na wszystkie pytania odsłonią cały obrazek. Dodatkowo można wprowadzić numerację pytań i fragmentów. Wówczas dziecko odkrywa tylko ten fragment, który odpowiada numerowi pytania.

Prezenty. Przygotowujemy duży arkusz czerwonego papieru w kształcie worka. Dzieci rysują swoją wymarzone prezenty, wycinają i przyklejają do worka.

Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen cudów i wspaniałych wydarzeń. Musimy tylko pamiętać, że samo nic się nie wydarzy. To my musimy zadbać o to, aby tworzyć piękne chwile w gronie rodzinnym. Jestem przekonana, że Tobie się to uda!

Korzystając z okazji życzę Cię przepięknych świąt! Ciesz się każdą magiczną chwilą!

Wszystkiego dobrego! Niech dzieją się cuda!

Martyna – Pomysły na Animacje

Jeśli chcesz komuś sprawić prezent na Mikołajki … a może Sobie? Zobacz mój kalendarz na 2024 rok z zaznaczonymi świętami (nie)typowymi 🙂

46 komentarzy do “Mikołajki

 1. :)Martynko bardzo Ci dziękuję za wszystkie pomysły. Przydadzą się! Twoją pomoc jest dla mnie nieoceniona.

  1. Dziękuję ślicznie 🙂 Jest mi bardzo miło 🙂

 2. Super niesamowite pomysły .Pozdrawiam serdecznie.

  1. Dziękuję pięknie Iza 🙂

 3. Martynko bardzo dziękuję za wszystkie pomysły, za książkę, jesteś dla mnie inspiracją do dalszej pracy!
  Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Dziękuję Ci Mariolu za taki komentarz! Dodaje skrzydeł 🙂

 4. O i jak zwykle wybrałam i ja dla siebie a raczej dla moich dzieci kilka zabaw. Kalambury, znajdź Mikołaja czy też komin..Już w sobotę początek maratonu… wszystko się przyda. ❤️❤️❤️❤️

  1. Dzięki ślicznie Dusia – bardzo się cieszę 🙂

 5. SUPER pomysły !

  1. Ślicznie dziękuję Asiu 🙂

 6. Martynko! Uwielbiam Twoje pomysły na animacje, jesteś niesamowicie kreatywną osobą, zarażasz entuzjazmem <3 <3 <3 serdecznie Ci dziękuję za wszystkie niespodzianki 🙂

  1. Niesamowicie miło jest czytać takie komentarze 🙂 Dzięki Ania 🙂

 7. Martyno, jesteś pełna pomysłów i życiodajnej energii. Pomysły na „Mikołajki” świetne. Dziękuję za inspirację i pozytyw.
  Pozdrawiam 😊😊😊

  1. Dziękuję bardzo 🙂

 8. Pani Martynko dziękuję za te pomysły na pewno się przydadzą. Kreatywne zabawy z dziećmi są najlepsze, ponieważ nie tylko bawią, ale również uczą. A przede wszystkim właśnie o to chodzi.

  1. Bardzo się cieszę, że się przydadzą 🙂

 9. świetne pomysły, bardzo ciekawe i inspirujące, jak zawsze, dziękuję

  1. Służę 🙂

 10. Świetne pomysły 😊,ale u Pani zawsze pomysłowo i ciekawie!!!

  1. Bardzo dziękuję 🙂

 11. Bardzo trafne, jak na grudzień zabawy – BRAWO

  1. Dziękuję Ci Ewa 🙂

 12. Super! Dziękuję za pomysły do pracy!

  1. Bardzo proszę 🙂 Powodzenia Magda we wdrażaniu 🙂

 13. Jak zawsze inspirujące….

  1. Ślicznie dziękuję Gosiu 🙂

 14. Dziękuję. Wspaniałe pomysły i na pewno będą pomocą w pracy. Pozdrawiam. 🙂

  1. Bardzo się cieszę i pozdrawiam ślicznie 🙂

 15. Suuuuuper pomysły zabaw, dziękuję za inspirację.

  1. Ja dziękuję Violu za komentarz 🙂

 16. Od kiedy, trafiłam na Twoje spotkania, zawsze znajdę w nich coś by dostosować do dzieci żłobkowych, z którymi pracuję. Dlatego dziękuję, że napisałaś do mnie z nowymi pomysłami, na pewno skorzystam 😊 Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam🤗

  1. Dziękuję ślicznie za komentarz Sabina 🙂

 17. Bardzo fajne pomysły 🙂 🙂 dziękuję za wspaniałe inspiracje 🙂

  1. Dziękuję Marzena za miłe słowo i komentarz 🙂

 18. Wspaniałe pomysły, dziękuję za inspirację.
  Pozdrawiam

  1. Dziękuję za komentarz 🙂

 19. Dzięki za propozycje – są super, szczególnie ten „Po choince”. Szkoda, że zabawa z rodzicem teraz nie przejdzie, bo obostrzenia.

  1. Trzymamy na „lepsze czasy” 🙂

 20. Jak zwykle super pomysły. Dziękuję za inspiracje 🙂

  1. Dzięki Madzia 🙂

 21. Ślicznie dziękuję za zestaw zabaw oraz wszystkie fantastyczne spotkania.

  1. Bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że się przydają 🙂

 22. Bardzo fajne pomysły. Na pewno wykorzystam w swojej grupie 😉

  1. Bardzo się cieszę 🙂

 23. Bardzo fajne zabawy. Na pewno wykorzystam. Dzieciaki będą zadowolone. Pozdrawiam

  1. Fajowo 🙂 Dziękuję bardzo za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *